Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

100 Milyar Liralık İsraf! Serpme Kahvaltı Sona Eriyor

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, serpme kahvaltılarda yapılan israfa dikkat çekti ve yeni bir uygulama başlattıklarını söyledi. İşte detaylar;
100 Milyar Liralık İsraf! Serpme Kahvaltı Sona Eriyor
HABER GİRİŞ

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), yaptığı araştırma ile serpme kahvaltı sisteminde yıllık 100 milyar liralık bir israf yaşandığını söyledi. İklim değişikliği, küresel gıda ve enerji krizleriyle birlikte özellikle son dönemde gıdanın değeri dünya için daha da arttı. Yapılan araştırmada serpme kahvaltılarda tereyağından peynire yumurtadan ekmeğe onlarca gıda ürününün çöpe gittiği açıklandı.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, söz konusu israfı önlemek için yeni bir uygulama hareketi başlattıklarını belirtti. Serpme kahvaltı yerine seçmeli kahvaltıya geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de toplam 18 milyon ton gıdanın israf olduğunu, bunların on milyarlarca lirayı bulduğunu vurgulayan Bingöl, israfın 100 milyarlık kısmının serpme kahvaltıdan kaynaklandığının bilindiğini söyledi. Bunun her açından çok sıkıntılı bir durum olduğunu belirtti ve bunu bir memleket meselesi olarak gördüklerini vurguladı.

Hem memleketin hem de işletmelerin bereketini kaçıran bu durumu çözebilmek için serpme kahvaltı yerine seçmeli kahvaltıya geçme kararı aldıklarını duyurdu.

Türkiye’de 300 bin restoren ve lokanta bulunduğunu kaydeden Bingöl, bunların 100 bininin açık büfe kahvaltı verdiğini ve her işletmede yaklaşık 20-30 masa olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“Yarısı Çöpe Gidiyor”

Bingöl, serpme kahvaltıda gelen kişi sayısı kadar kahvaltı verildiğini, işletmelerin kişi sayısından az kahvaltı verilmesini kabul etmediğini dile getirdi.

Özellikle kadınların ve çocukların o kahvaltıyı bitirme şanslarının olmadığını, sonuç olarak masadaki yiyeceklerin yüzde 50’sinin çöpe gittiğini ifade etti.

Bingöl, “Mesela siz şeker hastasısınız, size verilen 3-4, belki de 10 çeşit reçel çöp oluyordu. Diyelim ki yumurta alerjiniz var. Yumurtayı da yiyemiyordunuz ve o da maalesef çöpe atılıyordu. 100 bin restoranda 2’şer yumurta çöpe gidilse 200 bin yumurta eder.” ifadelerini kullandı.

Yeni uygulama ile bu rakamın neredeyse sıfıra indiğini, israfa dur denildiğini paylaştı.

Seçme kahvaltı olarak uygulamaya koydukları sistemde müşterinin sadece seçtiği ürünü sipariş ettiğini ve onun ücreti ödediğini sözlerine ekledi.

Dünyada ciddi bir kıtlık ve gıda sorunu yaşandığını, böyle bir durumda sadece restoranların para kazanması için insanların yemediği şeyden para kazanmanın ve israf etmenin doğru olmadığının altını çizdi.

Sektörde, birçok kişinin seçme kahvaltıya dönmeye başladığını, bütün meslektaşların desteğini beklediklerini, bu uygulamanın kimseye zararı olmayacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın