Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

16,60’a Dayanan Dolar 2022’nin Zirvesini Güncelledi

Döviz kurlarında yükseliş sürüyor. Türk lirası değer kaybetmeye devam ederken, dolar ve Euro rekor sonrası en yüksek seviyede.
16,60’a Dayanan Dolar 2022’nin Zirvesini Güncelledi
HABER GİRİŞ

Yurt içi hisse senedi piyasaları haftaya pozitif başlarken, döviz kurları tarafında da hareketlilik hızlandı. Borsa İstanbul 2.648 puanı aşarak tüm zamanların zirvesine çıktı.

Bir yandan TL varlıklarında alım işlemleri artarken, diğer yandan döviz kurları rekor sonrası en yüksek seviyelere çıktı.

Türk Lirası Emsalleri Arasında Negatif Ayrışma Gösteriyor

Türk Lirası Emsalleri Arasında Negatif Ayrışma Gösteriyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçen haftayı 16,42 seviyesine yakın tamamlayan Dolar/TL, yeni haftaya başlarken yükselişini hızlandırdı. Uluslararası piyasalarda 01.00 sularında 16 liranın altına inen dolar kuru, yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte yeniden yükseldi.

16,59’a çıkarak 2022 yılının en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, aynı zamanda geçen yılın Aralık ayındaki 18,40 rekoru sonrası kaydedilen en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.

Türk lirası son haftalarda gösterdiği zayıf performansı bugün de devam ettiriyor. Hem dolar hem de Euro karşısında en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi oldu.

GCM Yatırım Banner

Euro kuru 17,87, sterlin 20,90’ı aşarak yılın zirvesini güncelledi. Dolar, TL karşısında son bir haftada yüzde 1,24, bir ayda yüzde 11 ve son bir yılda yüzde 91 yükseldi. Euro’daki duruma bakıldığında haftalık artış yüzde 1,13, aylık yüzde 13,26, yıllık yüzde 69,34 seviyesinde.

Bakan Nebati Döviz Kurlarındaki Dalgalanmayı Dengelediklerini Söylemişti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçen ay yaptığı bir açıklamada döviz kurlarındaki durum hakkında değerlendirmede bulunmuştu. Aralık ayında duyurulan kur korumalı mevduat sistemi gibi destekleyici enstrümanlarla enflasyonda büyük bir belirleyici olan döviz kurlarındaki fiyat dalgalanmalarını, büyük oranda dengelediklerini belirtmişti.

Nebati’nin bu açıklamayı yaptığı 17 Mayıs’ta dolar 15,88 seviyesindeydi. Bu noktadan sonra yükselişine neredeyse ara vermeden devam eden kur, bugün 16,60’ı test etti.

Danimarka merkezli Danske Bank ise geçen hafta yayımladığı bir raporda, dolar kuru için tahminde bulundu. “Türkiye ve TL için Kusursuz Fırtına Yaklaşıyor” başlıklı raporda, TL’deki değer kaybına dikkat çekildi.

Küresel ekonomi için artan stagflasyon endişesi, finansal koşullardaki sıkılaşma ve dış ticaret hadlerindeki negatif şoklar, içeride ekonomi politikalarında olumlu anlamda bir geriye dönüş sinyali olmaması gibi durumların TL’de daha fazla değer kaybı yarattığı bildirildi.

Bu doğrultuda Dolar/TL’nin 12 ay sonrası 20 seviyesine ulaşacağı tahmin edildi. İlaveten lirayı destekleyen müdahalelerin de güç kaybetmeye başladığına vurgu yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın