Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Son 17 Yılda 1 Trilyon 250 Milyar TL Yatırım Harcaması Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal , 81 ilde toplamda 3 bin projenin devam ettiğini, iktidara geldikleri 2002 yılından bu yana kamu yatırımları alanında 1 trilyon 250 milyar lira harcadıklarını söyledi.
Türkiye’de Son 17 Yılda 1 Trilyon 250 Milyar TL Yatırım Harcaması Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, yatırım programı kapsamında devam eden yatırımları yerinde incelemek amacıyla Bayburt’ta bulundu. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı Yılmaz Tuna ve ilgili kişilerle bir araya gelen Ağbal, 81 ilde devam eden, binlerce kamu yatırımı olduğunu ve son 17 yılda toplamda 1 trilyon 250 milyar lira tutarında harcama yaptıklarını anlattı. 2019 yılı yatırım programlarının halen devam ettiğini ve halihazırda 3 bin ana projenin olduğunu söyledi.

Bütçe Başkanı Naci Ağbal, devam eden yaklaşık 3 bin projenin yaklaşık tutarının 1 trilyon lira olduğunu belirtti.

Ülkenin her şehrinde binlerce kamu yatırımı olduğunu söyleyen Ağbal, yerinde incelemeler bittikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve ilgili bakanlıkları bilgilendireceklerini belirtti. Yatırımların takibi konusunda başlatılan bu çalışmanın, projelerin daha hızlı tamamlanması adına da fayda sağlayacağını dile getirdi.

2002 yılından sonra kamu yatırımları alanında büyük bir başarı elde ettiklerini anlatan Ağbal; sağlık, eğitim ve altyapı olmak üzere tüm alanlara yöneldiklerini aktardı. “2003 ile 2018 yılları arasında, 2018 yılı fiyatlarıyla 17 yılda yaklaşık 1 trilyon 250 milyar liralık yatırım harcamasını gerçekleştirmiş olduk.” diyen Ağbal, gösterilen bu başarının bütçeden yatırıma ayrılan kaynaklar sayesinde elde edildiğini sözlerine ekledi.

Bu yatırımlar sayesinde ilk ve ortaöğretim derslik sayısının 721 bine ulaştığı belirtildi.

Naci Ağbal 2002 yılında ülke genelindeki ilk ve orta okul derslik sayısının 343 bin olduğunu söyledi. Son yıllarda yükseköğretimde yurt yatırımlarına da ağırlık verdiklerini, 2002 yılında 183 bin olan yurt kapasitesinin 700 bine çıktığını dile getirdi. Sağlık alanında yapılan yatırımlardan da bahseden Ağbal, 2002 yılında 164 bin olan hasta yatak sayısının, bugün 238 bine çıktığını, eskiden 6-8 kişilik olan odaların artık tek kişiliğe çevrildiğini belirtti.

17 yıl önce 6 bin kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunun, 27 bin kilometreye çıktığını kaydetti. Strateji ve Bütçe Başkanlığı olarak diğer tüm bakanlıklar ile koordineli bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Ağbal, bu yılki yatırımlar için ilk etapta bütçeden 65 milyar liralık kaynak ayırdıklarını, yıl içerisinde ihtiyaçlara göre değişkenlik gösterebileceğini ekledi.

Merkezi hükümet bütçesine bağlı olarak Bayburt’ta süren yatırımların toplam tutarı 3,5 milyar lira civarında.

Şu anda Bayburt’ta devam eden 80 proje olduğunu söyleyen Ağbal, bugüne kadar 1 milyar 500 milyon lira harcama yapıldığını belirtti. Bu projelerden 35 tanesinin tarım, 5’inin ulaştırma, 20’sinin eğitim ve 11 tanesinin sağlık alanında yapıldığı bilgisini verdi. Yol ve içme suyu alanlarında da oldukça büyük projelerin hayata geçirilmek üzere olunduğunu, İl Özel İdaresi kontrolünde yapılan bu çalışmalar ile halkın refahını sağlamayı amaçladıklarını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum