Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

12. Kalkınma Planına 54 Özel İhtisas Komisyonu Eklendi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre 12'nci Kalkınma Planı'nın hazırlıklarına yeni eklemeler yapıldı.
12. Kalkınma Planına 54 Özel İhtisas Komisyonu Eklendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

On İkinci Kalkınma Planı Hazırlık Genelgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan karar ile Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Açıklamada; iktisadi, sosyal ve çevresel konular başta olmak üzere, kalkınmanın tüm boyutlarını harekete geçiren, bu sayede sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefinin gerçekleştirilmesini sağlayan bütüncül bir anlayışla oluşturulduğu belirtildi.

2024 – 2028 yıllarını kapsayacak olan 12. Kalkınma Planı’nın ülkemizin küresel bir güç haline getirilmesi amacıyla oluşturulacak 2053 vizyonu doğrultusunda, uzun vadeli hedefleri, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla daha ilerilere taşıyacağı ifade edildi.

Bu sürede oluşturulacak strateji ve hayata geçirilecek uygulamalarla refahın artırılması ve daha adil paylaşılmasının amaçlandığı söylendi.

Ekonomik ve sosyal kalkınma adımlarına devam edileceği, küresel olarak yaşanan ekonomik, sosyal, jeopolitik ve siyasi dengesizliklerin oluşturduğu tehditlerin giderilmesi için önceliklerin belirleneceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Kalkınma planının hazırlıkları kapsamında Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yeni özel ihtisas komisyonlarının ve çalışma gruplarının kurulduğu açıklandı. Bu doğrultuda 54 adet özel ihtisas komisyonunun ve 26 tane çalışma grubunun oluşturulduğu bildirildi.

Özel ihtisas komisyonlarından bazıları; büyüme dinamikleri ve yeşil büyüme, enflasyonla mücadele, finansal hizmetlerin geliştirilmesi, imalat sanayi politikaları, orman ürünleri, bitkisel üretim, hayvancılık, gıda güvenliği, enerji verimliliği, adalet hizmetlerinde etkinlik, ticaret hizmetlerinin geliştirilmesi, turizm, işgücü piyasası, dış göç, gelir dağılımı şeklinde oldu.

26 çalışma grubu içinde ise; kalkınmanın finansmanı, dış ticarette yeni yaklaşımlar, kimya sanayii, sağlık sisteminde ilaç, enerji teknolojileri, karayolu trafik güvenliği gibi konular yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.