Yatırım yapmaya başla!

100 Milyar Dolarlık Rusya İhracatı için Harekete Geçiliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye ile Rusya arasında hedeflenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi görüşmeleri için 10 – 11 Ekim arasında Moskova'da olacak.
100 Milyar Dolarlık Rusya İhracatı için Harekete Geçiliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki ülke arasında belirlediği 100 milyar dolarlık ihracat hedefi için yarın itibarıyla harekete geçileceğini söyledi. Bakan Pakdemirli ve iş insanları heyeti 10 – 11 Ekim tarihlerinde Moskova’da olacak. Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev tarafından açılışı yapılması beklenen ve ülkenin önde gelen tarım fuarlarından olan 20. Altın Sonbahar 2018 Fuarı‘na katılım sağlanacak.

Rusya ile Türkiye arasında geçtiğimiz yıl 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi konmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda Rusya ile yaşanan uçak krizi oldukça uzun sürmüş ve iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin bozulması ile ticareti olumsuz anlamda etkilemişti. Fakat daha sonra ilişkilerin düzelmesi ile 100 milyar dolarlık ticaret hedefi ortaya kondu.

Belirlenen yol haritasında ilk olarak Türkiye aleyhine açık veren dış ticaret hacminde dengenin sağlanması için tedbirler alınacağı ifade edilirken, dönemin Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, bu hedefin mümkün olduğundan, bu sayede Türkiye’nin ihracatının en az 3 kat artırılmasının amaçlandığından bahsetmişti.

Tarım İş Forumuna katılacak olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ülkemizin iş insanları da eşlik edecek.

Bakan Pakdemirli ise söz konusu hedefin hayata geçirilmesi adına kolları sıvadıklarını açıkladı. Rusya’ya yapılacak olan ziyaret kapsamında, Türkiye – Rusya Tarım İş Toplantısı yapılacak, ardından Tarım Yürütme Komite Toplantısı tutanağına imza atılacak. Bekir Pakdemirli, bu toplantının ardından Rusya Tarım Bakanı Patrushev ile baş başa görüşme sağlayacak.

Toplantının içeriğinde ise; Rusya’ya ihraç edilmek istenen su ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yem gibi konuların ele alınacağı bildirildi.  Ayrıca Rusya’ya ihraç edilen domates başta olmak üzere yaş meyve ve sebzelere Rusya gümrüklerinde kolaylık sağlanması konusunun da görüşüleceği öğrenildi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Erdoğan ve Putin’in iki ülke arasında belirlediği 100 milyar dolarlık ticarete gidiken yolda tarımsal ürün ihracatının artırılması gerektiğini, bunu sağlamak için üzerlerine düşeni yapacaklarını, belirlenen hedefe varmak için de bir an evvel aksiyon ve eylemde bulunmanın gerektiğini dile getirdi. Bu amaçlar doğrultusunda Bakan Pakdemirli ve ona eşlik edecek olan heyet, yarın Rusya’ya ihracat konularını görüşmek üzere yola çıkacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum