Yatırım yapmaya başla!

2008 Küresel Krizinin Cezası 321 Milyar Dolar Oldu!

Tüm dünyayı etkileyen 2008 küresel krizinde hatası olduğu tespit edilen bankalara kesilen cezalar 321 milyar dolara ulaştı. İşte detaylar...
2008 Küresel Krizinin Cezası 321 Milyar Dolar Oldu!

2007 yılının sonlarına doğru başlayan, 2008 yılı itibariyle tüm dünyada etkisini gösteren küresel krizin yaraları hala sarılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan ekonomik kriz, giderek dünya ülkelerinin hepsini etkilemişti. Türkiye de tıpkı 2001 krizinde olduğu gibi, bundan da fazlasıyla yara aldı.

2008 küresel kriziyle birlikte, dünya genelinde 60 trilyon dolarlık varlığın yok olduğu tahmin ediliyor.

60 trilyon dolarlık krizin cezası ise 321 milyar dolara ulaştı. Krizin oluşmasında suçu olduğu anlaşılan bankalara şu ana kadar verilen toplam ceza 321 milyar dolar oldu.

ABD ve Avrupa basınında yer alan haberlere göre, 10 yıl önce yaşanan ve tüm dünyayı kasıp kavuran krizin yaraları hala tamamen sarılmadı.

Yaklaşık 30-60 trilyon dolar arasında bir kayba neden olduğu düşünülen krizin etkileri hem sosyal hem de ekonomik açıdan tamamen silinmiş değil. Böylesi büyük bir krize neden olan bankalar ise suçlular arasında ilk sırada geliyor. Yatırımcıları yanlış yönlendiren ve aldatmacaya sürükleyen bankalar tespit edilip ceza kesilmeye devam ediliyor.

Bankalara kesilen cezaların yarısı ABD bankalarına veya ABD kurumlarınca yabancı bankalara kesildi.

Evet, krizin patlama noktası olan ABD, en çok cezayı alan ülke olarak da ön plana çıkıyor. Hata payı olduğu tespit edilen bankalara verilen cezaların 150 milyar dolarlık kısmı, ABD bankalarına kesilmiş. Burada yer alan kuruluşlardan en çok cezayı ise 56 milyar dolarla Bank of America aldı. 19 milyar dolar ceza kesilen Avrupa’da en çok cezayı alan kuruluş ise 5.5 milyar dolar ile İngiliz Royal Bank of Scotland oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum