Yatırım yapmaya başla!

1 Milyar Dolar Yatırımlık RES’ler 1.2 Milyon Hanenin Elektriğini Karşılayacak

4 şehirde açılan YEKA RES-2 ihalelerine 9 şirket başvuruda bulundu. Söz konusu tesislerin tamamlanmasının ardından 1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak.
1 Milyar Dolar Yatırımlık RES’ler 1.2 Milyon Hanenin Elektriğini Karşılayacak

Bin megavatlık Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA RES-2) ihaleleri bu Perşembe günü yapılacak. Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilmesi planlanan ihalelere katılım büyük.

Son gelen bilgiye göre 9 şirketin başvuruda bulunduğu ihaleler, son iki yılda enerji sektöründe artan sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda büyük önem teşkil ediyor. Söz konusu rüzgar enerji sistemleri (RES) tamamlandığında 1.2 milyon hanenin elektriğinin buradan karşılanması planlanıyor.

250’şer megavat olarak parça parça çıkılan ihaleye yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin yoğun olduğu belirtildi.

YEK RES İhaleDaha önceden bu ihaleler bin megavat olacak şekilde yapılıyordu. Ancak hem yerli hem de yabancı yatırımcı bulmak bu haliyle zor oluyordu. Daha sonradan ihalelere küçük parçalar halinde çıkılmasına karar verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nisan ayında yapılan YEKA RES-2 ihalelerine; Muğla’da 4, Çanakkale’de 6, Aydın’da 4 ve Balıkesir’de 8 olmak üzere, toplamda 22 başvuru yapıldığını açıkladı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım, yeni modelin orta ve büyük ölçekli yatırımcılara yeni bir fırsat yarattığını anlattı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan YıldırımBunların geçen dönem yapılanlara kıyasla daha küçük megavatlara bölündüğünü, son iki yıldır enerji sektöründe yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması amacıyla, yatırımı zorlaştıran maddelerin ortadan kalktığını, durgunluğa sebep olan durgunluğun bu ihaleler ile ortadan kalktığını aktardı.

Rüzgar enerjisinde her yıl bin megavatlık kurulum ve kapasite hedefleri olduğunu anlatan Yıldırım; “Sektörümüzün orta ve uzun vadedeki geleceğini belirgin hale getirebilmek ve yatırımların kesintisiz devam ettirilmesi adına öncelikle yatırımcıların iştahını kabartmak ve yatırım ortamını iyileştirmek gerekiyor. Bu ihale ile sektör bundan sonra beklenen performansı hızla gösterecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Büyük yarış en fazla başvurunun geldiği Balıkesir’de yapılacak.

En Fazla Başvuru BalıkesirTürkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) verilerine göre ülkemizdeki RES işletmelerinde 566.7 megavatlık yatırımla Polat Enerji ilk sırada yer alıyor. Onun hemen arkasından ise 494.7 megavatla Demirer Enerji, 481 megavatla Güriş, 436 megavatla Borusan EnBW Enerji, 385 megavatla Eksim Holding, 371.5 megavatla Bilgin Enerji, 336 megavatla Fina, 229.6 megavatla Fernas, 215.3 megavatla Zorlu Enerji, 212 megavatla Enerjisa Enerji geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez YEKA RES-2 için 9 şirketin başvuru yapmasından memnun olduklarını söyledi. İstekli sayısının yüksek olmasının Türkiye’nin geleceğine, ekonomisine ve piyasanın durumuna olan güvenin ispatı olduğunu anlattı. Bakan Dönmez, şu anki hayalinin ülkeyi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak olduğunu, %100 bağımsızlığın şimdiki şartlarda zor olsa da kendi kaynaklarımızı kullandıkça bu bağımlılığın azalacağını söyledi.

Söz konusu RES’ler tamamlandıktan sonra 1 milyon 200 bin evin elektrik ihtiyacı buradan karşılanacak.

1,2 Milyon Hane ElektrikAçık eksiltme usulü ile yapılacak olan ihalelerde kilovatsaat başına tavan fiyat 5.5 dolar/cent olarak belirlendi. Kurulacak tesisler için lisans süresi 49 yıl olacak. 2018 yılında üretilen elektriğin %6,8’i rüzgar santrallerinden karşılanırken bölgeler bazında bakıldığında; %38,4’ü Ege’de, %33,2’si Marmara’da, %13,5’ Akdeniz’de, %9,9’u İç Anadolu’da, %3,7’si Karadeniz’de ve %1,3’ü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşti. İllere göre dağılımında ise en fazla santralin bulunduğu il 19 tesis ile İzmir olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum