Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1Ç22’de Gelirini Artıran Netflix 10 Yıldır İlk Kez Abone Kaybetti

Küresel internet televizyon ağı Netflix'in abone sayısı, 2022'nin ilk çeyreğinde 2,5 milyon artış beklentisine karşın düşüş gösterdi. Finansal raporun detayları şöyle...
1Ç22’de Gelirini Artıran Netflix 10 Yıldır İlk Kez Abone Kaybetti
Yorum

Dünyanın en popüler dizi ve film platformların birisi olan Netflix, 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Şirketin elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artışla 7,2 milyar dolardan 7,9 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu dönemde net karı yüzde 6 oranında azalarak 1,7 milyar dolardan 1,6 milyar dolara geriledi. Yılın ilk çeyreğinde hisse başına düşen karında da düşüş oldu. 2021 yılının aynı döneminde 3,75 dolar olan hisse başına kar, bu yılın ilk çeyreğinde 3,53 dolara geriledi.

Abone sayısında ise 10 yıldan sonra ilk kez düşüş oldu. Dizi ve film platformu denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Netflix, yıllardır rakiplerini geride bırakıyordu.

Ancak piyasada Amazon Prime, HBO Max gibi isimlerin de bulunması Netflix’in uzun yıllardır ilk kez abone kaybetmesine yol açtı.

Netflix İlk Çeyrek Rapor
Kaynak: Netflix

Netflix’in abone sayısının 2,5 milyon kişi artış beklentisine karşın 200 bin kişi azaldı. Şirketin dünya genelindeki toplam üye sayısı son değişimlerle birlikte 221,6 milyona geriledi.

Finansal raporda yer alan açıklamada, gelir artışının yakın vadede mevcut dört faktör nedeniyle istendiği kadar hızlı şekilde artmayacağı belirtildi.

Bunlardan ilki için “Temel adreslenebilir pazarımıza doğru büyüme hızının giderek daha açık hale gelmesi kısmen bağlı TV’lerin alımı gibi doğrudan kontrol etmediğimiz faktörlere bağlıdır.” açıklaması yapıldı.

İkincisinin Covid-19 salgınının büyümeyi yavaşlatan gizli bir sorun olarak devam ettiği aktarıldı. Üçüncü olarak sektördeki diğer şirketlerin rekabet etme gücü gösterildi.

Dördüncü ve son faktör olarak ise “Durgun ekonomik büyüme, artan enflasyon, jeopolitik olaylar gibi makro faktörler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Covid’den kaynaklanan bazı devam eden bozulmalar” ifadesi kullanıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu