Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2. Borsa İstanbul Konferansı Gerçekleştirildi

Önemli başlıkların ele alındığı 2. Uluslararası Borsa İstanbul Finans ve Ekonomi Konferansı (BIFEC) Genel Müdür Tuncay Dinç'in açılış konuşmasıyla başladı.
2. Borsa İstanbul Konferansı Gerçekleştirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

1-2 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşen 2. Uluslararası Borsa İstanbul Finans ve Ekonomi Konferansı (BIFEC), The Marmara Taksim Hotel’de yapıldı. Konferansta değinilen belli başlı konular; bankacılık ve finans, kurumsal finans, piyasa iç yapısı, davranışsal finans, varlık fiyatlama, sayısal metotlar, finansal krizler ve bulaşıcılık, sermaye akımları, sahiplik yapısı, birincil halka arzlar ve endeks performansları oldu.

Açılış konuşmasını Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç‘in yaptığı konferansta, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Akgiray‘ın yönettiği “İyi Finans” konulu bir panel düzenlendi. Akgiray; “Devamlı artan borçlar, karmaşık mali düzenlemelerden kaynaklanan istikrarsızlık, standart para politikasının etkisizliği, aşırı büyüyen finans sektörünün ve yeni teknolojilerin toplum üzerindeki olumsuz etkileri, üzerinde düşünülmesi gereken ve hayati önem taşıyan sorunlu alanlardır,” dedi.

BIST Genel Müdürü Tuncay Dinç panelde; “Biliyoruz ki FED faiz artırdığı zaman 5-10 değil, 0,25 puan artıracak. Bu çok düşük; ama etkisi çok büyük. Çünkü bütün dünya borçlu. Gelecek yıllarda borçlanmak daha zor hale geleceği için sermaye piyasalarının burada bir kaynak oluşturması seçeneği dünya genelinde daha mantıklı olacak,” şeklinde değerlendirme yaptı.

Yaptığı konuşmada Borsa İstanbul’un yeni pazarlara açılan kapılarından bahseden Dinç, yakın zamanda bir “Patent Pazarı” kuracaklarını söyledi. Borsacıların değişik ülkelerden farklı birçok kişiyi bir araya getirme özelliği olduğunu ve şu anda yatırımcıların %64’ünün yabancı olduğunu da sözlerine ekledi.

TCMB Meclis Üyesi Dr. Ahmet Faruk Aysan ise gelişme ve kalkınmanın borç üzerinden tanımlandığı bir sistemin yeniden sorgulanmasının, var olan sorunlara ve daha adil dünya arayışına çözüm olabileceğini ifade etti.

Açılışta söz verilen isimlerden bir diğeri SPK Başkan Yardımcısı Tevfik Kınık oldu. Kınık son yıllarda küresel ölçekte borç ve özkaynak finansmanı arasında bir dengesizlik halinin doğduğunu; söz konusu durumun ise küresel büyüme açısından endişe verici olduğunu belirtti.

Açılışta ana konuşmacı olarak bulunan Georgetown Üniversitesi’nden Prof. Reena Aggarwal de dünya ekonomisindeki küçülmeyi ve finans piyasalarını ele alan bir sunum yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu