Yatırım yapmaya başla!

Chrysler’in ME Four-Twelve’si Çıkmış Olsaydı ABD Araç Tarihi Değişebilirdi!

Chrysler'in Daimler-Benz ile geliştirdiği hipercar aracını tanıyalım. Eğer çıkmış olsaydı bazı dengeler değişebilirdi.
Chrysler’in ME Four-Twelve’si Çıkmış Olsaydı ABD Araç Tarihi Değişebilirdi!

Amerikalı şirket Chrsyler’in 2004 yılında ME Four-Twelve Concept adlı bir hiper araç çalışması olmuştu. 15 sene önceki hayalin hazırlanış biçimi o yıllarda gerçekten bazıları için hayalden öteydi. Daimler-Benz dönemlerine denk gelen bu gümüş kılıç, gösterildiğiyle kaldı. 1998 yılında Alman-Amerikan şirket gruplarının birleşmesi sırasında gelen ME Four-Twelve, firmaların ayrılık haberiyle birlikte rafa kaldırıldı.

Street & Racing Technology grubunun çalışmalarıyla gelen bu hiper V12, inanılmaz hızlara ulaştırılabilmiş. Mühendisliğinde AMG de devreye girmiş ve 6.0L M120 kodlu V12 motor, ME Four- Twelve’ye yerleştirilmiş. İşte keşke çıksaydı diyeceğiniz hız değerleri!

AMG geliştiricileri Chrysler modeli için 6.0L’de bazı değişimler yapmış.

2004 Concept Chrysler ME Four-TwelveYüksek hacimli kullanılan motor ünitesinin silindir yerleşimi V şeklinde ve 12 adet. Silindir kafaları maruz kalınacak güçlere karşı yenilenmiş. Özel bir emme ve egzoz manifoldları getirilmiş. Sağlamlaştırılan parçalar arasında piston kafaları, pistonlar ve krank mili de yer alıyor.

Çıksaydı Bugatti Veyron’un da önüne geçip en hızlı yol aracı olacaktı. Zira ME Four Twelve, 850 beygir güç üretiyordu. 4 turbo takılan aracın kalkış hızı 2.8 saniye olarak ölçülmüş. 160 km’ye ise 6.2 saniyede. Tahmini olarak en yüksek hızı 398 km/saat. AMG işçiliği yine showa dönüşmüş.

4 turbolu Chrysler aracının sadece motoru haddinden fazla sağlam değil.

2004 Concept Chrysler ME Four-Twelve KaroseriGücü karşılayabilecek karoseri çelik arka alt şaside alüminyum da kullanılmış. Kupası hafif karbon fiberle sağlamlaştırılmış. Fazlaca kullanılan üzerindeki hava girişleri en iyi soğutmayı sağlamış.

Altı pistonlu kaliperler, 265 35R19 ön ve 335 30R20 arka lastiklere takılmış.

Aracın çıkarılmamasının birkaç nedeni bulunuyor.

2004 Concept Chrysler ME Four-Twelve MotoruMercedes-Benz’in efsanevi eski patronu Diether Zetsche, ME Four-Twelve’yi iyi hazırlanan, güçlü ve insanları tatmin edecek bir araç olarak tanımlamış. 398 km/s hıza çıkabilen bir aracı insanların istemesi üzerine 250-750 bin dolar arasında bir fiyatla çıkartabileceklerini söylemiş.

Ancak 2005 yılında bir iç araştırmanın sonucunda Chrysler’in bu iş için milyon dolarlar ayırması gerektiği anlaşılmış. Çıkarılmamasının diğer bir sebebi de Mercedes komuta zincirinin bu işe tepki vermesi. Nedeni de ME Four-Twelve’nin Mercedes SLR McLaren’den daha hızlı ve pahalı olacağı.

Chrysler’in bir yarış geçmişine sahip olmaması da aracın üretimine sekte vurmuş olabileceğini düşünüyoruz. Mühendislik odaklı bir hiper otomobilin ayrıca marka tarihini de değiştireceği söylenmiş. Geldiğimiz dönemde de ME Four-Twelve’yi çıkacak orta motorlu bir Corvette C8 ABD’yi temsil edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum