Yatırım yapmaya başla!

12.3 Milyar Dolarlık Sinema Gişe Geliriyle Çin, ABD’ye Fark Atacak

PwC tarafından yayımlanan rapora göre, Çin’de sinema gişe gelirleri önümüzdeki yıl 12.3 milyar dolara yükselecek. Böylelikle gişe geliri 11.9 milyar dolar olan ABD geride kalacak. Detaylar aşağıda;
12.3 Milyar Dolarlık Sinema Gişe Geliriyle Çin, ABD’ye Fark Atacak

Bilindiği gibi son günlerde dünyanın en büyük iki ekonomisi sayılan ABD ve Çin arasında ticaret gerilimi yaşanıyor. Hal böyle olunca ülkeler arasındaki rekabet, mümkün olan her alanda kendini gösteriyor. ABD kültürünün dünyaya yayılmasında büyük bir öneme sahip olan Hollywood, Çin film sektörünü geride bırakmaya hazırlanıyor.

Danışmanlık ve denetim firması PwC tarafından yayımlanan “Küresel Eğlence ve Medya Görünümü 2019-2023” raporuna göre bu yıl ABD’nin film gişe gelirleri 12.1 olurken Çin’in gişe gelirleri ise 11 milyar dolar seviyelerinde olacak. Bu rakam gelecek yıl Çin’de 12.3 ve ABD’de ise 11.9 milyar dolar olacak.

Söz konusu artışın gerçekleşmesi halinde tarihte ilk kez bir ülke, sinema gişe gelirleriyle ABD’yi geçecek.

Tarihte İlk Kez Bir Ülke Sinema Gişe Gelirleriyle ABD'yi GeçecekÇin, yaklaşık 1.4 milyarlık dev nüfusuyla 2015 yılından beri “en çok sinema bileti satılan ülke” unvanını koruyor. Fakat ülkede biletlerin düşük fiyattan satılması gelir bakımından ABD’ye göre geride kalmasına sebep oluyordu.

Konuyla ilgili PwC analisti C.J Bangah, verilerle ilgili bazı değerlendirmeler yaptı. Ardından, “Bazıları sinema endüstrisinin 2023’e kadar yıllık %4 büyümesine şaşırabilir. Talebe bağlı video sistemlerinin gelişimiyle birçok kişi sinemanın öleceğini öngörmüştü. Ancak hem izleyici sayısı hem de gelirlerin artması öngörülüyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bununla birlikte yayımlanan rapor neticesinde, küresel eğlence ve medya sektörünün önümüzdeki 4 yılda büyümesini sürdürmesi öngörülüyor. Sektörün büyüklüğü önceki yıl 2.1 trilyon dolara ulaşmıştı. Bu yıl ise 2.2’yi, gelecek yıl 2.3 trilyon doları görecek.

Küresel eğlence ve medya sektörü 2023 yılına kadar yıllık ortalama %4.3 büyüme kaydedecek.

Küresel Eğlence ve Medya Sektörü 2023 Yılına Kadar Yıllık Ortalama %4.3 Büyüme KaydedecekYayımlanan raporda dijital gelirlerin sektör içindeki payının her yıl artması ise raporda dikkat çeken bir detay oldu. Yine PwC’nin verilerine göre dijital gelirlerin küresel eğlence ve medya sektörü toplamındaki payı ilk kez 2017 yılında %50’yi geçmişti. Ayrıca o tarihten bu yana payını artırmayı devam ettiriyor.

Söz konusu sektörde dijital gelirlerin payının bu yıl %55.4’e ulaşması beklenirken, bu rakamın 2023’te ise %61.6’ya çıkacağı tahmin ediliyor. Ayrıca raporda, sayısı giderek artan tüketicinin kendi kişisel deneyimine göre biçimlendirilmiş bir medya tecrübesini yaşamayı seçtiği açıklandı.

Giderek mobilleşen ve hiçbir zaman boş durmayan tüketicilerin içeriklere nasıl ve ne zaman ulaşacağını kendilerinin belirlemek istediği, raporda bulunan değerlendirmeler arasında.

Tüketiciler İçeriklere Nasıl ve Ne Zaman Ulaşacağını Kendileri Belirlemek İstiyorAyrıca tüketicilerin bunu çoğunlukla cep telefonu olmak üzere birçok farklı cihazla gerçekleştirdiği de belirtildi. Büyüyen medya dünyasının ana temasının kişiselleşme ve dijitalleşme olduğu açıklandı.

Rapora ait değerlendirmede “Bu dünya kişilerin kendi zevkleri üzerine inşa edilecek. Şirketler de buna uygun olarak veri toplayıp kişiye özel tekliflerde bulunuyor. Kişiselleşme standartlaşmanın zıttıdır. Yani herkesin bir film veya şarkıyı tecrübe etme şekli farklıdır. Küresel ölçekte baktığımızda eğlence ve medya sektörünün farklı segmentlerinin farklı coğrafyalarda daha hızlı büyüdüğünü görüyoruz. Bu da başarılı bir geleceğe sahip olmak isteyen şirketlerin kişisel olarak ‘tüketiciye’ odaklanması gerektiğini gösteriyor.” ifadelerine de ayrıca yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum