Paylaşım

2,5 Tonluk Altının Dörtte Biri İstanbul’dan!


 

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması kapsamında en büyük katılım büyükşehirlerden olurken, toplanan miktarın %23'ü sadece İstanbul'dan geldi.

Yastık altındaki, atıl durumda olan altınların Merkez Bankasına getirilerek, ekonomiye kazandırılması adına başlatılan projede olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, “altınlarınızı evde tutmayın, Merkez Bankasına getirin” çağrısı ile başlayan projeye 12 bin 800 vatandaş talepte bulundu. Toplanan 2500 kilogramlık altının %23’ü İstanbul’dan geldi.

Türkiye genelinde 81 ilde, 2-27 Ekim tarihleri arasında, 12 bin 800 vatandaşın katılımıyla yastık altındaki 2,5 ton altın hazineye getirildi.

Hazine Müsteşarlığı, söz konusu tarihler arasında 344 Ziraat Bankası şubesi aracılığıyla altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için talepleri topladı. Bu kapsamda 370 milyon lira değerinde, yaklaşık 2,5 ton altın toplandı. Vatandaşın %54’ü altına dayalı kira sertifikası alırken, %46’sı altın tahviline yatırım yaptı. Yani 6 bin 912 kişi gayrimenkul alım satımla ve bunun kiralanmasına dayalı yatırım aracı olan altına dayalı kira sertifikasına geçiş yaptı.

Katılımın yarısı İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’den gelirken, en fazla altın İstanbul’dan toplandı.

Yastık altından çıkarılan yaklaşık 2,5 tonluk altının %23’ü İstanbul’daki vatandaşlardan geldi. Bunu %8,9 ile İzmir, %8,3 ile Ankara ve %6,5 ile Antalya izledi. Altına her daim daha meraklı olan kadınlar, burada da kendini gösterdi. %55 katılım ile erkeklerden daha fazla bir paya sahip oldu. Yaş ortalamasına baktığımızda ise 25-34 yaş aralığındaki grubun daha fazla talep gösterdiğini görmekteyiz.

Peki, bir süredir gündemde olan ve her detayı kamuyla paylaşılan atıl durumdaki altınların, hazineye getirilmesinde vatandaşın kazancı ne olacak?

Aslında birçok insanın aklına ilk olarak bu soru oluşuyor. Projeye katılmak isteyenler ilk etapta bu sorunun cevabını net bir şekilde almak istiyorlar. Zaten Mehmet Şimşek de daha önce yaptığı konuşmalarda, en önemli aşamanın vatandaşın güvenini kazanmak olduğunu söylemişti. Kısaca bilgi verecek olursak; hazine altın tahvilinde yıllık %2,4 oranında getiri sağlıyor. Bunun yanında ara dönemlerde nakit çekebilme imkanı da bulunuyor. Ayrıca devlet güvencesi altında saklandığı için kaybolma ve çalınma riski de ekarte edilmiş oluyor.

100 gram altınıyla altın tahvili veya altına dayalı kira sertifikası alan birisi, 1 yıl sonunda 2,4 gram altın (%2,4’lük kısım) kadar Türk lirası alabiliyor. Yani günümüz koşullarında bir hesap yapacak olursak; 100 gram altını olan birisi bir yıl sonunda yaklaşık 380 lira kar elde ediyor. Bu rakam elbette altın fiyatlarındaki değişime paralel yönde belirleniyor. Gram altın şu dakikalarda 158,39 liradan alıcı buluyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın