Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

105 Dolara Dayanan Brent Petrol Yaklaşık 1 Ayın En Yükseğinde

Avrupa'daki doğal gaz kesintileri ve arz belirsizliğiyle yükselen petrol fiyatları, Ağustos’un başından bu yana en yükseğe çıktı.
105 Dolara Dayanan Brent Petrol Yaklaşık 1 Ayın En Yükseğinde
HABER GİRİŞ

Yurt içinde 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle piyasaların kapalı olduğu ikinci işlem gününde, petrol fiyatlarında yükseliş yaşanıyor. Özellikle Avrupa’da, son günlerde enerji sektörüne yönelik duyduğumuz haberler petrol fiyatlarını destekliyor.

Salı günü Batı Teksas türü ham petrolün varili 97, Brent türünün 104 doları aştı. Son altı haftanın en hızlı yükselişini kaydeden petrol, aynı zamanda Ağustos’un başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Brent Petrol Cuma Gününden Bu Yana Yükseliyor

Brent Petrol Cuma Gününden Bu Yana Yükseliyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

TSİ 11.46 itibarıyla 104,44 dolardan işlem gören Brent petrol, gün içinde 104,98’e kadar çıktı. Bu fiyat, 3 Ağustos sonrasından bu yana kaydettiği en yüksek seviye oldu. Haftalık bazda yüzde 3’e yakın artarken, aylık yüzde 4’ün hemen altında negatif bölgede tutunuyor.

Cuma günü ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yaptığı konuşma sonrasında yükselişe geçti. Powell’ın açıklamalarıyla birlikte önce 99’dan 101 dolara yükseldi.

Hafta sonu bu seviyelerde hareket ettikten sonra Pazartesi günü yükselişini hızlandırarak 104 doların üstüne çıktı.

GCM Yatırım Banner

ABD türü ham petrol aynı dakikalarda yüzde 0,37 değer kazancıyla 97,37 dolardan işlem görüyor. Dönemsel değişimine bakıldığında haftalık bazda yüzde 3,40, yıllık yüzde 41 artış gösterirken, bir ayda yüzde 1,35 oranında geriledi.

Fiyatlar Piyasalardaki Belirsizliğe Rağmen Yükseliyor

FED Başkanı Powell, enflasyonu düşürene kadar faizleri artırmaya devam edeceklerini ve bunun ekonomide yavaşlamaya yol açacağını söyledi. Benzer şekilde enerji faturalarıyla boğuşan Avrupa’da resesyon riski her geçen gün artıyor. Bu durum petrol piyasası için bir endişe kaynağı olsa da doğal gaz tarafındaki sıkıntıdan beslendiğini söyleyebiliriz.

Birçok Avrupa ülkesi kışı daha rahat geçirebilmek için enerjide tasarrufa giderken, bir yandan da Rusya’dan gelen arzın azalması nedeniyle artan fiyatlarla mücadele ediyor. İngiltere’de artan enerji fiyatları hanehalkını ve işletmeleri zor duruma sokmasına karşın, geçtiğimiz günlerde yüzde 80 oranında bir zam daha yapıldı.

Tüm bunlar ise petrolü destekleyen faktörler olarak sıralanıyor. Diğer yandan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol , dün yaptığı açıklamada Rusya’nın enerji savaşını kazanmadığını söyledi.

ONS 2022 Uluslararası Enerji Konferansı’nda, enerji gündemine dair açıklamalarda bulunan Birol, Rusya’nın dünya çapındaki müşterileri arasında güveni ve stratejik ortaklarını kaybettiğini söyledi. Bu bakımdan 2030 yılına kadar 30 milyar metreküp LNG kapasitesi getirme hedeflerine geri dönmek zorunda kalacağını belirtti.

Fiyatları destekleyen bir diğer gelişme ise Libya’daki çatışmalar oldu. Libya’nın başkentinde silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalar petrol üretimine zarar verirken, arz kesintisi endişesi fiyatların yükselmesini destekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.