Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2Ç21’de 2,8 Milyar Dolar Kar Açıklayan BP Hisseleri Sert Yükseldi

Toplam gelirde beklentiyi karşılamayan BP, karlılık açısından 2,8 milyar dolarla tahminlerden iyi bir tablo çizdi. Şirket hisseleri ise ikinci çeyrek sonuçlarının desteğiyle %6’ya yakın yükseldi.
2Ç21’de 2,8 Milyar Dolar Kar Açıklayan BP Hisseleri Sert Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltereli enerji devi BP, 2021’in ikinci çeyreğinde 37,6 milyar dolar toplam gelir bildirdi. Şirketin hisse başına geliri 0,138 dolar açıklandı. Ekonomistler 0,0968 dolar hisse başı ve 38,5 milyar dolar gelir bekliyordu.

Söz konusu dönemde 2,8 milyar dolarla tahminlerin üzerinde kar elde den şirket, hisse geri alımlarını artıracağını bildirdi. Temettüsünü %4 oranında artırarak, 2,4 milyar dolarlık nakit fazlasının ardından, önümüzdeki dönemlerde 1,4 milyar dolarlık hisse geri alımı yapılacağı açıklandı.

BP PLC (BP) hisseleri beklentiyi aşan kar açıklamasıyla %6’ya yakın yükseldi.
BP Hisse Senedi %6 Oranında Arttı
Kaynak: MarketWatch

Londra Borsası’nda işlem gören hisseler, Pazartesi günü 289,75’ten kapandı. Salı gününe 296,4 sterlinden başladı. Sert sıçrama kaydeden BP hisseleri, gün içinde 306,69 seviyesine kadar çıktı. TSİ 14.15’te %5,64 artışla 306,10’dan işlem görüyor. Hisselerin yatırımcısına bir yıllık kazanç getirisi %5 düzeyinde.

New York Borsası’nda işlem gören hisseler ise açılış öncesi işlemlerde yükseliyor. Dün %0,41 kayıpla 24,08 dolardan kapanan hisseler, net karın beklenenden daha iyi gelmesiyle, piyasa öncesi işlemlerde %6,44 oranında yükselerek, 26 dolara yaklaştı.

CEO Bernard Looney, yüksek emtia fiyatlarının ve güçlenen temel performansın şirket gelirlerini artırdığını söyledi. Gayri safi yurt içi hasıla durumlarının pandemi öncesi seviyelere döndüğünü ve aşılanmanın giderek arttığını belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün üretim konusunda disiplinini sürdürdüğünü, ayrıca ABD’de kaya petrolünde de arzın sıkılaştığını sözlerine ekledi. Tüm bu gelişmelerin petrol piyasasını olumlu etkileyeceğini söyleyen Looney, bu doğrultuda BP gelirlerinde de artış bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu