Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2015’in En Genç 15 Milyarderi

2015'in en genç milyarderleri ile tanışın! İşte Mark Zuckerberg, Evan Spiegel, Elizabeth Holmes ve daha pek çok başarılı gencin yer aldığı milyarderler listesi:
2015’in En Genç 15 Milyarderi
Son Güncelleme: 
Yorum

20’li yaşlarınızda ne yapmak istediğinizi tam olarak biliyor muydunuz? Ya da tek hedefiniz sadece çalışmak mıydı? Eğer öyleyse bile bu oldukça normal, sonuçta hayat şartları bunları gerektiriyor. İnsanlar genellikle 20’li yaşlarında çeşitli işlerle meşgul olur. Önceleri günün harçlığını çıkarmak için gerekli görülen işler, yaşın da büyümesiyle zorunlu bir hal alır. Sonrasını hepimiz biliyoruz, hayat mücadelesi…

Birçoğumuz muhtemelen çalışma hayatının rutinine dalmış durumdayız ve sadece hafta sonları tatilleriyle mutlu olarak hayatımızı geçiriyoruz. Böyle bir süreçten 1-2 dakika ayrılın ve bir milyarder olduğunuzu hayal edin. Eminim her şeyi çok daha farklı görünüyorsunuz. İnsanların ne kadar eğitim alırlarsa alsınlar, bir şirketin CEO’su olmayı imkansız olarak görüyor. Ancak herkes için bu sistem aynı işlemiyor. Genç girişimciler 20’li yaşlarında yaptıkları büyük işlerle dünya gündeminde yer alıyor. Dilerseniz 2015’in en genç zenginlerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda 2015’in en genç 15 milyarderi:

15 Eduardo Saverin – Facebook

33 Yaşında

Eduardo Saverin - FacebookEduardo Saverin, listemizde yer alan Facebook milyarderlerinden birisidir. Fakat Saverin Facebook’ta fazla durmadı. ABD vatandaşlığından çıktıktan sonra Singapur’a taşındı. Özel sermaye şirketi Velos Partners’ın kurucularındandır. Ayrıca o, Hampton Creek Foods ve bir araba kiralama hizmeti olan Silvercar olarak başka şirketlere de yatırım yaptı.

Saverin Brezilya’da doğdu. Memleketinde 8’inci en zengin kişidir. İlk yıllarında 4.8 milyar dolar olan serveti, şu an 5.1 milyar dolar civarındadır. Eduardo, Harvard Üniversitesi’nden lisans derecesine sahiptir.

14 Yang Huiyan – Emlak

33 Yaşında

Yang Huiyan - EmlakYang Huiyan Çin’de en zengin kadınlardan biri. O, sadece 33 yaşındayken genç milyarder olarak anılmaya başlandı. Bu listedeki diğer birkaç milyarder gibi servetini ailesine borçludur. Babası Çin’in dev şirketi Country Garden Holdings’in sahibi. 2007 yılında babası şirketi ona devretti. Babasının sahip olduğu hisselerle bu listede yer almayı başardı.

Yang şirketi başkan olarak devraldı ve ayrıca yönetim kurulu üyesidir. Huiyan’ın şu anda 5 milyar dolar değerinde serveti olduğu tahmin ediliyor. Country Garden Holdings geçtiğimiz günlerde Avustralya emlak piyasasına girdi. Öyle gözüküyor ki Yang’ın serveti daha da artacak.

13 Drew Houston – Dropbox

32 Yaşında

Drew Houston - DropboxBazı insanlar girişimci olmak için doğmuştur. Şimdiye kadar bu kanıya inanmadıysanız, Drew Houston’in hikayesi belki fikrinizi değiştirebilir. Houston, daha çok küçükken; yaşıtlarının boyama kitaplarıyla ilgilendiği yıllarda o, bilgisayarları karıştırmaya başladı.

İlk şirketini lisede kurdu. Ama onu en zengin yapan 6. şirket olan Dosya depolama sitesi DropBox’dir. DropBox, şimdilerde 10 milyar dolar civarında değere sahiptir. Houston’ın hissesinin ise 1.24 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir.

12 Scott Duncan – Boru Hatları

32 Yaşında

Scott Duncan - Boru HatlarıScott Duncan; petrol, doğal gaz, petrokimya ve boru hatlarının kontrolünü sağlayan bir ailenin çocuğu olarak doğduğundan oldukça şanslı. 2010 yılında babası vefat edince mirası paylaşıldı. Scott Duncan ise mirasçıların en küçüğüdür. Onun kardeşleri de milyarder. Fakat sadece kız kardeşi Randa Duncan Williams şirkette çalışmaktadır. Randa şirketin Yönetim Kurulu Başkanı. Scott’un servetinin 6.2 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

11 Ryan Graves – Uber

31 Yaşında

Ryan Graves - UberUber kurucularından Travis Kalanick, ürün müdürü olarak Ryan Graves ile işe başladı. Uber, internet üzerinden araç kiralama sitesidir ve Ryan bu sitenin ilk çalışanlarının biridir. Şirket bir taksi hizmetine benzer; şehirden müşterileri alıp gittikleri yere götürür ve özel şoför hizmeti verir. Graves şirketin CEO’su olarak çalıştı. Şimdi ise küresel operasyonlar başkanlığını yapıyor. Graves’in serveti şu an 1.40 milyar dolar değerinde. Son zamanlarda Uber, ülkemiz İstanbul’da hizmet vermeye başladı.

10 Nathan Blecharczyk – Airbnb

31 Yaşında

Nathan Blecharczyk - AirbnbBu listedeki birçok genç milyarder gibi, Nathan Blecharczyk de milyarlarını internet üzerinden kazandı. Eğer dünya seyahati planları yaptıysanız, büyük ihtimalle airbnb’i duymuşsunuzdur. Şirket, şehirde yeni olanlar için web sitesinde insanların kiralık evlerini veya odalarını listeler. Bu sitede otel odası yerine, alternatif fırsatlar yer alır. Blecharczyk, bu sitenin çalışanı olarak 1.9 milyar dolar servet elde etti.

9 Tatiana Casiraghi – Bira

31 Yaşında

Tatiana Casiraghi - BiraTatiana Casiraghi, Monaco kraliyet ailesine gelin geldi. Kocasının tahta geçmek için 2. Aday olduğu biliniyor. Ancak onun kişisel serveti esas olarak dedesinin işi olan Kolombiya bira şirketi Bavaria’dan gelmektedir. Tatiana’ın babası vefat ettiğinde mirasını kardeşi Julio Mario Santo Domingo III ile payşatı. Casiraghi’nin servetinin 2.2 milyar dolar olduğu söyleniyor.

8 Elizabeth Holmes – Kan Testi

31 Yaşında

Elizabeth Holmes - Kan TestiElizabeth üniversite için biriktirdiği parayla, oldukça uygun maliyetli olan kan testi laboratuarı Theranos’a yatırım yaptı. Holmes’un bu kuruluşta % 50 hissesi bulunmaktadır ve şirketin değerinin 9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Holmes bu servetle dünyanın en genç milyarderlerinden biridir.

7 Anton Kathrein – Antenler

30 Yaşında

Anton Kathrein - AntenlerKathrein’in dedesi I. Dünya Savaşı’ndan sonra Kathrein Werke’i başlattı. Şirketi duymuş olmayabilirsiniz. Ancak onların işi gerçekten çok özel. Şirket, anten ve cep telefonu sinyalleri göndermek için gerekli olan alıcıları yapmaktadırlar. Sadece bu da değil, aynı zamanda TV ve radyo gibi diğer medya araçları için anten üretmektedirler. Baba Kathrein, 2012 yılında ölümüne kadar şirkette çalıştı. Sonrasında Anton, 28 yaşında şirkete geçti. Onun servetinin 1.7 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

6 Tom Persson – H&M

30 Yaşında

Tom Persson - H&MH&M moda ile ilgilenenlerin bileceği uluslararası bir şirkettir. Hatta Gap Inc., dünyanın 2. en büyük küresel giyim perakendecisidir. H&M diğer markalara göre çok daha uygun fiyatla ürünlerini sunmasıyla tanınır. Tom Persson, H&M servetinin genç varisidir ve şirket 1947 yılında dedesi tarafından başlatılmıştır. 30 yaşında olan Tom’un servetinin yaklaşık 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Babası da İsveç’in en zengin kişisi olarak görülüyor.

5 Dustin Moskovitz – Facebook

30 Yaşında

Dustin Moskovitz - FacebookDustin Moskovitz sosyal medya devi Facebook çalışanıdır. Moskovitz Harvard’daki yurtta oda arkadaşı Mark Zuckerberg’e şirketi başlatmak için yardımcı oldu. Her ikisi de sonuçta üniversiteyi terk etti ve işi geliştirmek için Palo Alto’ya taşındı. Dustin daha sonra Asana isimli bir yazılım firmasını başlatmak için 2008 yılında Facebook’tan ayrıldı. Her yıl hayırseverlikleri ile bilinen çift Good Ventures’da bitlikte çalışır. 7.9 milyar dolarlık servetine rağmen, Moskovitz hala bisiklet sürer ve ekonomi sınıfında uçar.

4 Mark Zuckerberg – Facebook

30 Yaşında

Mark Zuckerberg - FacebookBu liste kesinlikle Mark Zuckerberg olmadan eksik kalırdı. Facebook’un kurucusu olan Mark, Harvard’ı bırakarak bu işe girişti. Herkesin bildiği gibi Facebook inanılmaz derecede büyüdü ve ona milyarlar kazandırdı. Ayrıca Mark bu kadar zenginliğin içinde, mütevazi bir yaşam tarzına sahip olmasıyla da dikkatleri üzerine topluyor. Yeni girişimleri ve Facebook sayesinde dünyanın 16. en zengin kişisinin serveti, 33.4 milyar dolar değerindedir. O servetinin çoğunu 30 yaşından önce yaptı.

3 Julio Mario Santo Domingo – Bira

29 Yaşında

Julio Mario Santo Domingo - BiraBira beklide dünya çapında birçok kültürü buluşturan tek üründür. Julio Mario Santo Domingo, Santo Domingo isimli bira şirketinin varisidir. Büyükbabasının başlattığı işten ona 2.2 milyar dolar miras kaldığı tahmin edilmektedir.

Julio, New York’ta 4 milyon dolarlık bir dairede yaşıyor ve bir DJ olarak çalışıyor. Kız kardeşi, Tatiana ve dayılarının ikisi de Santo Domingo servetinden milyarder olmuştur. Sanırım aile dedelerine çok şey borçlu.

2 Bobby Murphy – SnapChat

26 Yaşında

Bobby Murphy - SnapChatBobby Murphy’nin anne ve babası devlet çalışanıdır. Bobby, Stanford Üniversitesi’nde son sınıftayken, SnapChat’i başlattı. Murphy, matematik ve hesaplama bilimi okuyordu. Evan Spiegel, Reggie Brown ve Kappa Sigma ile birlikte Picaboo ismini verdikleri bir uygulama oluşturdular. Bu uygulama başarısız oldu. Daha sonra Murphy, Spiegel SnapChat olarak bilinen uygulamayı tasarladı. Henüz 26 yaşında olmasına rağmen milyarder oldu. Servetinin 1.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

1 Evan Spiegel – SnapChat

24 Yaşında

Evan Spiegel - SnapChatEvan Spiegel, Murphy ile birlikte listedeki ilk iki numarada bulunuyorlar. Birlikte fotoğraf mesajlaşma uygulaması SnapChat ile büyük kazanç elde ettiler. Spiegel, Stanford Üniversitesi’nde ürün tasarımı okurken, Kappa Sigma’nın evinde Murphy ile tanıştı. Daha önce de belirtildiğimiz gibi ilk uygulamaları Picaboo başarısız oldu. Daha sonra SnapChat uygulamasıyla başarıyı yakaladılar. Spiegel, Facebook’tan uygulama için 3 milyar dolarlık devir teklifi aldı. Sonrasında teklifler 19 milyar dolara kadar ulaştı. Ama Spiegel, şirketin kısa vadeli bir hedef olmadığını dile getirerek satmaktan yana olmadığını belirtti. Spiegel şu anda dünyanın en genç milyarderi olarak 1.5 milyar dolar değerinde servete sahiptir.

Bu liste sizde, bir şeyler için geç kaldığınız hissi uyandırmış olabilir, ancak hiçbir şey için geç değildir! Hedeflerinizi belirleyerek büyük başarılar elde edebilirsiniz. Önemli olan ilk önce inanmak. Sonrasında başarı arkanızdan gelecektir diye düşünüyorum ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu