HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

14 Ayar Bilezik Fiyatları Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


14 Ayar Altın Bilezik Nedir? Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Ayar kelimesi, altının saflık derecesi için kullanılan bir sözcüktür. Bunun yanı sıra ayar kelimesi yerine karat sözcüğünü de duymuş olabilirsiniz. Çünkü her iki sözcükte aynı anlama gelmektedir. Biliyorsunuz ki ülkemizde gram altın kullanımı, son günlerde hızla artmıştır. Bunun nedeni altın fiyatlarında yaşanan yükselişlerdir. Bu yükselişlerin değerlendirilmesi için gram altının çeşitleri üretilerek piyasaya sunulmuştur.

0,5 ayardan başlayan gram altın, günümüzde 100 grama kadar karşılık gelebilmektedir. En çok tercih edilen türler ise genellikle 14, 22 ayardır. Bunların dışında daha pek çok çeşit vardır. Kişiler bütçesinin uygunluğuna göre istediği ayar grubunda yer alan altınları alarak, birikim yapmaktadır. Bunlardan biri de 14 ayar altın bileziktir.

14 Ayar Bilezik Nedir?

14 ayar altın bileziğin içerisinde bakır, gümüş gibi madenlere rastlanmaktadır. İçinde bulunan madenlerin hesaplanması için 14 ayar altın bileziğin, 24 ayar altına bölünmesi gerekir. Bu hesabın sonucunda kıymetli madenin milyem değeri bulunur. 14 ayar bileziğin milyem değeri 0,585’e eşittir. Bu sonuçtan altın oranının diğer madenlerle yarı yarıya olduğu anlaşılır.

Satın aldığınız 14 ayar altın bilezik üzerinde 0.585 veya 14k damgası bulunmaktadır. İster küpe ister bileklik isterseniz de başka tür takı olsun kıymetli madenin sahte olup olmadığını üzerinde yer alan ibarelere bakarak anlayabilirsiniz. İşinizi garantiye almak için kuyumcudan aldığınız altının sertifikasını istemelisiniz. Bu sertifika, İstanbul Altın Rafinerisi tarafından verilmektedir. Değerli madenin gerçek olduğunu bildiren sertifikanın çıkması için ise LondonBullion Market Association tarafından onay verilmesi şarttır. Bu nedenle güvenirlik açısından satın aldığınız altının gerçek olduğunu belgeleyen ibareyi istemelisiniz.

Canlı 14 Ayar Bilezik Altın Fiyatları ve Grafikleri Nasıl Yorumlanır?

Grafikler altının zaman içindeki fiyat değişimlerini gösterir. Bu nedenle altına yatırım yapan kişilerin güncel canlı altın grafiklerini takip etmesi gerekir. Böylece gram altının değerinde düşüş mü, yoksa yükseliş mi yaşanacağını anlayabilirsiniz. Bunun için canlı gram altın grafiklerinden yararlanmalısınız. Bu grafiklerin yorumlamasını yaparak, değerlerinin hangi noktalara karşılık geleceğini belirlemelisiniz. Böylece yatırımlarınızı bilinçli olarak yürütebilirsiniz.

Peki, 14 ayar altın bilezik yatırımcılar tarafından tercih ediliyor mu, sorusunu cevaplandırmak gerekirse aslına bakarsanız tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Çünkü bu türdeki altın genellikle kuyumcunun kazanmasını sağlarken, yatırımcının zarar etmesine neden oluyor. Bunun nedeni işçilik maliyetleridir. Kıymetli maden bozdurulurken işçilik maliyeti düşürüldüğü için kişiler zarar etmektedir. Fakat kuyumcular tarafından satılırken, işçilik ücretleri eklenmektedir. Bu nedenle de altın hurda değerine satılmaktadır.

14 Ayar Altın Bilezik Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kuyumcularda 14 ayar altın bileziğin değeri, işçilik ücretleri de eklenince 22 ayara yaklaşmaktadır. Bu nedenle yatırımcılar için karlı bir alışveriş değildir. Alım maliyetli iken satış yukarıda bahsettiğimiz gibi külfetlidir. Bu nedenle düğünlerde daha çok 22 ayar takılar tercih edilir. Böylece bozdurulurken açık ara farklar ortaya çıkmaz. Bu nedenle 8 ayar altın gibi 14 ayar altın da genellikle hediyelik veya süs eşyası olarak kullanılmaktadır.

Gram altınlar diğer türlere göre daha kolay paraya çevrilebilmektedir. Bunun nedeni likidite akışlarının yüksek olmasıdır. Yani yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmesidir. Normalde biliyorsunuz ki tüketiciler gram altın almak yerine biraz daha para biriktirip; çeyrek, yarım, tam gibi altın çeşitlerine yöneliyordu. Fakat gram altın fiyatlarının yükselmesi, kişileri tam anlamıyla gram türüne yönlendirdi. Tabii ki kişiler beklentilerini karşılayacak türdeki gram cinslerini tercih ediyorlar. En çok tercih edilen türler genellikle 22 ve 24 ayar altınlardır. Bunların dışında kalanlar için tercih az olsa da yine de üretiliyor.

Sonuç olarak, 24 ayar altın gibi saf olmadıkları için 22, 14, 8 ayar altın türlerinin içinde farklı maddeler yer almaktadır. Bu nedenle de kuyumcular tarafından satışı yapılırken fiyatı normale göre oldukça pahalıdır. Gramajı düşük olmasına rağmen yüksek değere satılırken, düşük fiyattan alınır. Bu nedenle bu türde altın alacaksınız, bozdurma amaçlı almamalısınız. Aksi halde kuyumcunuza kar elde ettirirken, kendiniz zarara uğrarsınız.

Çevirici

USD
EUR

Haberler