Yatırım yapmaya başla!

13 Kasım Görüşmesi Piyasalar için Altın Değerinde!

Piyasalar 13 Kasım’da Washington’da yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesine odaklanırken, çıkacak kararlar hem siyaset hem de piyasalar için oldukça önem teşkil ediyor.
13 Kasım Görüşmesi Piyasalar için Altın Değerinde!

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu tarafından Suriye’nin kuzeyinde 9 Ekim’de başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın ardından ABD ile gerilim artmıştı. ABD, Türkiye’ye harekata son verme konusunda baskı yaparken yaptırım tehdidinde bulunmuştu.  Amerika’nın haricinde birçok devletten de Türkiye’ye karşı tepki mesajları gelmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Ekim’de yaptığı açıklamada “azdan az çoktan çok gider” diyerek söz konusu yaptırımlara boyun eğmeyeceklerini belirtmişti. Nitekim ABD Temsilciler Meclisi Suriye’deki operasyonlar ve sözde Ermeni soykırımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulama tasarısını kabul etti.

Ancak bu karar Suriye konusunda anlaşma yapıldıktan ve YPG güçlerinin güvenli bölgeden çekileceğinin taahhüt edilmesinin ardından geldi. Bu gelişmelerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye yapacağı ziyareti erteledi.

Çarşamba günü Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde, bir araya gelme tarihinin 13 Kasım olarak belirlendiği açıklandı. Erdoğan bu gelişmeyi Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile duyurdu. Şimdi piyasalar nefeslerinin tutmuş ve iki lider arasında yapılacak görüşmeye odaklanmış durumda.

13 Kasım’da yapılacak Erdoğan-Trump görüşmesi olumlu geçerse Türkiye piyasaları ayın ikinci yarısında olumlu seyredebilir.

13 Kasım BeklentileriPiyasalar için son derece önemli olan bu görüşme adeta altın değerinde. Suriye meselesi ile iki ülke arasında gerilimin artması ticaret başta olmak üzere birçok konuyu olumsuz etkileyecekti. İki tarafın ilişkilerinin iyileştirilmesi konusunda başarılı olabilecek en önemli merciler kuşkusuz ki Başkanlık makamında yer alan isimler.

Bu görüşme eğer pozitif bir atmosferde geçerse hem Türk lirasına, hem pay piyasalarına, hem de siyaset tarafına olumlu şekilde yansıyacak. Nitekim görüşme tarihinin netleşmesi bile borsa tarafında etkilerini göstermeye başladı.

BIST 100 Endeksi Perşembe gününü %2,37 değer kazancıyla tamamladı. Haftanın son işlem günü 103.000 puan üzerinde sakin bir seyir izlese de analistler 13 Kasım’a kadar iyimserliğin devam edeceğini düşünüyor.

ABD’ye yapılacak ziyaret tarihinin teyit edilmesiyle Hazine 2,5 milyar dolar dış borçlanma yaptı.

Hazine BorçlanmaHazine’nin açtığı 5 yıl vadeli tahvil ihracına 200 yabancı kurum katılırken, ihraç tutarının 3 katından fazla talep geldi. 2015 yılının Nisan ayından gerçekleşen en yüksek talep toplama ile Hazine 2,5 milyar dolar borçlandı. Bu gelişmeyle birlikte Hazine’nin 2019’da dış kaynaktan sağladığı borç 11,2 milyar dolara ulaştı.

Uzmanlar açılan tahvil ihracının ABD ile ilişkilerin normalleşebileceği beklentisiyle gerçekleştiğini yorumladı. 10 yıllık gösterge faiz oranı %12,72’ye, 2 yıllık gösterge faizi %12,26’ya gerileyerek son iki yılın en düşüğünü kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum