Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak: 2 Yıllık Tahvil Faizi 2016’dan Bu Yana İlk Kez Tek Haneye İndi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak iki yıllık gösterge tahvil faizinin %9,96’ya indiğini ve piyasa beklentilerinin bunu kalıcı hale getireceğini söyledi.
Bakan Albayrak: 2 Yıllık Tahvil Faizi 2016’dan Bu Yana İlk Kez Tek Haneye İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda iki yıllık gösterge faiz oranı hakkında açıklamada bulundu. Bakan Albayrak 2 yıllık gösterge tahvil faizinin 2016 yılının Kasım ayından bu yana ilk defa %9,96 ile tek haneye indiğini söyledi. Piyasa koşullarının bu orandaki iyileşmeyi çok daha iyi ve kalıcı hale getireceğini sözlerine ekledi.

Albayrak, ekonomi politikasının sağladığı güvenin göstergelere yansımaya devam ettiğini vurguladı.

Tahvil-bono piyasasında 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Ocak ayının başından bu yana %12 seviyesinin altında seyrediyordu. Mevcut durumda %9,96’ya gerileyerek 14 Kasım 2016 tarihinden bu yanaki en düşük seviyeyi gördü.

AA Finans Analisti Cüneyt Paksoy, 2019 yılının ekonomide dengelenme adımlarının atıldığı bir dönem olduğunu söyledi. Disiplinli bir şekilde yürütülen politikaların yarattığı pozitif havanın getirdiği olumlu gelişmelerin uzun bir aradan sonra yeniden tahvil faizinde tek haneleri gösterdiğini aktardı.

Bunu sağlayan faktörleri ise; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın art arda gittiği faiz indirimleri, enflasyonda düşüşün hızlanması, beklentilerin iyileşmenin devam edeceğini göstermesi, kur oynaklığının azalması ve ülkenin CDS risk priminin normalleşmesi olarak sıraladı.

Bu seviyenin kalıcı olabilmesi için enflasyonda hedeflenen orana gelinmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması gerektiğini belirtti. Aksoy Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın açıklamalarını hatırlatarak, “Bundan sonraki süreçte öncelikli olarak enflasyon çıpasına bağlı olarak TCMB’nin kendi deyimiyle ince ayar sürecini hassas bir şekilde sürdürerek fiyat istikrarına ve finansal istikrara önem vermesinden geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece enflasyonla mücadelenin yeterli olmayacağını, bunun yanında yapısal reformların devam etmesi, küresel merkez bankalarının genişlemeci tarafta kalması ve risk başlıklarının baskı kurmamasının da önemli olduğunun altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu