Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

15 Temmuz Darbe Girişiminin Faturasını Kim Ödeyecek?

Hain darbe girişiminin ardından ortaya çıkan faturanın gün geçtikçe kabarması endişeleri artırmaya devam ediyor...
15 Temmuz Darbe Girişiminin Faturasını Kim Ödeyecek?
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye, tarihinin en zor günlerinden birini 15 Temmuz tarihinde yaşamıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) içerisine sızan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları, darbe girişimine kalkışarak ülke demokrasisine haince bir saldırıda bulunmuşlardı. Bu saldırı esnasında Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı, Malatya Erhaç’ta bulunan 7’nci Ana Üs Komutanlığı ve Akıncı olarak adlandırılan 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F16 tipi uçaklar, İstanbul ve Ankara semalarında masum vatandaşların üzerine ateş açmıştı. Bu saldırı esnasında binlerce vatandaş yaralanmış ve yüzlercesi de şehit olmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimine ilişkin yürütülmekte olan soruşturma, bugünlerde giderek derinleşiyor. Yapılan değerlendirmeler kapsamında, darbe girişiminde bulunan FETÖ mensuplarının TSK’ya maliyeti de gün yüzüne çıktı. Açıklanan bilgilere göre; yalnızca bir F16 uçağının bir saat kadar süren uçuşu, yaklaşık 250 bin lira olarak faturalandırıldı. Hatırlanacağı üzere 15 Temmuz gecesi, toplamda 15 uçak havalanmıştı. Bu doğrultuda darbecilerin kullandığı F16’ların TSK’ya toplam maliyeti 37 milyon lira civarında belirlendi.

Fatura kime kesiliyor?

F16’ların yanı sıra, darbe girişimi gecesi FETÖ mensupları, helikopterler ve tanker uçaklar da kullanmışlardı. Kobra tipi helikopterlerin 1 saatlik uçuşu ise yaklaşık 6 bin dolar olarak hesaplandı. Mühimmat yüklü olduğu tespit edilen uçuşların ortalama zararı ise 200 bin liraya kadar tırmanmakta. Başsavcılık tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda darbe girişiminin genel maliyeti, yaklaşık 40 milyon lira olarak belirlendi. Maliyetin belirlenmesinin ardından faturanın da kime kesileceği netleşmeye başladı. Bu doğrultuda darbe girişiminde yer alan FETÖ mensupları, soruşturmanın tamamlanmasının ardından maliyeti karşılamak zorunda kalacaklar. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’ni zarar uğratmaktan dolayı FETÖ mensuplarına karşı davaların açılması da gündemde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar