HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

18 Ayar Bilezik Fiyatları Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


18 Ayar Altın Bilezik Nedir? Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

24 altın ayardan daha sert olan 18 ayar altın bileziğin saflık derecesi düşüktür. Bu nedenle de yumuşaklığı kaybolmaktadır. 24 altın ayarının altında kalan türlerde işçilik maliyeti fazladır. Özellikle 14 ayar altın bilezik için bunu söyleyebiliriz.

Anlık iniş çıkış yaşayan altın fiyatları, gram türleri için de geçerlidir. Yukarıda kıymetli madenin değişen fiyat hareketlerini izleyebilirsiniz. Gerek anlık gerekse de haftalık, aylık, yıllık grafiklere ulaşabilirsiniz. Biliyorsunuz ki kıymetli madenin değeri en küçük olaydan etkilenmektedir. Bu nedenle de dalgalı bir seyir içinde izlemektedir.

18 Ayar Altın Bilezik Nedir?

18 ayar altın bileziğin saflık derecesini bulmak için 24 ayar altın baz alınır. 18/24 ile kıymetli madenin milyem değeri bulunur. Bu hesabın sonucunda 18 ayar altın bileziğin içinde 0.75’lik kısmın saf altından oluştuğunu anlayabilirsiniz. Geriye kalan 0.25’lik kısım ise gümüş, bakır, nikel gibi metallerden oluşmuştur. Bu nedenle kıymetli madenin rengi sarıya çalan bir tondadır.

Sarıya çalan rengin dışında 18 ayar altın bilezik bazen de karşımıza beyaz renkte çıkıyor. Bunun sebebi, içinde kullanılan metalin Rodyum olmasıdır. Bu madde sonucunda sarıya çalan renk, beyaza dönüşmektedir. Zamanla 6 ay – 2 yıl gibi bir süreçte, kıymetli madenin renginde solmalar yaşanabilmektedir. Bu nedenle 18 ayar altın bilezik yatırımı yapmak istiyorsanız, bu süreyi göz ardı etmemelisiniz. Çünkü rengin değişmesi sonucunda, ederinden daha düşük bir değere altınınızı bozdurmak zorunda kalırsınız. Ya da satmadan önce tekrar bir Rodyum işlemi yapılmasını isteyebilirsiniz. Böylece bozdururken, zarara uğramazsınız.

Canlı 18 Ayar Altın Bilezik Fiyatları ve Grafikleri Nasıl Yorumlanır?

Gram altın grafikleri ile kıymetli madenin zaman içindeki dalgalanmaların yönünü öngörebilir hale gelebilirsiniz. Bunun için canlı altın gram grafiklerini takip etmelisiniz. Sitemizde bütün gram altın türlerinin grafikleri mevcuttur. Canlı anlık altın grafikleri sayesinde sarı metalin değerinde yaşanan değişimleri görüntüleyebilirsiniz. 7/24 görüntüleyebileceğiniz grafikler sayesinde fiyatlara olan bakış açınızı geliştirebilirsiniz.

18 ayar altın bilezik yerine bazı zamanlarda 18 karat bilezik kelimesi kullanılmaktadır. Karat, ayar anlamını taşımaktadır. Bu şekilde duyduğunuzda kafanızın karışmasına hiç gerek yoktur. Satın aldığınız 18 ayar altının üzerinde 18K ve 750 milyem değeri yer alması gerekiyor. Bu ibarelerin almadığı altınlar genellikle sahtedir. Bu nedenle satın alacağınız altının üzerinde mutlaka bu ibarenin olup olmadığına bakmalısınız. Hatta kuyumcunuzdan TSE belgesini istemelisiniz. Kuyumcular bu belgeyi vermek zorundadır.

18 Ayar Altın Bilezik Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 18 ayar altın bilezik hesabı standartlara göre yapılmaktadır. Gram bazında üretilen altınların değerleri birbirinden farklıdır ve hepsi de standart ölçüdedir. 18 ayar gram altının milyem değeri bahsettiğimiz gibi 750 değerine eşittir. 750 altının saflık derecesini gösterir. En saf altın 1000 gr şeklindedir. O da 24 ayardır.

Gram altın hesabı 24 ayar üzerinden yapılır. Genellikle 24 ayar, saf altını temsil etmektedir. Fakat içine başka maddeler karıştırıldığında saflığını yitirir. Bu konuya örnek vererek açıklamak gerekirse; 24 ayar bir bileziğe sahip olduğunuzu düşünün ve bu bileziğin 18’i altın, geriye kalan 6’nın da gümüşten oluştuğunu varsayın. Bu durumda elinizdeki bileziğin ayarı 18 ayar altındır. Tabii ki bunu anlamak için belli başlı bilgileri bilmeniz gerekiyor. Bu bilgilere altın sertifikaları sayesinde ulaşabilirsiniz. Buna bağlı olarak aldığınız altının saflık derecesini öğrenebilirsiniz.

Altının içine başka maddeler karıştırıldığı için ayar ölçüsünde değişikliğe gidilmiştir. Günümüzde 14, 10 hatta 8 ayar gram altın türleri vardır. Bu türler daha çok bir başkasına hediye etmek için satın alınırlar. Ya da kadınlar kendileri süs niyetine takmak için kullanırlar. Erkekler ise bileklerini süsleyen 18 ayar altın saatleri tercih etmektedir. Düşük ayarlı altın türleri daha alım yapmak istiyorsanız, fiyat araştırması yapmanızda fayda vardır.

Çevirici

USD
EUR

Haberler