Yatırım yapmaya başla!

2014 Yılının Hafızalara Kazınan 12 Büyük Olayı

2014 Yılının Hafızalara Kazınan 12 Büyük Olayı

2014 yılı acısıyla tatlısıyla sona eriyor. Her sene olduğu gibi yeni yıldan beklentilerimiz var. Daha iyi bir iş, daha yüksek maaş, daha iyi ekonomi, daha güzel bir dünya…

Bu yıl meydana gelen ve hafızalara kazınan birçok olay var. Elbette bu kişiden kişiye göre değişir ama dünya gündeminde büyük bir yer edinen ve herkesin yüreğini burkan olaylar meydana geldi. 2015 yılından en büyük beklenti de, tüm dünyayı sarsan bu olayların tekrar yaşanmaması.

Ülkemizde meydana gelen ve birçok kişinin yıllar geçse de hafızasından silemeyeceği olaylar da bulunuyor. İşte 2014 yılının hafızalara kazınan 12 büyük olayını sizlerle:

1 Malezya Havayolları 370 Sefer Sayılı Uçuşu

Malezya Havayolları 370 Sefer Sayılı UçuşuMalezya Havayolları 370 sefer sayılı uçuşu, 8 Mart 2014 tarihinde gerçekleşti. China Southern Airlines adına yolcu taşıyan ve Malezya Havayolları’na ait olan yolcu uçağı Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı ile Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı arasında ortadan kayboldu. 227 yolcu ve 12 mürettebat bulunan uçak, Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı’na doğru 8 saat sürecek yolculuğu için Kuala Lumpur Havalimanı’ndan gece yarısı kalktı. Kalkıştan yaklaşık 1 saat sonra Tayland Körfezi üzerinde uçakla bağlantı kesildi ve 2 saat sonra kayıp raporu geçildi.

Kayıp raporu sonrasında Güney Çin Denizi ve Tayland Körfezi’nde yakın çevrelerden birçok ekibin katıldığı ortak arama – kurtarma operasyonu başlatıldı. Kara kutudan bulunduğu yerle ilgili sinyallerin kesilmesi sonrasında, enkazla görsel temas kurmak için başka seçenekler değerlendirildi. Arama yapılan bölgede 5000 metre derinlikte çukurlar bulunuyordu ve su yüzeyinin tropikal kasırgalar ve tayfunlar bölgesi olması nedeniyle çalışmanın yıllar alabileceği bildirildi.

Uçağın bulunamaması ile ilgili birçok teori üretildi ve özellikle de terör saldırısı olarak görüldü. Uçağın rotasını değiştirdiği verileri, pilotun uçağı kasıtlı olarak düşürdüğü teorisini doğurdu. İşin en trajik yanıysa uçak şirketinin kazadan önce reklam amaçlı yayınladığı “Ölmeden önce hayatınızda ne yapmak isterdiniz” sözüydü? Bu durum tarihe utanç verici anlardan birisi olarak kazındı. Aslında havayolu şirketi bu konuda tek değil, diğerlerini öğrenmek için Pazarlama Tarihinde Yaşanan Utanç Verici 10 An isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

2 Soma Maden Faciası

Soma Maden Faciası13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen bu acı olay ülkemizde Manisa – Soma’da meydana geldi. Soma kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümü ile sonuçlandı. 301 işçinin yaşamını yitirmesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti.

Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri AŞ. Tarafından işletilen maden ocağında, paylamaya elektrikli ekipmanların sebep olduğu düşünülüyor. Yangın vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı. Enerji Bakanı tarafından 17 Mayıs 2014 tarihinde bir açıklama yapıldı ve toplamda 301 işçinin hayatını kaybetti ve içeride kimse kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarının sona erdiği bildirildi.

Soma’da yaşanan bu acı olaya tüm dünyadan tepki ve destek geldi. Dünyadan destek veren ünlüler arasında Rihanna, Russell Crowe, James Franco gibi isimler yer aldı.

3 Malala Yusufzay Nobel Barış Ödülü

Malala Yusufzay Nobel Barış Ödülü1997 doğumlu Malala Yusufzay, Pakistanlı insan hakları aktivistidir. Pakistan’ın kuzeyinde, Taliban’ın güçlü olduğu Svat Vadisi’nde yaşanan Malala, eğitim ve kadın hakları konularında yaptığı aktiviteler ile tanındı. Kızların okuması için yürüttüğü kampanyalarla ülkede sembol haline geldi. Çocuk aktivist, bu mücadelesi nedeniyle 2011 yılında Pakistan hükümetince verilen “Ulusal Barış Ödülü”ne layık görüldü.

Malala bu mücadelesi nedeniyle Taliban’ın ölüm listesinde yer aldı ve 9 Ekim 2012 tarihinde okuldan eve dönerken başından ve boynunda vuruldu. Ravalpindi kentinde askeri hastanede tedavi altına alındı ve durumun ciddiyeti nedeniyle 15 Ekim’de Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait özel bir ambulansla İngiltere’ye götürüldü. Malala’ya yapılan saldırı tüm dünya tarafından tepki gördü. 2013 yılında TIME dergisinde

“Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” arasında yer aldı. Daha sonra da 2014 yılı Nobel Barış Ödülü’ne hak kazandı.

4 Micheal Brown’un Vurulması

Micheal Brown’un VurulmasıABD’nin Missouri eyaleti Ferguson kasabasında polis kurşunu ile vurularak ölmesi sonucunda 2014 Ferguson protestolarının başlamasına neden olan Afroamerikan siyahi ABD’li genç Micheal Brown da dünya gündeminde yer aldı. 9 Ağustos 2014 tarihinde, Ferguson Emniyet Müdürlüğü’nde görevli beyaz polis memuru Darren Wilson, silahsız ve siyahi bir genç olan 18 yaşındaki Micheal Brown’u başından vurarak öldürdü.

Micheal Brown’ın hırsızlık nedeniyle öldürüldüğü iddia edildi. Missouri Valisi Nixon ise 18 yaşındaki gencin öldürülmesiyle çıkan ayaklanma sonrasında hırsızlık sırasında güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülerin sunulması nedeniyle polisi eleştirdi. Polisin tutuklanması yönünde çağrı yapıldı ve en kısa sürede Micheal Brown için otopsi yapılacağı duyuruldu.

5 ALS Buz Kovası

ALS Buz KovasıBu olayı hemen hepimiz biliyoruz. Ekranlarda her gün gördüğümüz ünlüler önce birbirine meydan okuyor ve sonra kafasından aşağıya bir kova buzlu su boşaltıyor. İşte bu eylem, ALS hastalığına dikkat çekmek için yapıldı. ALS hastalığını da bu şekilde tanıdık diyebiliriz. Amyotrofik Lateral Skleroz adındaki bu hastalık motor nöron hastalığı olarak biliniyor ve merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybından kaynaklanan bir hastalıktır.

“Ya bir kova buzlu suyu kafandan aşağı boşaltırsın ya da ALS için bağış yaparsın” sloganıyla çıkan bu eylem, tüm dünyada birçok kişi tarafından uygulandı. Bir süre sonra tepkiler alan bu eylemin, amacından çıktığı ve bir eğlenceye dönüştüğü tartışıldı.

6 IŞİD Terörü

IŞİD TerörüIrak – Şam İslam Devleti olarak tanımlanan bu örgüt, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüttür. Selefi ideolojiye sahip IŞİD, Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarıni içine alan bölgede Şeriat’a dayalı bir devlet kurmak istiyor. ABD, AB ve Türkiye’nin “terörist örgütleri listesi”nde yer alıyor. Sosyal medyada ve internette yaydıkları kafa kesme vidoları tüm dünyada büyük tepki aldı. Kobani’ye yaptıkları saldırı tüm dünyadan tepki aldı, almaya da devam ediyor.

7 Kimye Düğünü

Kimye DüğünüBu kadar önemli, acı veren ve üzücü olay arasından öne çıkan bir olay! Kim Kardashian ve Kanye West’in düğünleri…

İnsanlar olarak ünlülerin dünyasında meydana gelen olaylar, evlilikler, doğumlar, boşanmalar, kavgalar ve daha birçoğu hep ilgimizi çekmiştir. Dünya yıkılsa, ünlüler dünyasından bir haber geldi mi, gündem değişiverir. İşte ‘Kimye’ çiftinin düğününün tüm ayrıntıları da böylece gündeme oturuverdi.

8 Malezya Havayolları 17 Sefer Sayılı Uçuşu

Malezya Havayolları 17 Sefer Sayılı Uçuşu17 Temmuz 2014 tarihinde Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’na giden Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 – 200ER uçağı Rusya sınırından 60 kilometre uzakta bulunan Ukrayna’nın Donetsk Oblastı’na bağlı Hrabove köyüne düştü. 283’ü yolcu olmak üzere 15 mürettebat ile uçak düştü.

Uçağın, Ukrayna birlikleri ile Rusya yanlılarının çatıştığı bölgede düşmesi birçok söylentinin çıkmasına neden oldu. Rus haber ajansına göre uçağın Ukrayna hava sahasında 10.000 metre irtifadayken BUK tipi füze ile vurulduğu duyuruldu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko bu olayı bir terör eylemi olarak nitelendirdi.

9 Sony Hack Skandalı

Sony Hack SkandalıAralık ayının başında Sony Pictures kimliği belirsiz hacker’lar tarafından saldırıya uğradı. Şirketin onlarca gösterime girmemiş filminin promosyon kopyaları korsan film sitelerine düştü. Şirketin çalışanlarının, e-postaları, maaşları ve sosyal güvenlik numaraları açık bir şekilde internetten yayınlandı. Şirketin gizli planları, gelecekte yapacağı yatırımlar halka açık olarak gösterildi. Olayın büyüklüğünü anlamışsınızdır!

10 iCloud Hack Skandalı

iCloud Hack SkandalıSony Pictures’ın hack’lenmesinden önce de, 31 Ağustos tarihinde ünlülerinde iCloud hesapları hack’lendi ve özel fotoğrafları internette yayıldı. Apple’ın bulut depolama sistemi olan iCloud’un aldığı bu saldırı nedeniyle birçok ünlünün hesabı ele geçirildi ve hesaplarda bulunun müstehcen fotoğrafları internete yayıldı. Bu isimlerinde başında Açlık Oyunları ile ününe ün katan Jennifer Lawrence yer aldı. Açılan davalar ise şifrelerin yetersiz olduğu nedeniyle kapandı.

11 Pakistan Olayları

Pakistan Olayları2014 yılının hafızalardan silinmeyecek acı dolu bir olayı da Pakistan’da yaşanan ölümler oldu. İsrail tarafından yapılan saldırılar nedeniyle genç – yaşlı, birçok masum kişi hayatını kaybetti. Tüm dünya bu olayı konuştu. Ama bazıları Pakistan’ı savunarak, bazıları İsrail’i…

Pakistan’a yapılan saldırıların yanı sıra iklimsel olarak da insanların yaşamının zora girmesi birçok ölüme neden oldu. Dünya’nın birçoğunun buna sessiz kalması büyük tepki aldı ama herkes bir süre sonra kendi hayat meşgalesine geri döndü.

12 Robin Williams’ın Ölümü

Robin Williams’ın Ölümü2014 yılında Google’da en çok aratılan isimlerin başında ünlü aktör Robin Williams yer aldı. 11 Ağustos 2014 tarihinde Kaliforniya’daki evinde ölü bulundu. Yapılan araştırmalara göre kendini astığı öğrenildi. Williams’ın eşi Susan Schneider, ölümden bir süre sonra Parkinson hastalığının ön safhada olduğunu öğrendiği ve bu nedenle bunalıma girdiğini açıkladı. Dünyanın sevilen aktörünün ölümü de, 2014 yılının unutulmayan anlarından oldu.

Elbette sizlerinde aklında büyük yer etmiş olaylar vardı. Burada bizlerle bu olayları paylaşmanızı istiyoruz. 2014 yılında yaşanan olayların bunlarla sınırlı olmadığını da belirtmek isteriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum