Yatırım yapmaya başla!

120 Milyon Dolarlık Yaş Üzüm İhracatının %56’sı Rusya’ya Yapıldı

1 Haziran – 31 Ekim tarihleri arasında 120 milyon dolar değerinde yaş üzüm ihracatı yapılırken, en çok satış Rusya, Ukrayna ve Almanya’ya gerçekleşti.
120 Milyon Dolarlık Yaş Üzüm İhracatının %56’sı Rusya’ya Yapıldı

Ege İhracatçı Birlikleri’nden elde edilen verilere göre Türkiye 1 Haziran ile 31 Ekim dönemi arasında yaklaşık 120 milyon dolarlık yaş üzüm ihracatı yaptı.

2018 yılının aynı döneminde 103 milyon 632 bin dolarlık ihracat yapılırken bu rakamda yıllık bazda %15 oranında artış gerçekleştiği görüldü. Sofralık üzümün yarısından fazlası Rusya’ya yollanırken, hedef pazarlar arasında Çin’in olduğu açıklandı.

Türkiye söz konusu dönemde en fazla üzüm ihracatını Rusya’ya yaptı.

Rusya Üzüm İhracatıHaziran ayının başı ile Ekim sonuna kadar toplam üzüm ihracatının %56’sına denk gelen 67,1 milyon dolarlık ihracat Rusya’ya yapıldı. Rusya ilk sırada yer alırken 13,4 milyon dolarla Ukrayna ve 6,7 milyon dolarla Almanya takip etti.

İhracatın yaklaşık tamamına yakınını karşılayan Manisa’da çekirdeksiz üzüm türünde; superior, razaki, imparator ve red globe gibi çeşitleri yurt dışı pazarına çıkarıldı. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, yaş üzüm ihracatında bu sezonda üreticilerin ve kendilerinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Pazarlama konusunda sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Hayrettin Uçak, hedef pazarlar arasında Çin’in olduğunu söyledi.

Hedef Pazar ÇinRusya ile daha önceki yıllarda biraz sıkıntı yaşandığını fakat şu anda ilişkilerin çok iyi gittiğini söyleyen Uçak, üzüm ihracatında açık ara lider konumunda olduğunu belirtti. Pazarlama konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, üreticilerin fiyatlardan memnun olduğunu dile getirdi.

Yurt içinde üretilen üzümlerin yarısından fazlasının Rusya’ya kalan miktarın büyük kısmının da Avrupa ülkelerine satıldığını açıkladı. Önümüzdeki dönemlerde Çin pazarına da açılmayı hedeflediklerini aktaran Uçak, Türkiye ile yaş üzüm ticareti konusunda protokol çalışmalarının devam ettiğini hatırlattı.

Anlaşmanın yapılması halinde Çin’in alternetif pazar haline geleceğini ve üreticilerin daha da rahatlayacağını sözlerine ekledi. Türkiye’nin en büyük yaş üzüm üreticisi ilçesi olduklarını söyleyen Sarıgöl (Manisa) Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, bir kısmının kurutulduğunu, bir kısmının satıldığını ve güzel bir sezon yaşadıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum