Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1 Kuruş Para Üstüne 10 Bin Liraya Kadar Tazminat!

Tüketiciler Birliği’nden vatandaşlara 1, 5 ve 10 kuruş para üstü uyarısı geldi. Detaylar haberde;
1 Kuruş Para Üstüne 10 Bin Liraya Kadar Tazminat!
Yorum

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, alışverişlerde 1, 5 ve 10 kuruş olan para üstünü “bozuk para yok” bahanesiyle ödemeyen kurumlara dava açılabileceğini söyledi.

Başkan Gündüz bu firmaların 10 bin liraya varan tazminatlar ödemek zorunda kalabileceğini belirtti.

Şube Başkanı Gündüz, çarşı, mağaza ve market ürünlerinin etiketlerinde insanların dikkatini çekmek amacıyla yapılan “19,99 lira, 49,90” lira gibi fiyatlandırmalara dikkat çekti.

Alışveriş sonrası ödeme esnasında satıcıların 1, 5 ya da 10 kuruşun, bozuk para olmadığı sebebiyle tüketiciye ödenmediğini söyledi. Müşterilerin de kuruşları umursamayarak bu durumu çok önemsemediğini aktardı.

Para Üstleri Talep Edilmeli!

Gündüz, küsuratlı satış yapan mağazalardan para üstü talep edilmedikçe bu kuruşların birikerek büyük meblağlar oluşturduğunu açıkladı.

Para üstünü ödenmeyen 1 Kuruşların bile ülke ekonomisine zararı olduğunu söyleyerek tüketicilerin ürünün etiket fiyatı ile alışveriş sonrası alınan fişi karşılaştırılmaları gerektiğini ekledi.

Küsuratlı Fiyatlar Aldatıcı Olabilir

Ürünlerde yapılan küsuratlı fiyatlandırmanın aldatıcı olduğunu dile getiren Gündüz, şu açıklamalarda bulundu:

“Alışveriş merkezi ya da mağazada 17,95 lira, 1999 lira 75 kuruş gibi rakamlar çıkıyor. Bu tüketiciyi yanıltmaya, aldatmacaya yönelik harekettir. Ayrıca kanun ihlalidir. Paranın üzeri verilmeyecek şekilde etikete yansıtılması, ürün fiyatının ucuz olduğu algısı oluşturuyor. Tüketici para üzerini ya da ürünün iadesini istediğinde verilmemesi halinde şikayet edebilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu