Yatırım yapmaya başla!

1 Milyon 350 Bin Konut Dönüşümüne 13 Milyar Lira Harcandı

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüme acilen girmesi gereken 1,5 milyon konut olduğunu söyledi. 2023 Zirvesi’nde konuşan Bakan, su kıtlığı, çevre kirliliği ve şehirleşme konularına değindi.
1 Milyon 350 Bin Konut Dönüşümüne 13 Milyar Lira Harcandı

Türkiye 2023 Zirvesi’nde konuşan Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2053 ve 2071 hedeflerini de belirlediklerini söyledi. Bakanlık olarak vatandaşların yaşam kalitesini yükseltecek, şehirlerimizi markalaştırarak dünya şehirleri ile yarıştıracak düzeye getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

2023 hedefleri kapsamında sağlık, eğitim, ekonomi, kültür olmak üzere her bakanlığın kendi bünyesinde çalıştığını söyleyen Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu hedeflere ulaşılacağını söyledi.

Dünyanın en dinamik ve hızlı gelişen ilk on şehri arasında Türkiye’den dört isim bulunuyor.

Türkiye'nin Dinamik ŞehirleriDünyanın 20 şehrinin ekonomik güç anlamında zirvede yer aldığını söyleyen Kurum, bunlar arasında New York, Hollanda, Londra ve Tokyo gibi isimlerin bulunduğunu belirtti. 1950 yılında Türkiye’de 500 binden fazla nüfuslu şehrimizin sayısının 2 olduğunu fakat şu anda bu sayının 40’a yükseldiğini açıkladı.

Türkiye nüfusunun her geçen gün arttığını söyleyen Çevre Bakanı, 2015 yılında yayınlanan rapora göre dünyanın en dinamik ve hızlı gelişen 10 kenti arasında; Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’nın yer aldığını söyledi.

Ancak bizim sadece bu dört şehirle değil, çok daha geniş bir alanda güçlenmemiz, Türkiye’nin şehirleriyle dünya oyununda oyun kurucu olarak yer alması gerektiğini vurguladı. Yapılan araştırmaların dünya nüfusunun 2050 yılında 9,7 milyar seviyesine ulaşacağını gösterdiğini ve bu sayının %63’lük kısmının şehirlerde yaşayacağının öngörüldüğünü açıkladı.

Tedbir alınmadığı takdirde yakın zamanda su savaşları çıkacak.

Su Kıtlığı YaşanacakArtan nüfus ile dünyanın çevre kirliliği oranının da yükseldiğini belirten Bakan Murat Kurum, şu anda dünya şehircilik gündeminin en önemli konuları arasında dev yeşil tepeler, biyolojik arıtma tesisleri ve yeşil adalar gibi projelerin yer aldığını açıkladı. Türkiye’nin de bu konuları yakından takip ettiğini ve bizim de aynı şekilde uygulamamız gerektiğini vurguladı.

Şehirlerimiz için ulaşım, yeşil alan, sanayi ve tarım olmak üzere 127 hedef belirlediklerini, insan merkezli, marka şehirleri inşa etmek istediklerini anlattı. Hayata geçirdikleri yeni projelerde sıfır atık uygulamasını benimsediklerini ve akıllı teknolojileri kullandıklarını söyleyen Kurum, bu doğrultuda millet bahçeleri, ekolojik koridorlar ve yeşil alanlar yaptıklarını anlattı.

Türkiye’nin doğal koruma alanının %9’dan %17’ye yükseltildiğini, sıfır atık uygulamaları, emisyon azaltımı ve enerji verimliliğini artırıcı sistemlerin daha sık kullanıldığını dile getirdi. Şu anda Türkiye’de kişi başı 1500 metreküp su kullanıldığını fakat bu miktar açısından su fakiri olarak nitelendirildiğimizi söyledi.

Araştırmalara göre bu miktarın 2030 yılında 1200 metreküpe ineceğini söyleyen Kurum, eğer tedbir alınmazsa 2050 yıllarında su kıtlığı ve su savaşı yaşanacağına dikkat çekti.

Şu anda acilen kentsel dönüşme girmesi gereken 1 milyon 500 bin konut bulunuyor. Bu dönüşüm sürecinin yılda 300 bin olmak üzere beş yılda tamamlamayı hedeflediklerini belirten Kurum kentsel dönüşümün önemine değindi. Bugüne kadar 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünün sağlandığını ve buna 13 milyar TL kaynak harcadıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum