Yatırım yapmaya başla!

Çinli Yetkililere Göre 15 Aralık Tarihli ABD Tarifeleri İleri Bir Tarihe Sarkabilir!

ABD'nin Çin'e uygulayacağı tarifeler için 15 Aralık işaret edilirken, Çinli yetkililer bunun başka bir tarihe ertelenebileceğini düşünüyor.
Çinli Yetkililere Göre 15 Aralık Tarihli ABD Tarifeleri İleri Bir Tarihe Sarkabilir!

ABD, Çin’e uygulayacağı tarifeler için aylar öncesinden 15 Aralık’ı seçmişken Çinli yetkililer farklı yönde bir tahmin ortaya attı. Bu tarifelerin uygulanma tarihinin 15 Aralık’tan ileriye çekilmesinin ABD-Çin ticaret müzakerelerine yardımcı olabileceğini düşünen yetkililer, ertelemeyle aynı zamanda ticaret anlaşmasının birinci fazlına zaman tanınmış olacağını düşünüyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e uygulayacağı söz konusu tarifeler için geri sayımda sona yaklaşılmışken ortaya çıkan bu görüşlerin, her iki tarafın da imzalamak istediği ticaret anlaşmasının birinci aşamasını ne yönde etkileyeceği merak ediliyor.

Hemen her gün iletişime geçen ABD ve Çin, karşılıklı tarifelerin geri alımını sağlamaya yarayacak anlaşmaya yaklaşmıştı.

ABD ve Çin Her Gün İletişime GeçiyorKonuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, taraflar tarifeleri tamamen ortadan kaldırmak yerine mevcut tarifelerin hafifletilmesi fikrine daha sıcak baktı. Diğer taraftan Washington’dan şu zamana kadar Çin’e 15 Aralık’tan itibaren geçerli olacağı duyurulan ve ithal oyuncaklar ile akıllı telefonlar gibi çeşitli ürünleri içeren 160 milyar dolarlık ürünü kapsayacak tarifelerin ertelenebileceği yönünde net bir mesaj gelmedi.

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, Salı günü karar verme yetkisinin Trump’ta olduğunu hatırlattı ve kendisinin yalnızca ticaret anlaşmasının imzalanması ya da tarifelerin uygulamaya konulması konusunda belirtilere şahit olduğunu aktardı.

Navarro, bu ifadelerini ABD Tarım Bakanı Sonny Perdue’nun tarifelerden bir kısmının geri çekileceğine inandığını söylemesinin ardından kaydetti. Perdue ticaret anlaşmasından da oldukça ümitliydi.

ABD Ticaret Danışmanı Peter NavarroDoğruluğu kanıtlanmamış kaynaklara göre, Perşembe günü Trump olası bir tarife erteleme görüşmesini ele almak üzere ticaret heyetiyle bir araya gelecek. İki ülke arasındaki görüşmelerin odak noktası, 20 aydır süren ticaret savaşında ABD’nin ilk olarak 250 milyar dolarlık Çin ürününe %25 ve ardından 110 milyarlık ürüne %15 ek gümrük vergisi getirmesinin sonuçları oldu. Her iki ülke müzakerelerin sürekliliği ve gerginliğin dinmesi için birinci aşama anlaşmada vergilerin yarıya kadar düşürülmesi üzerinde çalışıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum