Yatırım yapmaya başla!

1 Trilyon Dolara Ulaşan İlk Şirket Apple Değil Çinli PetroChina Olmuştu!

Apple'ın 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olduğu söylense de ABD'li teknoloji devinden çok daha önce bu rekoru kırmış Çinli bir şirket var. Ancak onun sonu pek iyi olmamıştı!
1 Trilyon Dolara Ulaşan İlk Şirket Apple Değil Çinli PetroChina Olmuştu!

1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşacak ilk şirket aylardır merakla beklenirken barajı aşan Apple oldu. ABD’li teknoloji devinin dün ulaştığı değer, şirketten 75 milyon hisse satın alan Warren Buffett’ın; “Ona baktığınızda, ABD’nin ikinci en karlı şirketinin neredeyse iki katı kadar kazandığını görüyorsunuz” sözlerini akıllara getirdi.

Öte yandan; bu durum Microsoft, Amazon ve Alphabet için büyük bir yenilgi oldu. Ancak ortada piyasaları alt üst eden Apple’ın 1 trilyon dolarlık şirket olduğu yönündeki haberlerden daha da dikkat çeken bir gerçek bulunuyor. O da dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketinin Apple değil, Çinli bir şirketin olması.

CNBC’nin haberine göre piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan ilk şirket Çinli PetroChina idi.

1 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Apple Değil Buna göre PetroChina’nın piyasa değeri 2007 yılında Şangay Borsası’nda gerçekleştirilen başarılı bir halka arzın ardından 1 trilyon dolara ulaşmıştı. Ancak bu noktadan sonra yokuş aşağı bir gidişat başladı çünkü petrol fiyatları düştü ve küresel bir finansal kriz patlak verdi. Ve kaynaklara göre, PetroChina’nın piyasa değeri 2008 yılı sonunda 260 milyar doların altına düştü.

Kaldı ki bu büyük düşüş, dünya tarihindeki en yüksek hissedar zenginliği tahribatı olarak gösterildi.

Çinli PetroChina 2007'de 1 TRilyon Dolar Değere Ulaşmıştı Yani Apple Perşembe günü 1 trilyon dolara ulaşmadan çok daha önce bu barajı geçen Çinli bir şirket vardı ve o şirket rekoru kırdıktan kısa süre sonra hızla düşmeye başlamıştı. 5 Kasım 2007’de Şangay Borsası’nda halka arz edilen PetroChina’nın halka arz fiyatı 16.70 yuan olarak belirlenmiş ve açılışta üçe katlanarak 48.60 Çin yuanı olmuştu.

Çin’in en büyük petrol ve gaz üreticisi, Şangay Borsası’ndaki halka arzında Exxon Mobil’in piyasa değerinin iki katına çıkarak 1 trilyon dolara ulaşmıştı.

1 Trilyon Değerine Ulaşan İlk Çinli Şirket Borsadaki En Büyük Çöküşü Yaşadı!Ancak bu gösterişli açılışın ardından işler PetroChina için iyi gitmemiş, şirketin hisseleri hızla erimeye başlamıştı.

Öyle ki 2007 Kasım’ında 1 trilyon dolar olan PetroChina borsa şirketleri tarihindeki en büyük çöküşü yaşamış ve piyasa değeri 10 yıl içinde % 82 oranında düşmüştü. Diğer bir ifadeyle yatırımcıların 80 milyar dolarlık bir kaybı olmuştu. Bu kayıpta, mortgage krizi, global finansal çöküş ve Lehman Brothers’ın iflası gibi çok sayıda olumsuzluk etkiliydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum