Yatırım yapmaya başla!

1.6 Milyar Sterlin Yıllık Kar Elde Eden RBS’den Brexit Uyarısı

Birleşik Krallık merkezli RBS, bugün açıkladığı sonuçlarda beklentileri karşılasa da CEO’sunun açıklamaları endişeleri artırdı. İşte detaylar;
1.6 Milyar Sterlin Yıllık Kar Elde Eden RBS’den Brexit Uyarısı

Birleşik Krallık merkezli RBS’nin bilançosuna göre şirketin vergi öncesi faaliyet karı yılın son çeyreğinde 572 milyon sterlin ile 371 milyon sterlinlik beklentilerin üzerine çıktı. 2018 için 1.62 milyar sterlin elde eden RBS tam yıl gelirinde beklentilerin biraz üzerine çıktı ki Reuters ortalamasına göre analistler 1.58 milyar sterlin net gelir bekliyorlardı.

Öte yandan, 1.62 milyar sterlin kar elde eden banka bu rakamla hayli dikkat çekti çünkü 2017’deki 752 milyon sterlin seviyesindeki yıllık karın iki katıydı. Üç aylık performans açısından net gelir üçüncü çeyrekteki 488 milyon sterline kıyasla 286 milyon sterlin seviyesinde gerçekleşti.

RBS CEO’su Ross McEwan yaptığı açıklamada; “2018 stratejimizde güçlü bir ilerleme yılıydı, kalan eski büyük meselelerimizi çözdük ve 10 yıl içindeki ilk temettü ödememizi gerçekleştirdik “ dedi.

RBS CEO’su Ross McEwan 2018 Güçlü Bir Yıldı Yorumu Bununla birlikte Brexit ve İngiltere ekonomisinin geleceği ile ilgili kaygılarından da bahsetti. Banka, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla ilgili belirsizliğin yanı sıra devam eden ekonomik ve politik belirsizlikle oldukça rekabetçi bir ipotek piyasası konusunda uyarı yaptı. Ross McEwan; “İngiltere ekonomisi devam eden Brexit müzakereleriyle ilgili olarak, yükseltilmiş seviyede bir belirsizlikle karşı karşıya” diyerek görüş bildirdi.

Burada banka, 2018’in üçüncü çeyreğinde Brexit dahil olmak üzere ekonomik belirsizlikler ile başa çıkmak için 100 milyon sterlin değer düşüklüğü karşılığı ayırdığını hatırlattı.

RBS Üçüncü Çeyrekte 100 Milyon Sterlin Değer Düşüklüğü KarşılığıCuma günkü açıklamada ayrıca banka 2019 yılında işletme maliyetlerini 300 milyon sterlin seviyesinde azaltmaya bakacağını bildirdi. 1.62 milyar sterlin seviyesindeki yıllık karın bu ekonomik ve politik belirsizlik karşısında iyi bir performans olduğunu dile getiren Ross McEwan Brexit’le ilgili; “pazarda halihazırda gördüğümüz ve son birkaç çeyrektir gerçekleşen şey, daha büyük işletmelerin İngiltere’deki yatırımlarını duraklatması, bu zamanla büyük işletmeleri dolayısıyla ekonomiye giren işleri ve paraları destekleyen küçük işletmelere sızıyor” yorumunu yaptı.

Mart’ın sonuna kadar çok az zamana sahip olduklarının üzerini çizen McEwan, politikacıların sonuca varması için zamanın geldiğini böylece biraz kesinlikle ilerleyebileceklerini aktardı.

Ross McEwan Brexit Uyarısı İlaveten banka, müşterilerini etkileyebilecek devam eden siyasi belirsizlikler ve jeopolitik gerilimlerin potansiyel etkisine ve bunun sonucu olarak ödemede gecikmelerin yaşanabileceğine de işaret etti. Finansal krizden önce dünyanın en büyük bankası olan RBS, kendisini küçültme planıyla da dikkat çekti.

Buna göre RBS, geri ödenmemiş kredilerini 73.1 milyar sterlinden 694.2 milyar sterline çekti. Fiziksel hizmetlerden dijital hizmetlere geçişin hızla büyümeye devam ettiğini söyleyen RBS, şu anda 6.4 milyon müşterisinin mobil uygulamasını kullandığını, bunun 2017’deki rakamda yüzde 17 yüksek olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum