Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan 2 Bin Köy Yaşam Merkezinin Açılış Töreninde Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Bin Köy Yaşam Merkezinin Açılış Töreni'nde yaptığı açıklamada milletin talepleri doğrultusunda gereken her türlü adımı attıklarını söyledi.
Erdoğan 2 Bin Köy Yaşam Merkezinin Açılış Töreninde Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2000 Köy Yaşam Merkezinin Açılış Töreni yapılıyor. Tören bir müzik sunumuyla başlarken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşma yaptı. Ardından mikrofonun başına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçti.

Erdoğan konuşmasına “Köy Yaşam Merkezlerimizi eğitimde gelenekle geleceği buluşturan stratejik bir yatırım olarak görüyorum. Evlatlarımızı yarının geleceğine hazırlıyoruz. Köylerimize yeni bir dinamizm katacağına inanıyorum. Milli Eğitim, İçişleri ve Tarım Bakanlığımızı tebrik ediyorum.” sözleriyle başladı.

Türkiye Yüzyılı’nı adım adım inşa edeceklerini söyleyen Erdoğan, “Türkiye Yüzyılı hayalimizin mimarı 85 milyonun tamamıdır.” dedi.

Konuşmasına “Dün Avrupa’nın hasta adamı olarak görülen bir milleti nasıl yeniden ayağa kaldırdıysak, önümüze çıkan engelleri nasıl birlik içinde aştıysak, Türkiye’yi nasıl dünyanın parlayan yıldızı haline getirdiysek Türkiye Yüzyılı’nı da bugün beraber hayata geçireceğiz.” sözleriyle devam ederek, muhtarların ve öğretmenlerin de desteğini beklediğini kaydetti.

2023 Yılı için Eğitime 651 Milyar TL Bütçe Ayrıldı

Hazırlanan bütçelerde her zaman en büyük payı eğitime ayırdıklarını söyleyen Erdoğan, geçen yıl 304 milyar TL harcandığını, gelecek yıl için ise 651 milyar TL ayrıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Toplam öğretmen sayısını 1 milyonun üzerine çıkararak OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ortalamasını yakaladıklarını söyledi. Öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak için tüm kademelerde engelleri kaldırdıklarını, okul öncesi eğitimde yaptıkları yatırımlarla 5 yaş okullaşmam oranını yüzde 97’ye çıkardıklarını anlattı.

Yaygın eğitim sistemiyle 85 milyona eğitim kapılarını açtıklarını, kadınların da meslek kurslarına ilgisinden son derece memnun olduklarını belirtti.

“Dünya değişirken ülkemizin yerinde sayması elbette düşünülemez. Mevcut kazanımlarımıza yenilerini eklemenin mücadelesini veriyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, köylerin rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini, köy yaşam merkezlerinde geniş programlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kurslar yaygınlaştıkça üretimin de artacağını, muhtarlardan kendi köylerindeki insanları köy yaşam merkezlerine yönlendirmelerini istedi.

Konuşmasına “Açılışını yaptığımız 2 bin köy yaşam merkezimizin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Eğitime katkı sağlayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” sözleriyle devam ettikten sonra, bazı köylere canlı yayın bağlantısı yaparak açılış törenleri gerçekleştirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.