Yatırım yapmaya başla!

16 Yılın En Düşük Seviyesine Gerileyen Cari Açık Ekonomistler Tarafından Yorumlandı

Bugün açıklanan Mayıs ayı cari işlemler dengesi, pek çok ekonomist tarafından farklı yorumlandı.
16 Yılın En Düşük Seviyesine Gerileyen Cari Açık Ekonomistler Tarafından Yorumlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu sabah, 2019’un Mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Verilere bakıldığında bu yılın Mayıs ayında cari işlemle dengesinin 151 milyon dolar fazla verdiğini söylemek mümkün. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı ayında 6.172 milyon dolarlık açık şeklindeydi.

2019’un Nisan ayında ise 1 milyar 334 milyon dolarlık açık kaydedilmişti. Türkiye’nin 12 ayı kapsayan cari açığı, Mayıs’ta kaydettiği 2 milyar 370 milyon dolar ile 2003 yılının Şubat ayından beri gördüğü en düşük seviyesine inmiş oldu. Çoğu ekonomist, Hazirana ayında da cari açığın gerileme kaydedeceğini tahmin ediyor.

Verilere bakıldığında 12 aylık cari açığın 2 milyar 370 milyon dolar olduğu görülürken, bu rakamla 1 yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

12 Aylık Cari Açık 2 Milyar 370 Milyon DolarPiyasaları etkileyen Fed Başkanı Powell’ın konuşmalarının yarattığı hareketlilik sürerken, bugün açıklanan cari açık verileri pek çok ekonomist tarafından eleştirildi. Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi ödemeler dengesinde beklenenin dışında bir gelişme olmadığını belirtirken, önümüzdeki ay Haziran sonu itibarıyla 0,2 milyar dolarlık bir fazla beklediğini ve bu fazlanın bir süre devam edebileceğini bildirdi.

Ardından, büyümede toparlanma olup olmayacağına göre durumun şekilleneceğini aktaran Bürümcekçi, Haziran’da yıllık olarak fazlaya rağmen aylık bazda açık oluşabileceğini açıkladı. Ayrıca Temmuz ve Ağustos aylarında yüksek fazla öngördü.

Bürümcekçi, finansman tarafını her aya benzer şekilde bu ay da “dalgalı” olarak yorumlarken, Merkez Bankası rezervlerinde artış gözlemledi.

Merkez Bankası Rezervlerinde Artış GözlemlendiDeğerlendirmesini sürdüren Bürümcekçi, söz konusu bu durumu daha çok fazla verilmesine bağlamak yerine net hata noksandan kaynaklandığını söyledi. Portföy çıkışları ile dış krediler ise azalmaya devam ediyor.

Verileri değerlendiren bir diğer isim Tacirler Yatırım Başekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen ise yıllık trende bakmanın çok önemli olduğunu söylerken, aylık bazda beklentilerin hafif altında bir fazla verildiğini düşünüyor. Gökşen de tıpkı Bürümcekçi gibi finansman tarafında değişikliğin mevcut olup kompozisyonda bir değişiklik göremediğini belirtti.

Yıllık bazdaki veriler incelendiğinde ise geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana kendini gösteren aşağı yönlü hareketin hakim olduğunu söyledi. Haziran’dan itibaren ise bunun fazlaya döneceğini öngörüyor.

Gökşen, beklentisinin bu yıl sonunda 4,5 milyar dolarlık bir cari açık olduğunu belirtirken, yılın son çeyreğinde yeniden açığa dönüşün söz konusu olabileceğini açıkladı.

Özlem Bayraktar GökşenGökşen’in beklentisi GSYİH’in 0,6’sına tekabül ederken, risklerin daha aşağı yönlü olup az açık verme yönünde olduğunu söyledi. Cari işlemlerdeki gerileme ise seri bir şekilde ilerliyor. Gökşen’in tahminlerine göre aşağı yönlü riskler mevcut. Ayrıca ana sermaye hareketinde büyük bir daralma gözlemlediğini belirten Gökşen, ciddi bir sermaye girişi olmadığını vurguladı. 12 aylık ortalama ise ona göre bir miktar ilerlemiş.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı ise, cari açıkta yıllık bazda düşüş eğiliminin korunduğu yorumunu yaptı. Ardından, Haziran ayına ait dış ticaret verilerinin yıllık açığın sıfıra yaklaşacağına vurgu yaptı. Tokalı ayrıca, 2019 sonundaki cari açık oranının %1,3’e kadar gerileyebileceğini öngörüyor.

Açıklanan veriler ekonomistlerce değişik şekillerde yorumlanmakla birlikte AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli de bazı yorumlar kaydetti. Cari dengenin Mayıs’ta fazla vermesini ülkemiz için bir dönüm noktası olarak değerlendiren Canikli, cari açığın uzun yıllar boyunca ekonomiyi olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi. Öte yandan küresel bakımdan risk iştahındaki pozitif seyirin hala sürdüğünü söylemek mümkün.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum