007 James Bond’un GoldenEye Hatırası Aston Martin DB5 Satılıyor!

Aston Martin'in marka tarihinde önemli bir yere sahip olan DB5 serilerinden birisi açık artırmaya çıkıyor. Yalnız bu DB5 diğerlerinden biraz daha özel konumda!

Aston Martin ile James Bond artık ikonik bir ikili haline geldi. Birisinin ismi söylense dahi bir diğeri de akla gelir. Bu şaheser otomobil, 1995 yılında Pierce Brosnan‘nın oynadığı ve serinin 17. filmi olan GoldenEye‘ın yıldızıydı. 1963 yılında DB4’ün yerini alarak devrim niteliğinde bir çalışma insanlara tanıtılmış. DB5, GoldenEye filminden önce 1964 yılında ilk rol hakkını Goldfinger‘da kazanmış.

En değerli Bond hatırası olan bu Aston Martin, 2001 yılında açık artırmaya girmiş. Max Reid tarafından 200 bin dolar karşılığında satın alınmış. Otomobil tarihinin dilinden düşürmediği DB5’in bekletildikçe daha da değerlendiğini söylediğimizde bir sonraki satışının daha fazla ücretlerde olacağını anlayabilirsiniz.

DB5 Halen Daha Büyülemeye Devam Ediyor

Aracın önemli bir rolde yer alması ve başlı başına dünyanın en kaliteli firma çıkartmasına sahip bir markadan olmasıyla, değeri bazen ölçülemiyor.

Günümüz Aston’larının bundan 55 sene sonraki değer dönüşümleri de böyle olabilir. Mesele 2018 model bir Vantage‘nin yaşlı hali belki de şimdiki değerinin 5 katı olabilir!

Aston Martin 54 Yıllık Yaşamı Boyunca Çok İyi Korunmuş

Resimden de parlaklığını, canlılığını, parçaların yerli yerinde olduğunu ve en önemlisi kaporta aksamında deformasyon olamadığını görebiliyoruz. Tampon kromajları göz alıcı dururken, bir İngiliz klasiği olan ızgarası geçmişten izler taşıyor.

DB5 13 Temmuz’da Bonhams Goodwood Festival of Speed Sale’ye Gidiyor

Goodwood müzayedesinde bu sene İngiliz meşaleleri yanacak. DB5’in satışı ile ilgili bir şeyler söylemeden önce kısaca başka hangi otomobiller açık artırmada olacak sıralayalım. Markanın diğer bir efsanesi olan 1961 DB4GT Zagato satışa çıkartılacak ve değerinin 2.6 ile 2.9 milyon $ arasında olduğu söylendi.

İtalyan temsilcilerden Alfa Romeo’nun da Tipo B Monoposto yarış aracının olduğu ve satışının 6 ile 6.6 milyon $ civarlarında olması bekleniyor. Son olarak ise astronomik rakamlı otomobillerden olan 1957 model BMW 507 Roadster yerini alacak. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay Yunan Kralına ait bir 507 Roadster açık artırmaya çıkarılmıştı.

Peki Bond’un Aston’u için sizin bir fiyat tahmininiz var mı? 17 sene önce 200 bin dolara satışı yapılan DB5’in yeni hayatına yeni bir kişi ile devam etmesi için 1.6 ile 2.1 milyon $ ücret gerekiyor! Kısaca sahip olması oldukça zor olan bu otomobilin değeri ortalama 1.5 milyon dolar artmış.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı