Yatırım yapmaya başla!

100 Bin Puan Üzerinde Kapanan BIST, Bankacılıktan Sanayiye Bulaşan Alım ile 101 Bini Aşabilir!

Borsa İstanbul'da dünyadan pozitif ayrışma görülürken psikolojik ve teknik noktaların kırılması olumlu bir görünüm vadediyor. Küresel endeksler ve gelişmeler ile BIST'in ayrıntılı incelenmesi şöyle;
100 Bin Puan Üzerinde Kapanan BIST, Bankacılıktan Sanayiye Bulaşan Alım ile 101 Bini Aşabilir!

Büyük ralli dar koridorda… Küresel borsa endeksleri 2019 toparlanmasının ardından son günlerde yön değişimlerini sıklaştırmış, yer yer tepeden dönüş başladığı algısında kaçış fırsatı görülüp pozisyonların kapatılmasına neden olmuş, yer yer düzeltme başlığında incelenmiş hafif kar realizasyonları gerçekleşse de işlemler taşınmıştı.

Avrupa tarafında gözlenen son günlerin kırmızı rengi, yatırımcısı tarafından endekslere pek yakıştırılmış olsa gerek zira düzeltmesini gerçekleştiren diğer ülke finansalları yeşil kostümlerini giydi yoluna devam ediyor. ABD endeksleri korkutucu bir gerilemenin ardından yeşil boya ile çizdiği pozitif grafiklerinde S&P 500 endeksi için 2.369 puanlık kapanış ile 50 günlük hareketli ortalamasının (2.620) üstünde, Nasdaq için 7.026’da kapanış ile 50 günlük h.o.’sunun (7.030) altında ve Dow Jones için 24.576 gün sonu ile 50 günlükte gözüken 24.336 üstünde bir duruş gözlendi.

Türkiye varlıkları dünyadan pozitif ayrışması ile gündemde tekrar. Soy aylarda küresel bir alım ya da satım dalgasını başlatan endekslerin arkasından gelmeyi seven Borsa İstanbul 2019 yılı toparlanmasına da global endekslerden birkaç gün sonra başlamıştı. Düşük hacmi ve zatyıf görünümünün üstüne endeksin toparlanma hareketine yanıt vermiş olması ve bu tablonun son süreçlerde sıklıkla gözlenen bir durum olmuş olmasına bakılırsa, dünya borsa endekslerinde gözlenecek geri çekilmenin yansıması ani değil de birkaç günlük bazda yansıyabileceği düşüncesi önümüze gelebilir. Bu bağlamda yatırımların şekillenmesinden ziyade finansallara bakış yapılabilir. 

MSCI Türkiye ve ALARK Gelişmesi

MSCI Türkiye Primi ve Potansiyel Olumlu ALARK GelişmesiMSCI Türkiye %1.4 primlenme gösterdi. Endeks yıl başından bu yana toplamda %11.9 değer kazandı. BIST Bankalar Endeksi (XBANK) ile sert başlayan toparlanmanın BIST Sanayi Endeksi’ne de (XUSIN) sirayet etmiş olması genel hatlardaki olumlu görünümün sağlamlığı açısından pozitif bir durum oluyor. 

Yurt içi gelişmelerde bugün beklenebilecek önemli bir haber akışı gözükmemekte. Avrupa tarafında Mario Draghi’nin yapacağı konuşma ilgili finansallar açısından önem arz etmekte. Konuşmanın tonu ve tavra yönelik olası senaryolar finansallar üzerinde şekillenmelere neden olabilir. Asya tarafında ise görünümün genel hatları düzeltmenin gerçekleştiğine dair sinyaller olarak görülebilecek bir tavırda olurken yukarı yönlü hareket devam ediyor.

Alarko Holding bağlı ortağı Alsim’in %50 oranında payı bulunduğu ortak girişim grubunun Romanya Demiryolları İdaresi tarafından gerçekleştirilmiş olan Brasov-Simeria Demiryolu Hattı, Apata-Cata kesimi yapım işi ihalesini kazanan teklifi verdiğini açıkladı. Toplam sözleşme bedeli 619.6 milyon € olarak belirtilirken, bağlı ortak Alsim’in payı 310 milyon €’ya tekabül etmekte. Pozitif bir potansiyeli olan bu gelişme ile ALARK bugün %6.64 değer kazanarak 2,40 TL’den işlem görmekte. Hisse senedi haftalık verisinde %9.63 artış yönlü hareket etti.

BIST 100 ve Endekslerin Görüntüsü

BIST 100 ve Endekslere Teknik BakışBIST 100 endeksi dün %0.47 prim ile 100.141 puandan kapanmıştı. 100k üzerinde gerçekleşecek kapanışın psikolojik noktayı da kırması ve teknik açıdan da desteklenmesi ile yatırımcı tarafında olumlu sayılabilecek faktörleri artırmıştı. Endeks bugün 99.900 pp’den takip edilebilir. 100.733 seviyesinde gözlenen olası direnç an itibarıyla test edilerek (100.864 puan ile) bir parça geri çekilme gözlendi. İlk direncin ardından 10.320 puanda olası bir direnç daha gözlenebilir. Genel manada bankalardan sanayi tarafına da bulaşan olumlu görüntü ile endeksin duruşunu daha iyimser görebiliriz.

XBANK bugün %0.53 civarında primlenme ile 134.160 puanda dalgalanırken bileşenlerinden bazıları hafif kayıplar ve yön belirsizlikleri ile endeksin genelinde bir baskı gösterirken XUSIN %0.44 değer kazanımı ile 116.481 puandan işlem görüyor. Endeks argümanlarından en fazla değer kaybı son günlerde dikkat çeken NIBAS’ta olurken (-%14.0), en fazla kazanım %6.35 seviyesinde PARSN’da gözleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum