Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Yatırımcı Hisse Senedi, Yurt İçi Yerleşikler Döviz Almaya Devam Etti

Merkez Bankası verilerine göre piyasaya verilen olumlu mesajların da etkisiyle yurt dışı yerleşikler menkul kıymet alımını sürdürdü. Habehalkının döviz mevduatları ise rekor kırdı.
Yabancı Yatırımcı Hisse Senedi, Yurt İçi Yerleşikler Döviz Almaya Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık para ve banka ile menkul kıymet istatistiklerini açıkladı. Yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar geçtiğimiz hafta, bir önceki veri dönemine kıyasla azalsa da hisse senedi almaya devam etti.

Merkez Bankası 19 Kasım toplantısında şeffaf bir dil kullanarak, piyasalara güven vermiş ve birçok yabancı kurumdan olumlu değerlendirme almıştı.

Merkez Bankası verilerine göre, yurt dışı yerleşikler 20 Kasım haftasında tüm menkul kıymetlerde alım yaptı.
Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri
Kaynak: TCMB

Geçtiğimiz hafta yabancı yatırımcılar 389,7 milyon dolarlık hisse senedi, 175,5 milyon dolarlık devlet içi borçlanma senedi (DİBS) ve 7,2 milyon dolarlık şirket borçlanma senedi (ŞBS) aldı. Bu rakamlar bir önceki hafta olan 13 Kasım bitiminde sırasıyla 614,4 milyon dolar, 293,9 milyon ve 19,8 milyon dolar olmuştu.

Söz konusu değişimlerle birlikte güncel hisse senedi stoku 25,2 milyar dolar, DİBS stoku 6,1 milyar dolar ve ŞBS stoku 239,2 milyon dolara yükseldi. Yabancı yatırımcılar bu alımların toplamında, geçen hafta 565,2 milyon dolarlık menkul kıymet alımı yaptı.

Döviz kurlarının sert düşüş gösterdiği hafta vatandaşın alım isteği artarken, döviz mevduatları bir kez daha rekor kırdı. Yurt iç yerleşiklerin döviz mevduatları son hafta 2,39 milyar dolar daha artarak 228,166 milyar dolara yükseldi.

20 Kasım haftasında gerçek kişilerin döviz mevduatları 143,905, tüzel kişilerinki 84,261 milyar dolara yükseldi. Öte yandan 1 trilyon 512 milyar lira olan TL mevduatları, geçen hafta 1 trilyon 485 milyar liraya geriledi.

Merkez Bankası bugün 19 Kasım Para Politikası Kurulu toplantısının özet metnini de yayımladı.

19 Kasım 2020 Tarihli Para Politikası Kurulu Toplantı KararıKüresel ekonominin üçüncü çeyrekte kısmi bir toparlanma gösterdiği söylenen toplantı özet metninde, Covid-19 vakalarındaki artışın ekonomiye dair belirsizliği yükselttiği belirtildi. Özellikle Avrupa ülkelerinde vakalardaki artışa bağlı olarak getirilen kısıtlamaların ihracatı olumsuz yönde etkilediği ifade edildi.

Aşının gecikmesi ve normalleşmenin uzun sürmesi durumunda ekonomideki toparlanmanın da yavaş olacağı aktarıldı. Ham petrol fiyatlarının hala salgın öncesi dönemden aşağıda olduğu söylenen açıklama metninde, enerji dışı emtia fiyatlarındaki yükselişin tüketici enflasyonunu yukarı çektiği belirtildi.

Bu dönemde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde genişleyici para politikasının devam ettiği, merkez bankalarının düşük faiz ortamını bir süre daha sürdüreceği eklendi. Türkiye’nin ekonomik faaliyetlerinde toparlanmanın devam ettiği fakat Ekim ayının ortalarından itibaren hafif bir ivme kaybı yaşandığı söylendi.

19 Kasım 2020 Tarihli Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı

Salgın döneminde meydana gelen istihdam kaybının henüz çok az bir kısmının telafi edildiği, ekonomideki toparlanmaya bağlı olarak işgücüne katılım oranının da artacağını söylendi.

Son dönemde Türk lirasındaki değer kaybı, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın tüketici fiyat endeksini olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

Özellikle döviz kurlarında meydana gelen aşırı oynaklığın da olumsuz etki yarattığı fakat para politikasındaki kararlı duruşla birlikte bu durumun geçici olacağının altı çizildi.

Merkez Bankası’nın fiyat ve finansal istikrar temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi. Bu kapsamda parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak amacıyla zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik yapılması değerlendirildi.

Ayrıca son dönemde para politikasına yönelik olumlu beklentilerin ülkenin risk biriminin gerilemesini sağladığı belirtildi. Döviz rezervlerinin artması ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi sayesinde makro ekonomik ve finansal istikrarın da olumlu şekilde etkileneceği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu