Vergi Kaçakçılığını Önlemede Büyük Reform


68 paylaşım
  Haber Merkezi

Büyük şirketlerin yılda daha az vergi ödemelerini sağlayan kolaylıkların önüne geçmek için yeni kurallar geliyor. Vergi kaçakçılığında yüzyılın reformu olarak nitelendirilen büyük değişikliklerin ayrıntıları şöyle...


Bölüyorum ama Paratic.com a Hoşgeldiniz! ^1000
100.000$'larınız olsa ne yapardınız? Ne yapardım diye düşünme.
Risksiz demo hesabı oluştur ve sanal parayla gerçekmiş gibi işlem yap! ^1000
Ücretsiz Hesap Açmak için Burayı Tıklayınız!
2016/4Ç Müşteri Kar/Zarar %18.99 / %81.01
^2000
- Banker Bilo / Yatırım tavsiyesi değildir!

Her yıl büyük şirketler yaklaşık 240 milyar dolar daha az vergi ödüyor. Bu da hükümeti yüzlerce milyar dolarlık kayba uğratıyor. İşte bu vergi kaçakçılığının önüne geçmek için, büyük bir reform planı hayata geçiriliyor.

Söz konusu eylem planı, hükümetlere konuyla ilgili tavsiyelerde bulunuyor ve uluslararası şirketlerin vergilendirmesinde yeni düzenlemeler içeriyor.

G20‘nin talebi üzerine 3 yıl önce harekete geçen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), vergi kaçakçılığının önüne geçmek için Matrah Aşındırması ve Kar Aktarımı Eylem Planını (BEPS-Base Erosion and Profit Shifting – Eylem Planı) yayınladı. Hazırlanan plan, bu hafta Peru’nun başkenti Lima’da G20 Maliye Bakanları toplantısında ele alınacak. Yarın G20 Maliye Bakanları tarafından tartışmaya açılacak olan paket, küresel bir yol haritası çizip ülkelere kendi vergi gelirlerini en az kayıpla toplamayı sağlamak için tavsiyeler içeriyor. Hazırlanan bu eylem planı, hiç vergi ödemeyen şirketlere karşı önlem almayı amaçlayan 15 eylemden oluşuyor.

OECD tarafından yapılan açıklamaya göre, BEPS kaynaklı kayıpların oranı yılda 100-240 milyar doları buluyor. BEPS’in amacı; vergi tabanlarının erimesini, şirketlerin vergiden kaçınmak için yapay bir şekilde vergileme ülkelerini değiştirmelerini engellemek ve uluslararası vergileme kurallarını tek bir çatı altında toplamak.

Bu eylem planı, ekonomik faaliyetten yapay olarak ayrılan vergilendirilebilir gelirin düşük düzeyde vergilendirilmesinin önlenmesini ve dolaylı olarak anlaşmalardan kaynaklanabilen “çifte vergilendirilmemenin (double non -taxation)” önüne geçme esasına dayanıyor.

Peki, eylem planında temelde bu anlattıklarımızın dışında neler yer alıyor?

  • Dijital ekonomi dolayısıyla etkin olarak uygulanamayan vergi politikalarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
  • Kontrol edilen yabancı kurum vergileme rejiminin güçlendirilmesi ve ülkeler arası standardizasyonun sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılması
  • Ülkeler arası faiz ve benzeri finansal ödemeler yoluyla vergi matrahının düşürülmesine karşı alınacak önlemler konusunda düzenlemelerin yapılması.
  • Zararlı vergi rejimi (vergi cennetleri) ile mücadelenin hızlandırılması.
  • Vergi anlaşmalarının sağladığı avantajların kötüye kullanılmasının engellenmesi.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar