Yatırım yapmaya başla!

2 Milyar $’lık Dolandırıcılıkta Eski Credit Suisse Çalışanları ve Mozambik Yetkilileri Konuşuldu

Devlet yetkilileri ve Credit Suisse eski çalışanlarından oluşan bir ekip ile gerçekleşen dolandırıcılık gölgesinde Credit Suisse hisselerine bakış.
2 Milyar $’lık Dolandırıcılıkta Eski Credit Suisse Çalışanları ve Mozambik Yetkilileri Konuşuldu

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, üç eski Credit Suisse Group AG bankacısı tutuklandı. Açıklamada verilen detaylarda belirtilen üç kişi 2 milyar dolarlık dolandırıcılık iddiası ile Perşembe günü Londra’da tutuklandı.

Haberlerde geçen açıklamalara göre ABD’li bankacılar, eski Mozambik bakanı ve Privinvest Group’tan bir yöneticinin en az 200 milyon dolarlık rüşvet ve komisyon almakla suçlandığı dikkat çeken bir diğer gelişme oldu.

Credit Suisse Karşı Bir İşlem Yapılmadı

Credit Suisse Karşı Bir İşlem YapılmadıNew York Doğu Bölge Savcısı tarafından açılan büyük jüri iddianamesine göre, suç ortaklarının paraları 2 milyar dolarlık bir rakamı Credit Suisse ve Mozambik devletine ait şirketler için düzenlenen çalışmaları diğer bankalar üzerinden aktarılan paralar ile sağladıkları vurgulandı.

Banka sözcüsü, “Credit Suisse’e karşı herhangi bir işlem yapılmadı” dedi. İddianamede eski çalışanların bankanın iç kontrollerini alt etmek için çalıştıkları, kişisel kar amaçlı davrandıkları ve bu faaliyetleri bankadan gizlemeye çalıştıkları iddia ediliyor.

Kıyı İzleme Ekipmanları Tedarik Dönemi İşler Karıştı

Satınalma Sürecinde Gerçekleşen İşlemler İşi BozduPrivinvest Sözcüsü ve Mozambik hükümetinden bir yetkiliye açıklama yapmaları için ulaşılma çabalarına yanıt alınamadığı da dikkat çeken bir gelişme olarak değerlendirildi. İddianameler, The Wall Street Journal tarafından borç anlaşmalarındaki usulsüzlükler ve bir deniz müteahhidi Lübnanlı işadamı Iskandar Safa’ya ait olan Credit Suisse ile Privinvest arasındaki bağlantılarla ilgili raporları takip ediyor.

Söz konusu program 2011 yılında, Privinvest yöneticilerinin iddianameye göre Mozambik’e kıyı izleme ekipmanı tedarik etmeyi önerdikleri zaman ortaya çıktı. Şirket yetkilileri, o zamanki Maliye Bakanı Manuel Chang ve kendileri de dahil olmak üzere hükümet yetkililerine bir dizi geri ödeme müzakere ettiler ve daha sonra deniz projeleri için borçlanma fonu yükseltmek adına iddianameyi yapıcı olarak Suisse’i görevlendirdiler.

Suisse Çalışanları ve Mozambikli Ortak Tutuklanırken Suisse Hisselerindeki Gelişmeler

Bankacılar ve Mozambikli Yöneticiler GündemdeÜç eski Credit Suisse çalışanı (Andrew Pearse, Surjan Singh ve Detelina Subeva) finansmanı düzenledi ve iddianameye göre, kendilerini zenginleştirmek ve Mozambikli yetkililere rüşvet vermek için anlaşma yaptılar.

Eski üç bankacı Perşembe günü Londra’da tutuklandı ancak kefaletle serbest bırakıldı. Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Privinvest yöneticisi Jean Boustani, New York’taki John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda Çarşamba günü tutuklanmış ve gözaltına alınmıştı.

Bay Chang, 29 Aralık’ta Güney Afrika’da tutuklandı ve gözaltına alındı. Bay Chang, Mozambik’te iddianamenin belirttiği Uluslararası Para Fonu’nun getirdiği borç sınırlamalarını aşmak amacıyla devlete ait borçlu şirketler oluşturmak için anlaşma yaptı.

Credit Suisse Group hisse senetleri (CS) geçtiğimiz yılın Eylül ayında 16,0 $/p fiyatından işlem görüyordu. Geçen haftaki kapanışını ise %0.36 günlük baz değer kazanımı işaret ederek 11,31 $’dan gerçekleştirdi. CS 1 yılda %37.51 değer kaybederken dünya üzerinde görülen küresel bir satış dalgasından ciddi boyutta nasibini almış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum