Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

200 Milyon Euro’luk Kredi Anlaşması Yapan Vakıfbank Hisseleri %0,66 Primli

Sürdürülebilir enerji için Fransızlarla yeşil konut projesi adı altında, yeni bir kredi anlaşması imzalayan Vakıfbank’ın borsadaki hisseleri sınırlı yükselişte.
200 Milyon Euro’luk Kredi Anlaşması Yapan Vakıfbank Hisseleri %0,66 Primli

Pazartesi günü yaptığı açıklama ile 1 milyar Euro karşılığı tutarda ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı yapılması konusunda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nezdindeki kurumlardan izinlerin alınması için başvuru yapıldığını bildiren Vakıfbank cephesinde yeni bir gelişme daha yaşandı.

Türkiye Vakıflar Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), “Yeşil Konut Projesi” kapsamında 200 milyon Euro tutarında yeni bir anlaşmaya imza attığını duyurdu. Söz konusu gelişme sonrasında şirket hisseleri pozitif seyrediyor.

Banka Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı bir başka duyuru ile 14-15-16 Aralık 2020 tarihlerinde, 119 günlük 300 Milyon TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonosu ihraç ve halka arzı talep toplama yöntemi ile gerçekleştirildiğini bildirdi.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, AFD ile ilk olarak 2017 yılında başlayan kredi anlaşmasına, bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.
VakıfBank KAP Duyurusu
Kaynak: KAP

Aralık ayının başında 750 milyon dolar tutarında, mevduat bankaları tarafından gerçekleştirilen ilk Sürdürülebilir Eurobond ihracını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Üstünsalih, Fransızlarla 200 milyon Euro’luk konut projesi anlaşması yaptıklarını belirtti.

Bu miktarın Türk bankacılık sektöründe şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük tutarlı Yeşil Konut Kredisi olduğunun altını çizen Üstünsalih, içinde olduğumuz zorlu döneme rağmen uluslararası kredi kuruluşlarıyla ikinci büyük krediyi imzaladıklarını söyledi. Vakıfbank olarak Türk bankacılık alanında aktif ve öncü konumda olduklarını sözlerine ekledi.

İmza töreninde konuşan AFD Türkiye Direktör Yardımcısı Emilie Huang, düşük karbon emisyonu amacıyla Türkiye’nin daha sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade etti. Bunun ise finansal kurumlar ve doğrudan yatırımlar aracılığıyla yapılacağını sözlerine ekledi.

Borsa kotunda VAKBN koduyla işlem gören banka hisseleri, şu sıralarda %0,66 primli seyrediyor.
Vakıfbank Hisse Performansı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Yıllık bazda yatırımcısına %10 kaybettiren Vakıfbank’ın bankacılık endeksi altında işlem gören hisseleri, bu dönemde 3,78 – 7,01 arasında hareket etti. Çarşamba günü 4,58 liradan kapanan hisse başı fiyatı, bu sabah açılışı hafif yükselişle, 4,61’den yaptı.

Gün içi hareket aralığı ise 4,58 – 4,64 oldu. Teknik açıdan 4,54 – 4,57 bandının destek, 4,63 – 4,66 bandının direnç seviyeleri olarak takip edileceği belirtiliyor. Analistler pandemiye rağmen bu yıl önemli kredilere imza atan Vakıfbank’ın bu başarısının borsadaki performansına da olumlu yansıyacağını ifade ediyor.

İstanbul Fransız Başkonsolosu Oliver Gauvin, temiz ve sürdürülebilir enerji alanında doğru adımlar atıldığını, yeşil konut projelerinin ise enerji tüketimi konusunda büyük önem teşkil ettiğini açıkladı.

Gauvin konuşmasına, “Bugün gerçekleştirilen ve teknik alanda işbirliğini de içeren bu anlaşma ile söz konusu kredinin yanı sıra, yeşil konut projelerinin arzı tarafında en iyi uygulamaları ve yenilikleri Türkiye’ye de yayabileceğimiz için mutluyum.” sözleriyle devam etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum