Paylaşım

Yükseltilen Hedefler 1 Trilyon Dolara Ulaşan İlk Şirketin Microsoft Olabileceğini Gösterdi!


 

Dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi rekorunu hangi firmanın kıracağıyla ilgili tartışmalar devam ederken gelişmeler Microsoft’a işaret etti. Detaylar aşağıda;

Dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olma unvanını hangi devin kazanacağıyla ilgili tartışmalar devam ederken Microsoft hakkındaki yorum dikkat çekti. İkinci çeyrek yorumlarıyla bulut işinde sürekli büyüme gösterdiğini ortaya seren Microsoft, bu özelliğiyle lisanslı yazılım satan bir firmadan abone temelli bulut modeline geçen bir firmaya dönüştüğünü kanıtlamış oldu.

2018’in Nisan – Haziran döneminde net karını ve gelirini artıran Microsoft, bilançoya göre karını % 9.9 oranında artırarak 8.87 milyar dolara yükseltti. Şirketin geliri ise % 7.5’lik artışla 30.09 milyar dolara ulaştı. Neredeyse her alanda güçlü bir büyüme sergileyen Microsoft’un takvim yılı beklentilerinin üzerine çıkması, piyasalarda büyük yankı uyandırdı.

Tüm bu gelişmeler Microsoft’un dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olacağı yönündeki yorumların çoğalmasını sağladı.

Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Microsoft Olabilir! Keza pek çok analist, Microsoft’un hedef fiyat tahminini 130 dolara kadar yükseltti. Şirketin 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması için ise hisselerinin 130.16 dolara ulaşması gerektiği kaydedildi. Alex Zukin yönetimi altındaki Piper Jaffray analistleri, Cuma günü müşterilere gönderdikleri notta hedef fiyatı 123 dolardan 130 dolara çekti.

Ayrıca notta Microsoft’un çift haneli büyümeyi sürdüreceği ve güçlü bir talep ortamı yaratacağı öngörüsüne yer verildi.

Microsoft Nisan - Haziran Döneminde 30 Milyar Dolar Gelir Elde Etti Deutsche Bank’tan Karl Keirstead ve Taylor Ginnis de hedef fiyat tahminlerini 120 dolardan 130 dolara çıkardı. Atlantic Equities analisti James Corwell da 2019 sonundaki hedef fiyat tahminini 125 dolardan 130 dolara yükseltti.

Corwell’ın müşterilere gönderdiği notta; Microsoft’un beklentileri alt üst eden bilançosunu övdüğü görüldü. Çok sayıda analist şirketin CFO’su Amy Hood’un; “Microsoft Azure anlaşmalarının sayısını iki katına çıkartarak 10 milyon dolar çıtasını aştı” sözlerine gönderme yaptı.

Uzmanların hedef fiyatlarını yükseltmelerinin, Everscore ISI analistlerinin Microsoft hakkındaki dikkat çeken öngörüsünden aylar sonra gelmesi dikkat çekti.

Microsoft Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olabilir Keza ABD’li araştırma şirketi Everscore ISI 2017’nin Aralık ayında, Microsoft’un hızlı büyüme oranına bakarak şirketin 2020’ye kadar 1 trilyon dolar sınırını geçeceğini bildirmişti.

Microsoft’un son dönemde bulut ve yazılım çalışmalarına bakılarak yapılan yorumda, teknoloji devinin geçen 5 yıl içinde % 200’ün üzerinde büyüme gösterdiği kaydedilmişti.

İşte bu noktada; Everscore ISI’nın öngörüsü yeniden gündeme geldi çünkü yorum yapıldığında hedef fiyat tahminleri yeni güncellemenin çok altındaydı. Ancak yeni hedef fiyat tahminleri, Microsoft’un hala gerisinde olduğu Apple, Amazon ve Alphabet’i geçerek 1 trilyon dolar barajını yıkabileceği yönünde yorumlandı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın