Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

12 Ekonomist S&P’den Türkiye’nin Not Görünümüne Dair Değişiklik Beklemiyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, bu Cuma günü Türkiye hakkındaki değerlendirmesini yapacak. Ekonomistlerin katıldığı anket sonucuna göre, çoğunluğun değişiklik beklemediği görüldü.
12 Ekonomist S&P’den Türkiye’nin Not Görünümüne Dair Değişiklik Beklemiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Cuma günü Türkiye hakkındaki yeni değerlendirmesini yapacak. Kuruluş mevcut durumda Türkiye’nin kredi görünümünü “durağan”, notunu ise “B+” olarak tutuyor. Ekonomistler S&P’den gelecek açıklama hakkında tahminde bulunurken, çoğunluk herhangi bir değişiklik yapılmayacağını öngörüyor.

13 ekonomistin, 12 tanesi 31 Ocak’ta S&P’den Türkiye hakkında farklı bir karar çıkacağını düşünmüyor.

Standard and Poor'sAralarında; Tera Yatırım, Alternatifbank, Bürümcekçi Araştırma, Şeker Yatırım, Yatırım Finansman, Ahlatcı Yatırım, Deniz Yatırım, Gedik Yatırım, NoorCM Menkul, İş Portföy, IşıkFX, Spinn Danışmanlık ve Şekerbank’ın yer aldığı 13 kurumun ekonomisti tahminlerini paylaştı.

Ankete katılanlardan sadece bir tanesi görünümün “pozitif” olarak güncelleneceğini belirtti. Geri kalan 12’si ise S&P’nin değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyor. Gedik Yatırım’dan Erol Gürcan, not görünümünde “durağan”dan “pozitif”e revize yapılmasının çok büyük sürpriz olmayacağını söyledi.

Kuruluş 1 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye’nin “BB”notunu kredi notunu “BB-“ye indirmiş, “negatif” olan görünümünü ise “durağan”da bırakmıştı. 17 Ağustos’ta kredi notu “B+”ya düşürülürken, görünüm yine “durağan”da bırakılmıştı. 2019 yılında yapılan iki değerlendirmede ise değişikliğe gidilmedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk İslami bankacılık sektörünün büyümek için iyi bir potansiyeli olduğunu belirtti.

Dolar 5,95'te SeyrediyorKuruluş analistlerinin yaptığı değerlendirmede, hükümetin desteği sayesinde Türk İslami bankacılık sektörü varlıklarının, 10 yıl içinde ikiye katlanabileceği bildirildi. Bunda İstanbul Finans Merkezi’nin büyük katkısı olacağı ifade edildi. Piyasa S&P kararlarına odaklanırken, Dolar/TL yatay seyrediyor.

Geçen hafta 5,88 – 5,94 arasında dalgalanan kur, bu sabah açılışı 5,95 civarından yaptı. Saat 17:07’de 5,9595’ten işlem gören dolar, gün içinde 5,9349 – 5,9514 lira arasında hareket etti. Işık FX, kurun 5,90’ın üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteğinin devam edeceğini belirtti. 5,95 direncinin kırılması halinde ise 5,97 ve 6,00 lira seviyelerinin gündeme geleceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu