Yatırım yapmaya başla!

11. Kalkınma Planı Kapsamında 2023’e Kadar 2 Milyon Hektar Alan Suya Kavuşacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan 11. Kalkınma Planı hedefleri doğrultusunda, 2023 yılına kadar 2 milyon hektar alanlık arazi sulamaya açılacak.
11. Kalkınma Planı Kapsamında 2023’e Kadar 2 Milyon Hektar Alan Suya Kavuşacak

Geçtiğimiz yıl dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtılan 11. Kalkınma Planı, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. 19 bin kişinin öneri ve fikirleri alınarak hazırlanan planın; hukukun üstünlüğü, temel hak ve hürriyetlerin korunduğu, güçlü demokrasi ilkesi gibi temel sütunlar üzerine kurulduğu ifade edildi.

Topyekün değişim ve dönüşüm içeren plan, birçok alanda önemli hedefler barındırıyor. Bunlardan biri de 2023 yılına kadar 2 milyon hektar alanın suyla buluşturulacak olması.

2019 – 2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı kapsamında, beş yıl içerisinde her alanda etkin bir tarım sektörü oluşturulacak.

Tarım SektörüDün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı alındıktan sonra Meclis’e sunulan plan kapsamında; ülkeye yetecek, dengeli beslenmesini sağlayacak, arz-talep dengesini gözeterek üretim yapacak, altyapı sorunlarının çözüldüğü, ileri teknolojiye dayalı, etkin bir tarım sektörünün yaratılması hedefleniyor. Bu amaç doğrultusunda tohumdan sofraya kadar tüm aşamalar kayıt altına alınacak, tarımsal bilgi sistemleri tamamlanarak çok daha etkin bir politika izlenecek.

Tarımsal bilgi sistemleri ile tüm kesimlerde tarım sayımları yapılacak.

Tarımsal SayımYapay zeka ve dijitalleşmeye dayalı tarım politikaları ile tüm kesimlerin kullanıma açılması hedeflenen kalkınma planında, Piyasa Bilgi ve İzleme Sistemi de oluşturulacak. Bu alanda ise rekabetin korunması, piyasada meydana gelen aksaklıkların giderilmedi, tarımsal girdi ve ürün fiyatlarındaki dalgalanmaların izlenmesi gibi çalışmalar yürütülecek.

Aynı zamanda tarımsal desteklerin artırılacak, arazi bankacılığı sisteminin kurulmasına yönelik düzenlemeler hayata geçirilecek. Tarıma dayalı arazilerin miras yoluyla bölünmesi önlenerek, mirasçılara finansal destek verilecek.

Önümüzdeki beş yıl içerisine 2 milyon hektar alanın sulamaya açılması amaçlanıyor.

2 Milyon Hektar Alan Suya KavuşacakTarım alanlarının daha aktif kullanılması amacıyla yapılacak bu uygulamada, suya kavuşturulması hedeflenen 2 milyon hektar alanın 750 bin hektarı için gerekli bütçe kaynağı sağlanacak. Geri kalan kısım ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapacağı alternatif yöntemler ve yatırımlar ile sağlanacak. Üretimin sürdürülebilir bir hale gelmesi için çiftçiye mazot ve gübre desteği verilecek.

Kenevir gibi endüstriyel kullanımı yaygın olan tarımsal ürünlerin üretimi teşvik edilecek.

Kenevir Üretimi DesteklenecekTarım sektörü için belirlenen çalışmalar kapsamında, 2023 yılına kadar 6,2 milyon hektar alanın toplulaştırılması hedefleniyor. Kenevir gibi lifli bitkilerin üretimi ve endüstriyel kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların yanında, verimi azalan fındık ve çay gibi katma değeri yüksek ürünlerin verimliliğini artırmak amacıyla ekim alanları artırılacak.

Sadece tarımsal ürünlere ağırlık verilmeyen planda; tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, organik tarımın artırılması, araştırma, markalaşma ve pazarlama gibi çalışmaların da artırılmasına yönelik çalışmalar hayata geçirilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum