Yatırım yapmaya başla!

12 Dev Adam’ın EuroBasket 2017’nin Sürpriz Takımı Olabileceğini İspatlayan 10 Neden

12 Dev Adam, ülkemizin de ev sahipleri yaptığı EuroBasket 2017'de ter döküyor. Biz de bu vesileyle, gençlerden oluşan ve sürpriz yapmaya müsait olan milli takımımızı mercek altına aldık.
12 Dev Adam’ın EuroBasket 2017’nin Sürpriz Takımı Olabileceğini İspatlayan 10 Neden

En başta dile getirmekte yarar var. 12 Dev Adam uzun yıllar sonra ilk defa favoriler arasında yer almıyor. 2001 yılında ülkemizde düzenlenen Avrupa Şampiyonası‘nda gelen ikincilikten sonra, gittiğimiz her turnuvada korkulan, çekinilen bir takım olarak boy göstermiştik. Ne var ki tarihler 2017’yi gösterdiğinde otoritelerce zayıf olarak nitelendirilen bir kadroyla EuroBasket’te yer alıyoruz.

Bunun en önemli sebebi, tabii ki de jenerasyon değişikliği. Kerem ve NBA’de kendini kanıtlamış en iyi Avrupalı basketbolcular arasındaki Hidayet gibi yıldızlarımızın basketbolu bırakmasının yanında Ersan, Ömer gibi NBA starlarının da kadroda olmayışı ortaya böyle bir kadro çıkmasına neden oldu. Ancak grup maçlarında ortaya konan mücadeleyi baz aldığımızda, gençlerin iskeletini oluşturduğu 12 Dev Adam‘ın, turnuvanın sürprize en açık takımı olduğunu söyleyebiliriz. Nasıl mı? Gelin madde madde inceleyelim.

1 Bitmek Bilmeyen Taraftar Enerjisi

Bitmek Bilmeyen Taraftar EnerjisiŞöyle biraz hafızalarımızı zorladığımızda, ülkemizde düzenlenen 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası ve 2010 Dünya Şampiyonası’nda, taraftar desteğiyle finale kadar yürüdüğümüzü görüyoruz. Aradan geçen yıllarda ülkede artan basketbol sevgisini de göz önüne aldığımızda, bilinçli bir seyircinin oluştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En az sahadaki sporcular kadar zaferi arzulayan taraftar, bir an olsun susmayarak, 12 Dev Adam’ın en büyük itici gücü olmuş durumda. Nitekim gençlerden kurulu takımımızın da desteği arkasında hissetmesi, onların daha çok öz güvenle sahada yer etmesine olanak sağlıyor. Sahi, Avrupa’nın en mükemmel taraftar topluluğuyla neden zafere yürümeyelim ki?

2 Beyefendi Duruşuyla Gönülleri Fetheden Coach Ufuk Sarıca

Beyefendi Duruşuyla Gönülleri Fetheden Coach Ufuk SarıcaGeçtiğimiz şampiyonada, Ergin Ataman’ın yardımcısı olarak karşımıza çıkan Ufuk Sarıca, bir yandan da ligde ortalığın tozunu attırmakla meşguldü. Önce kimsenin şans tanımadığı, kağıt üzerinde ligin zayıf takımlarından biri olarak addedilen Karşıyaka’yı 28 yıl sonra lig şampiyonluğuna taşıdı. Sonra bu sezon başına geçtiği Beşiktaş’ı güçlü ve zengin rakipleri arasından lig finaline kadar taşıdı.

Başarılar ardı ardına gelince de Ufuk Sarıca‘nın milli takımın coachu olması da kaçınılmaz bir süreç halini almıştı. Nitekim oyuncularla kurduğu sıcak ilişki, dışarıya yansıttığı efendi duruşu ve basketbol sevgisiyle bu görevi en çok hak eden isimlerin başında yer alıyordu. Hangi oyuncudan, hangi dakikada ne denli verim alacağını çok iyi bilen Ufuk Sarıca, şu anda tüm ülkenin ve tüm basketbol kurtlarının takdirini kazanmış durumda. Turnuvanın en saygı duyulan coachu bizim başımızdayken, neden daha iyi şeyler olmasın?

3 Anahtar Kelime: Mücadele

Anahtar Kelime: MücadeleEğri oturalım doğru konuşalım, oynadığımız basketbol hiç de öyle yabana atılacak cinsten değil. Sahada 40 dakika boyunca mücadele eden, her topa atlayan, oyunu domine etmeye çalışan bir 12 Dev Adam ile karşı karşıyayız. Bundaki en büyük payı takımın genç ve başarıya aç oyuncu kadrosuna vermek mümkün. Ancak bu noktada Ufuk Sarıca’nın da hakkını vermek gerekir.

Coach öyle bir takım kurmuş ki, rakip takımlar hücuma çıkarken iki kere düşünmek zorunda kalıyor, “Acaba top kaptırır mıyım, arkadan gelen biri beni bloklar mı?” Rakibe korku salan oyunumuz ve bitmek bilmeyen enerjimizle, turnuvanın en hareketli takımlarından biri olduğumuz aşikâr. Mücadeleden vazgeçmeye hiç mi hiç niyeti olmayan 12 Dev Adam sürpriz yapmasın da kim yapsın?

4 Tecrübesizlik Kimi Zaman Büyük Bir Şans Doğurur

Tecrübesizlik Kimi Zaman Büyük Bir Şans DoğururBasketbolda her daim şansın önemi çok büyüktür. Ortaya düşen bir topta yahut potaya giden bir atışta, şansı yanınızda hissetmelisiniz. Bizim gibi yaş ortalaması düşük, turnuva tecrübesi olmayan bir takım içinde en önemli faktör; şans. Evet, herkes bir nevi kendi şansını kendi yaratır.

Her topa atlayan, kazanma aşkıyla yanıp tutuşan tecrübesiz bir oyuncu topluluğu, hırsıyla şansı da yanında hissedecektir. Bu da iyilik meleklerinin 12 Dev Adam’ın yanında olmasını doğuracaktır. Turnuvada oynanan ilk maçlara baktığımızda, şans faktörünü git gide üzerimize çektiğimizi görmekteyiz. Neden daha fazlası olmasın; hem acemi şansı diye bir şey yok mudur?

5 Kenan-Furkan-Cedi Limited Şirketi

Kenan-Furkan-Cedi Limited ŞirketiKenan Sipahi, Furkan Korkmaz ve Cedi Osman… Tüm altyapı dönemini beraber geçirmiş, ilerleyen yıllarda Türk basketbolunu sırtlayacağı söylenen üç yıldız adayı. İşte, nihayet sahne onların. Evet, belki tecrübesizler ancak Kenan’ın savunmada başlattığı gayreti, Cedi ile Furkan hücumda devralıyor ve seyretmesi keyifli bir basketbolu izleyenlerine armağan ediyorlar.

Özellikle Cedi’nin, tamamlayıcı rolden bir süper yıldıza evrildiği turnuva olan EuroBasket 2017, aynı zamanda Furkan ve Kenan’ın da gümbür gümbür gelen ayak seslerini beraberinde getirmektedir. 97’li Furkan Korkmaz ile birlikte 95’li Kenan ve Cedi’yi izlemek, onların iyiden iyiye olgunlaşan basketboluna tanıklık etmek, biz Türk basketbolseveler için en büyük kazanım değil midir zaten?

6 Turnuvada Devleşen Bir Uzundan Fazlası: Semih Erden

Turnuvada Devleşen Bir Uzundan Fazlası: Semih ErdenDile kolay, sezonun ikinci yarısını omuz sakatlığı yüzünden kulüpsüz geçiren ve yaklaşık 6 aydır eline doğru düzgün top almayan bir oyuncudan bahsediyoruz. Ancak oyuna olan aşkı, milli formaya güttüğü saygı ve gençlere örnek olacak yapısıyla Semih Erden, şimdiye dek turnuvanın en formda uzunlarından.

Pota altını deyim yerindeyse karartan, gerek savunmada gerekse hücumda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiren tecrübeli uzun, hiç şüphe yok ki milli takımın en büyük kazanımlarından. Mücadele etmekten asla kaçınmayan, sertliği kendisine pusula edinmiş bir pivot olan Semih, sürpriz yapması muhtemel bir takımın en değişilmez, en değerli parçalarından biri olarak arz-ı endam etmektedir.

7 Bir Üçlük Canavarı: Melih Mahmutoğlu

Bir Üçlük Canavarı: Melih MahmutoğluBu sezon Euroleague şampiyonluğuna ulaşan Fenerbahçe’nin kaptanı olan ve takımın Türk rotasyonun en önemli parçası olarak karşımıza çıkan Melih Mahmutoğlu, nihayet milli takımda da kendisinden bekleneni ortaya koyuyor. Şimdiye tek turnuvanın en çok üçlük atan isimlerinden olan Melih, kendine güvendiğinde ne denli büyük bir sayı tehdidi olduğunu da kanıtlamış durumda.

Eğer ki hatalarını minimize ederek sadece sayıya odaklanmayı başarırsa, takımı bulunduğu konumdan daha iyi bir noktaya taşıyacağı su götürmez bir gerçek. Üçlükleri yağmur olan bir Melih Mahmutoğlu, neden 12 Dev Adam’ı sürprize götürecek isimlerin başında yer almasın ki?

8 Takımın Kaptanı, Lideri, En Tecrübelisi: Sinan Güler

Takımın Kaptanı, Lideri, En Tecrübelisi: Sinan GülerEvet, itiraf etmekte yarar var. Sinan ne yazık ki iyi bir turnuva geçirmiyor. Ancak bu, onun potansiyelini görmezden gelmemize engel teşkil eden bir durum değil. Nitekim uzun yıllardır milli takıma ve Galatasaray‘a liderlik eden Sinan’ın, sazı eline aldığında neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz.

Tecrübe eksiği olan 12 Dev Adam’ın, uluslararası arenadaki en tecrübeli isimlerinden olan Sinan, gerek savunmada, gerekse hücumdaki liderliği ile ortaya çıktığında, milli takım gerçek anlamda bir favoriye evrilebilir. Yeter ki Sinan Güler alıştığımız ve kendisinden beklenen oyunu ortaya koysun. O zaman her şey daha kolay olacaktır!

9 Oyuna Asla Küsmeyen, Görev Verildiğinde Canını Dişine Takan Bir Bench

Oyuna Asla Küsmeyen, Görev Verildiğinde Canını Dişine Takan Bir BenchYetenek ve tecrübe eksiğimiz var diyoruz. Yaratıcı oyuncu konusunda bir çıkış noktası arıyoruz, doğru. Ancak bizi tam anlamıyla 12 Dev Adam yapan bir husus varsa, oyuna giren her oyuncunun da maksimumunu vermeye çalışmasıdır.

34 yaşında ilk defa bir turnuva tecrübesi yaşayan Erkan Veyseloğlu‘ndan, tüm sezonu kenarda geçiren Barış Hersek‘e kadar her bir oyuncu, yapabileceğinin en iyisini yapmak için çaba sarf ediyor ve bu da milli takımın bench gücünü açık bir şekilde ortaya koyuyor. Sahi, kazanmayı bu kadar arzulayan bir oyuncu kadrosu varken, neden sürpriz yapmayalım ki?

10 Gerçek Anlamda Takım Olmayı Başarmış Bir 12 Dev Adam

Gerçek Anlamda Takım Olmayı Başarmış Bir 12 Dev AdamYıllarca ülkemizde çok farklı mili takımlar seyrettik. Kimilerinin bireysel olarak çabaladığı, kimilerinin de oyuna küstüğü… Ancak belki de ilk defa, oyuna bu kadar aşık, birbirine bu kadar kenetlenmiş ve tam anlamıyla takım olabilmiş bir oyuncu grubuyla karşı karşıyayız. Ufuk Sarıca’nın önce birlik olabilmeyi öğütlediği 12 Dev Adam, her bir yapı taşıyla varını yoğunu ortaya koyuyor ve bu da taraftarın takıma olan saygısını arttırıyor.

Sahada öyle bir takım var ki, yenilse dahi alkışı her daim hak edeceğini bilen, bu nedenle de mücadeleden asla yılmayan. Bu da takımın kendisine olan öz güvenini arttırıyor ve birbirlerine daha sıkı sıkı sarılmalarına vesile oluyor. Gerçek anlamda takım olabilmiş, yenilgiyi böylesine reddeden bir takım, turnuvada sürpriz yapmasın da kim yapsın?

BONUS Ceza’dan Dev Destek

BONUS Ceza'dan Dev DestekÜlkemizin tanınmış en büyük rapçilerinden olan ve çoğunlukla yaptığı kaliteli müzikle muadillerinden ayrılan Ceza, bu kez de 12 Dev Adam için yaptığı şarkıyla gündemde. Basketbol aşkı herkesçe bilinen ve bunu da her daim dile getiren Ceza, takımı ateşleyen, enerji seviyesini yukarı çeken dinamik şarkısıyla; EuroBasket 2017‘nin de en büyük sürprizlerinden birinin altına imza atmış durumda. Onun takımı havaya sokan ve oyuncular tarafından da çok sevilen şarkısı, şimdiden dillere pelesenk olmuş durumda.  Bakalım, onun bu Dev Destek’ini daha ne kadar dinleyip, havaya gireceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum