Yatırım yapmaya başla!

Pazar Günü 11 Saatlik Sürede Elektriğin Fiyatı Sıfır Çekti

Pazar günü sabah saat 06:00 ile akşamüzeri 17:00 arasındaki 11 saatlik zamanda elektriğin fiyatı sıfır çekerek üretiminde ve fiyatlarında olağanüstü bir dönem yaşandı.
Pazar Günü 11 Saatlik Sürede Elektriğin Fiyatı Sıfır Çekti

Elektrik kurulu gücünün 90 bin megavatı aştığı Türkiye’de ekonomik problemler sebebiyle en başta sanayi olmak üzere hemen her sektörde elektrik tüketimi azalmış durumda. Buna rağmen elektrik üretiminde günlük miktar 35-40 bin megavat oluyor. Çoğunluklu bölümü doğalgaz olmak üzere 50 bin megavat santral üretim yapmıyor.

Günlük görece düşük seviyelerde olan bir tüketim talebi, suyun beklenenden fazla olması sebebiyle barajlardan ve mevsimin elverişli olmasına bağlı olarak rüzgar santrallerden elde edilebiliyor. Bunun yanında diğer santraller ise karşılanamayan ihtiyacı gidermek üzere devreye giriyor ve elektrik üretimi yapıyor. Fakat bu üretim, sınırlı bir süreyi kapsıyor. Bu durum ise elektrik fiyatlarında sıra dışı bir durumu beraberinde getiriyor.

Bahsedilen duruma örnek olarak, 5 Mayıs Pazar günü sabah saat 06:00-17:00 arasındaki 11 saatlik zamanda elektriğin piyasa takas fiyatının (PTF) sıfır çektiği bilgisi alındı.

Elektriğin Piyasa Takas Fiyatının Sıfır Çektiği Bilgisi AlındıYukarıda konusu geçen piyasa takas fiyatı, Elektrik borsası olarak da adlandırılan EPİAŞ tarafından belirlendi. 11 saatlik bu sürede, ikili anlaşması olan bir şirket, piyasadan sıfır liraya aldığı elektriği, müşteri ya da müşterilerine 20-25 kuruş civarında satma imkanı buldu. Bununla birlikte üretim yapmak durumunda olan santraller de bu saatler arasında her birim elektriği sisteme sıfır TL’den verdi.

Konuyla ilgili açıklama, eski TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan’dan geldi. Doğan, elektrik tüketiminin düşük, talebin ise olmadığına değinirken, aşırı su ve rüzgarın varlığından söz etti.

Açıklamalarını “Öncelikle su ve rüzgardan elektrik üretimi yapılıyor. YEKDEM kapsamında bu elektrik satın alınıyor. Daha sonra teşvikli santrallerden elektrik alınıyor. Daha sonra ihtiyaç olan kadar diğer santraller devreye giriyor ve elektrik üretiyor. Çoğu zaman da üretim yapmıyorlar. Bu nedenle EPİAŞ’ta fiyatlar sıfır çekebiliyor.” şeklinde sürdürdü.

Osman Nuri Doğan, sıfır TL’lik elektrik fiyatlarının zaman zaman haftaiçi, özellikle üretimin az olduğu sabah saatlerinde söz konusu olduğuna değindi.

Osman Nuri Doğan Üretimin Az Olduğu Sabah Saatlerinde Söz Konusu Olduğuna DeğindiYaşanan bu durumun ikili anlaşması olan bazı şirketler için avantajlı bir durum olabileceğini de ekleyen Doğan, “İkili anlaşması olan bir şirket, bu saatlerde piyasadan elektriği sıfır TL’ye alacak. Satış fiyatı neyse müşterisine verecek. Bu elbette bir avantajdır. Ama unutulmamalı, ikili anlaşması varsa…” şeklinde konuştu.

Osman Nuri Doğan, bu durumun tüketici üzerindeki etkisiyle ilgili de bir açıklama yaptı. Fiyatların bu şekilde devam etmesi halinde yıllık bazda birim elektrik üretim maliyetlerinin düşeceğini, bunun da tüketiciye yansıtılacak elektrik fiyatlarının artmasının önüne geçeceğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum