Yatırım yapmaya başla!

1 Yıllık Çay – Kahve Parasını Biriktirerek Yapabileceklerinizi Düşündünüz mü?

1 Yıllık Çay – Kahve Parasını Biriktirerek Yapabileceklerinizi Düşündünüz mü?

Çay parasını pek önemsemeyiz değil mi? Hele ki tiryakiysek ve çay içmeden duramıyorsak, gün içinde bulduğumuz her fırsatta elimize bir bardak çay alır ve keyif yaparız. Aynı şekilde kahve tiryakileri de öyledir ve çoğunlukla içmediğiniz zaman genellikle baş ağrısı çekeriz. Belki de ülkemiz insanlarının ortak tutkusudur, çay ve kahve. Bol köpüklüsünden bir fincan Türk kahvesi ile yapılan dedikodular, çayın ortak olduğu dertler gibi birçok bahane üreterek yudumlarız onları. Bu nedenle de bu tutkumuz için ne kadar para harcadığımızı hiç düşünmeyiz. Zaten 1 bardak çay ne kadar olabilir ve bütçemizi ne kadar sarsabilir ki?

İçtiğiniz çay veya kahve bütçenizi sarsmıyor olabilir; ama dışarıda bir mekanda içtiğiniz zaman ve bunu toplu bir hesaba döktüğünüz zaman gerçeği görebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte gideceğiniz ortalama bir mekan için kabaca düşünecek olursak; çay için 2 – 3 lira, kahve için 7 – 8 lira ödersiniz. Elbette bunların minimum fiyatlar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ortalama üstü bir mekanda kahvenizi 10 liradan aşağıya içmeniz söz konusu değil. Hele bir de latte, mocha gibi türler işin içine girdiği zaman 20 lirayı garantileyebiliriz. Peki, bu para 1 yıl olarak hesaplandığı zaman, ciddiye alınmayacak kadar küçük bir miktar mı?

Elbette değil! Uzun uzadıya dört işlemden oluşan hesaplar yapmamıza gerek yok. Hemen hemen yılda 1500 – 2000 lira arasında bir miktarı çay – kahve parası veririz. Hele bir de yanınızdaki arkadaşlarınıza ısmarlayacak olursanız, bu miktar 2 katı belki de daha fazlasına katlanacaktır. Bunun yanında “bir kahve keyfimiz var,” dediğinizi de duyar gibiyim. Eğer tasarruf etmek ve biraz birikim sahibi olmak istiyorsanız, iyi bir nokta olduğunu bilmelisiniz.

Sizlere daha önce günde 10 lira biriktirmenin yollarından bahsetmiştik. Bu yöntemler içinde kahvenizi evde içmeniz gerektiğini de belirtmiştik. Arkadaşlarınızla dışarıda bir mekanda kahve içmek yerine, evinizde içerek tasarruf edebilir ve bu parayı biriktirebilirsiniz. Ayrıca evinizde daha rahat edeceğinizi de unutmamalısınız. Kafeteryaların bazen çok sıkıcı ve gürültülü olduğundan şikayet etmiyor muyuz zaten? Kahveyi ise arkadaşlarınızla hoş sohbet etmek için içiyorsunuz; o zaman neden evde daha rahat bir şekilde içmiyorsunuz? Yok, ben kahvemi dışarıda içmek istiyorum diyorsanız, termos bardakları biliyorsunuz; bunlardan birer tane edinerek bir parkta içmeye ne dersiniz?

Tahmini olarak 2000 lira civarında bir parayı, 1 yıl boyunca çay ve kahvenizi evde içerek veya evde yaparak biriktirebilirsiniz. Peki, bu parayla neler mi yapılır? Belki 2000 lira size büyük bir rakam gibi gelmiyor olabilir. Ama bir ihtiyaç anını düşündüğünüz zaman önemseyeceksiniz. Ayrıca asgari ücretin, 1300 lira ve bu parayla geçinmeye çalışan aileler olduğunu biliyorsunuz değil mi?

Şimdi kısaca ve en basit haliyle yapabileceklerinizden bahsetmek istiyorum:

Alışveriş Yapabilirsiniz

Alışveriş Yapabilirsiniz1 yıl boyunca çay ve kahveden tasarruf ederek 2000 lira biriktirdiğinizi düşünelim. Bu parayla gönlünüzce kıyafet alabilir, herhangi bir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sonuçta almak istediğiniz kıyafetlere, normal şartlarda kredi kartınızla veya 1 ay birini, diğer ay birini alarak ulaşabiliyorsunuz. Tek seferde güzel bir alışveriş yapmak oldukça cazip olacaktır, değil mi? İşte bunun gibi isteklerinize ulaşmak için 1 yıl boyunca çay ve kahveden tasarruf edebilirsiniz.

Tatil Yapabilirsiniz

Tatil YapabilirsinizSürekli hayalini kurduğunuz bir tatil var ama paranızı denkleştirip gidemiyorsunuz. Belki 2000 lira hayalinizdeki tatil için yeterli değildir; ama elinizde hiç para yokken bir tatil planı yapmakla, belli bir miktar varken plan yapmak daha eğlenceli olacaktır. Özellikle yurt dışı tatili yapmak isteyen kişiler, erken rezervasyonla oldukça iyi fırsatlar yakalayabiliyor. 2000 liralık birikiminiz size bu konuda oldukça iyi bir yardımcı olacaktır. Sizce de mantıklı değil mi?

Geleceğinize Yatırım Yapabilirsiniz

Geleceğinize Yatırım YapabilirsinizAlışveriş yapmanın dışında biriktirmiş olduğunuz miktarı yatırım için de kullanabilirsiniz. Eğer yatırım konusunda bilgi sahibi olur ve doğru işlemler yaparsanız, biriktirmiş olduğunuz bu parayı 2 katına katlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu şekilde, endişe duyduğunuz gelecek için de yatırım yapmış olursunuz. İster borsadan hisse senedi alın, ister forexte dolar veya altın yatırımı yapın. Herkesin anlayacağı dilden yatırım yapmak günümüzde mümkün ve yatırımcı sayısında iyi bir artış bulunuyor. Bilinçli bir birey olarak yatırım işine giriştiğiniz zaman, yaptığınız işlemlerden para kazanırsınız. Elbette gerçekçi yatırım hayalleri kurmanızda da fayda var. Çünkü birçok kişi yatırım konusuna, birkaç işlem yapılarak köşeyi dönülen iş olarak bakmaktadır.

Küçük Sermayeli Bir İş Kurabilirsiniz

Küçük Sermayeli Bir İş Kurabilirsiniz2000 lira gibi bir birikimle, küçük çaplı işler de yapılabilir. Sizlere daha önce az sermaye ile yapılabilecek işlerden bahsetmiştik. Bu listede yer alan işler belki biraz daha para gerektirebilir; ama emin olun 2000 lirayı mantıklı bir sermayeye dönüştürerek işleri büyütebilirsiniz. Örneğin; biraz zamanlar Facebook’ta sadece bir moda sayfasına sahip olup post atarken iken şimdi kendi e-ticaret sitesine sahip olan birçok kişi tanıyorum. Günümüzde e-ticaret konusuyla birçok kişi uğraşmaya başladı. Hatta bir site açmak yerine Instagram gibi sosyal ağlar üzerinden ve Gitti Gidiyor gibi büyük e-ticaret sitelerinde kendi mağazasını açarak satış yapan birçok kişi var. Kendinize böyle bir iş kurarak biriktirdiğiniz paranın devamlılığını sağlayabilirsiniz.

1 yıllık çay veya kahve parasını hesaplayarak yaşamak istemiyorum diyorsanız; ama gelirinizden de memnun değilseniz ve geleceğinizi göremiyorsanız, ek gelir yöntemleri geliştirmelisiniz. Örneğin kendinize bir fotoğraf makinesi alabilir ve biraz teknik bilgi edindikten sonra fotoğrafçılık yaparak para kazanabilirsiniz. Elbette bu işi küçümsemiyorum; kendinizde bu yeteneği görüyorsanız oldukça iyi bir alternatif olacaktır.

Örneğin yapabileceğiniz küçük sermayeli işlerden birisi de süs bitkisi yetiştirmek olabilir. Az miktarda bir parayla süs bitkisi yetiştirmeye başlayabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz. İşte detaylar burada sizi bekliyor. Aynı şekilde birçok tıbbi ve aromatik bitkinin üretimi, devlet tarafından desteklenmektedir. Kendinize bu şekilde bir ek gelir yöntemi de oluşturabilirsiniz. Bu tarz ek gelir yöntemleri, bir süre sonra kendi işini kurmak isteyen kişiler için de oldukça iyi bir alternatif.

Eğitim için Kullanabilirsiniz

Eğitim için KullanabilirsinizBir öğrenciyseniz veya çalışan biriyseniz, çay – kahve sayesinde biriktireceğiniz parayla kurslara katılabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Öğrenciler için kurslar ne kadar önemliyse, çalışan bir kişi için de önemlidir. Çünkü kendini sürekli geliştiren bir çalışan, mutlaka işverenin dikkatini çekecektir. Yabancı dil öğrenerek, yaptığınız işle ilgili mesleki yetenek kurslarına katılarak kendinizi geliştirdiğiniz zaman, maaşınıza etkisi mutlaka olacaktır. Mevcut işinizde olmasa bile daha iyi bir iş için yaptığınız bu eğitim yatırımı karşılığını bulacaktır. Öğrenciler içinse zaten iş hayatına atılmadan önce, okul dışında gidilmiş kurslar CV’ler için güzel birer katkı oluyor.

Sonuç olarak; bazen 3’ün 5’in hesabını yaparak içinde bulunduğunuz kötü maddi durumdan kurtulabilir, geleceğiniz için iyi adımlar atmış olabilirsiniz. Bunu yaptığı için cimri dediğiniz kişilere bir kere daha göz atmak ister misiniz? Belki de bu kişi yapacağı şahane bir yurt dışı tatili için birikim yapıyor, bilemezsiniz. Ama bilmeniz gereken nokta, kesinlikle doğru bir girişimde bulunduğudur. Sizce de bu kadar küçük hesaplarla isteklerinize kavuşmak güzel bir his değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Birikim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum