Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Nedir?


86 paylaşım
 

Ülkemiz borsasının uzantısı olan VİOP, vadeli ve opsiyon işlemlerinin gerçekleştirildiği piyasadır. Özel hukuk tüzel kişiliğe sahip olan piyasa, Bakanlar Kurulu kararıyla Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) adıyla kurulmuştur. Bakanlar Kurulu kararıyla kurulduğu için ilk özel borsamızdır. 4 Şubat 2005 tarihinden itibaren İzmir’de VOB adı altında faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. 5 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) isminin Borsa İstanbul olarak değiştirilmesiyle VOB içinde değişikliğe gidilmiştir. Tüzel kişiliğine son verilerek ismi VİOP olarak değiştirilmiştir. Borsa İstanbul’un çatısı altında görevde bulunan piyasa yasaldır.

İNTERNETTEN YATIRIM YAPMANIN MANTIĞINI KEŞFEDİN!
BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Borsa İstanbul’da işlem gören ürünlerin vadeli sözleşmeler aracılığıyla alınıp satıldığı piyasaya VİOP adı verilmektedir. Türev piyasa olduğu için yatırım enstrümanlarına da türev araçlar denilmektedir. Vadeli işlem nedir, neden ve nasıl yapılır sorusunun cevaplarını buradan öğrenebilirsiniz. İşlemlerin risksiz bir şekilde güvenilir olarak yürütme imkanı tanımasıyla vadeli işlemler birçok kişinin birikimlerini değerlendirmek için seçtiği alternatif yatırım yöntemidir. Bu yöntem sayesinde amacınıza uygun olarak gerekli riskleri minimuma indirebilirsiniz. Çünkü piyasada hedge, spekülasyon ve arbitrajdan korunarak işlemler yürütülür. Bunun sebebi işlemlerin standartlaştırılmış sözleşmeler aracılığıyla yapılmasıdır.

Sözleşmeler standart büyüklüktedir. Fakat bu büyüklükler türev araçların niteliklerine göre değişmektedir. Örneğin; Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri aracılığıyla alım – satımı yapılan Ege Pamuk Vadeli İşlemleri’nde sözleşmenin büyüklüğü 1 ton iken, Anadolu Kırmızı Buğday Vadeli İşlemleri’nde sözleşmenin büyüklüğü 5 tondur. Bu nedenle vadeli sözleşmeler aracılığıyla yatırım yapmak istiyorsanız, içerikleri ve işlemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ancak bu şekilde yatırımlarınızı doğru zamanda yaparak para kazanabilirsiniz.

Şimdi; Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası nedir tanımlayarak, merak edilen soruları yanıtlandırmak istiyoruz:

VİOP Nedir?

VİOP Nedir?Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören dayanak varlıkları belirli vade aralıklarında; önceden belirlenmiş olan miktar, fiyat, kalitedeki malların alım – satımın yapılmasını sağlar. Böylelikle spot piyasalarda olduğu gibi enstrümanların anlık değişen değerleri, VİOP’ta risk taşımamaktadır. Çünkü alım – satım değerleri bellidir. Sözleşmenin yapıldığı zamanda dayanak varlıkların teslim edileceği miktarı, tarihi, takasın ne zaman gerçekleştirileceği belirlenir. Vade bitiminde alıcı ve satıcı taraf sözleşmenin yükümlülüklerine uymak zorundadır. Bu sayede işlemler güven içinde gerçekleştirilir.

Sözleşmelere konu olan türev araçlar çok sayıdadır. Bu da VİOP’un likidite oranını artırarak işlem hacminin yükselmesini sağlamıştır. Böylelikle yatırımların vadeli olarak gerçekleştirilmesi konusunda sınırlandırılma getirilmemiştir. Fiyat seviyeleri beklentiyi karşılayacak noktalara yükseldiğinde yatırımcılar pozisyonlarını kapatabilmektedir. Bu da vadeli işlemlerin avantajlarından biridir. Vadeli işlemlerde genellikle tarımsal emtialar daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi, ileri tarihteki fiyat hareketlerinin tahmin edilebilmesidir. Emtialar dışında dövizlere, endekslere, hisse senetlerine, faiz oranlarına dayalı olarak birçok türev sözleşmelere yatırım yapılabilmektedir. Şu an için VİOP’ta farklı grupta bulunan 10 tane vadeli işlem sözleşmesi bulunur. Bunlar; Pay, Endeks, Döviz, Kıymetli Madenler, Emtia, Enerji, Yurt Dışı Endeksi, Metal, Borsa Yatırım Fonu (BYF) ve Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmeleri’dir. Bu sözleşmeler kendi içlerinde de ayrılır. Örneğin, Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile 3 farklı türev araca yatırım yapılabilmektedir.

Şimdi; türev araçları tanıyarak, sözleşmelerin içeriklerine bakalım:

Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Pay Vadeli İşlem SözleşmeleriHisse senedi yatırım araçları üzerinden gerçekleştirilen Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri VİOP’ta vadeli olarak alınıp satılmaktadır. Biliyorsunuz ki hisse senetlerinin değerleri spot piyasada anlık olarak değişmeye uğrar ve bu değişmeler sonucunda zarar – kar edilir. Fakat dalgalanmaların anlık olarak meydana gelmesi risk barındırır. Bu nedenle birikimlerini aşırı risk ile kaybetmek istemeyen kişiler standart büyüklükteki sözleşmeleri tercih eder. Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde standart olmayan sözleşmeler de mevcuttur. Alıcı ve satıcı arasında belirlenen miktarlar sonucu yatırımlar yapılır. Ciddi anlamda getiri sağlayabileceğiniz bu türev araçlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylelikle her işleminizin sonucunda başarılı olabilir, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

PAY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Endeks Vadeli İşlem SözleşmeleriEndeksler biliyorsunuz ki piyasaların yükseliş – düşüş eğiliminde olduğunu ön görmeyi sağlayan araçlardır. Bu araçlara VİOP’ta yatırım yapabilirsiniz. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda Endeks işlemleri BIST 30 Fiyat Endeksi üzerinden yürütülür. Bir sözleşmede 100 adet dayanak varlık bulunur. Nakdi uzlaşma şeklinde teslimat uygulanır. Sözleşmenin büyüklüğü ise dayanak varlığın endeks değerine göre değişmektedir. Bu değerin 1000’e bölümüyle sözleşmenin büyüklüğü belirlenir. Örneğin, 95,234 fiyat seviyesinde olan finansal varlığın sözleşmedeki büyüklüğü 95,234/1000’den 9,5234 TL olarak belirlenecektir. Bu gibi bilgilere aracı kurumlarının nitelikli eğitimlerinden faydalanarak ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Endeksler aracılığıyla birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Döviz Vadeli İşlem SözleşmeleriDöviz yatırımlarının günümüzdeki önemi biliyorsunuz ki finans piyasalarının gelişimiyle günden güne artmaktadır. Ülkemiz borsası çatısı altında faaliyette bulunan VİOP aracılığıyla Dolar/TL, Euro/TL ve EUR/USD Çapraz Kuru Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ne 3 farklı türde yatırım yapabilirsiniz. Her sözleşmenin büyüklüğü farklı olduğu için seçtiğiniz dayanak varlığın hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin; Dolar/TL Vadeli İşlem Sözleşmesi’nde 1000 Amerikan doları büyüklüğünde pozisyon oluşturulurken, Euro/TL işlemlerinde 1000 Euro büyüklüğünde işlem hacmi oluşturursunuz. Bu yüzden dövizdeki hareketliliği kazanca çevirebilmeniz için pariteleri etkileyen faktörleri öğrenmelisiniz. Buna bağlı olarak işlemlerinizi beklentileriniz doğrultusunda yönetebilir, hedeflediğiniz kazanımlara ulaşabilirsiniz.

DÖVİZ VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Kıymetli Madenler Vadeli İşlem SözleşmeleriAltın biliyorsunuz ki tüm piyasalarda yüksek işlem hacmine sahip olarak işlem gören kıymetli madendir. VİOP’ta da likiditesi yüksek olarak standart sözleşmeler aracılığıyla alınıp satılmaktadır. Bu kapsamda ya Altın ya da Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ni tercih edebilirsiniz. Çünkü VİOP’ta sadece bu iki tip sözleşme işlem görür. Yatırımcılar tarafından genellikle Dolar/Ons türü tercih edilmektedir. Bunun sebebi işlemlerin dolar üzerinden yapılıyor olmasıdır. Böylelikle dolar ile altının ters yöndeki fiyat hareketlerinden yararlanılarak hızlı bir şekilde para kazanılır. Bu konuda altın fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmeniz gerektiği gibi, karşılık olarak yatıracağınız para biriminin de değerini etkileyen unsurları bilmelisiniz. Bu sayede karlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

KIYMETLİ MADENLER VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Emtia Vadeli İşlem SözleşmeleriEmtialar yıllar yılı hem yatırım hem de ticaret alanında geniş yer kaplamaktadır. Bu sözleşmeler tarımsal emtia ürünleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Spot piyasada çok sayıda çeşitli alternatif ürün olsa da VİOP’ta Anadolu Kırmızı Buğday, Makarnalık Buğday ve Ege Pamuk Vadeli İşlem Sözleşmeleri yatırımı konu olan dayanak varlıklardır. Çünkü bu enstrümanların işlem hacimleri yüksektir. Bu sayede de vadeli olarak da standart sözleşmeler aracılığıyla alınıp satılabilmektelerdir. Biliyorsunuz ki bu ürünleri günlük hayatta sıklıkla tüketiyoruz. Dolayısıyla fiyatlarında yaşanan değişmeleri de öngörebiliyoruz. Gerek uzmanların açıklamaları gerekse de haberlerden hangi faktörlerden dolayı fiyatlarda yükseliş, düşüş geleceğini öğrenebiliyoruz. Böylelikle de piyasalardaki hareketliliği doğru bir şekilde tahmin edebiliyoruz. Bu yüzden emtialar diğer enstrümanlara göre riski daha düşük olan araçlardır diyebiliriz.

EMTİA VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Enerji Vadeli İşlem SözleşmeleriEnerji sektörünün ticaretteki hacminin yüksek olması ile birlikte VİOP’ta yeni bir pazar alanı yaratılmıştır. Bu alanda şu an için sadece Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ne yatırım yapılabilmektedir. Yeni kurulan bir pazar olmasına rağmen yatırımcıların ilgisi oldukça yüksektir. Çünkü bu sözleşmeler aracılığıyla düşük miktarda yatırım yapılarak, ciddi anlamda kazanç sağlanabilmektedir. Bu konuda dikkate almanız gereken unsurların takibini yapmalısınız ve piyasadaki analiz yöntemlerinden faydalanmalısınız. Böylece ileride değişecek fiyat adımlarının yorumlarını yapabilirsiniz. Buna bağlı olarak spekülasyon, arbitraj veya hedge amaçlı işlemlerinizi yürütebilir; hedeflerinizi karşılayabilirsiniz.

ENERJİ VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Yurt Dışı Endeksi Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Yurt Dışı Endeksi Vadeli İşlem SözleşmeleriÜlkemiz borsası aracılığıyla biliyorsunuz ki yurt dışı endekslerinin birçoğuna yatırım yapılabilmektedir. Fakat Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda yalnızca Saraybosna Borsası’nda işlem gören SASX 10 fiyat endeksine yatırım yapılabilmektedir. Bu endeks Bosna Borsası’nın trend eğilim yönü hakkında bilgi vermektedir. Eğer yurt dışı piyasalarını takip ediyor ve fiyat adımlarının hangi yönde gelişeceğini doğru olarak tahmin edebiliyorsanız, yurt dışı endekslerine vadeli, güvenilir bir şekilde yatırım yapabilirsiniz. Böylelikle standart büyüklükteki sözleşmeler sayesinde birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. SASX 10 fiyat endeksi hakkında araştırmalarda bulunmalısınız. Belli bir müddet fiyat hareketlerini izlemelisiniz. Böylelikle doğru zamanlarda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

YURT DIŞI ENDEKSİ VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Metal Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Metal Vadeli İşlem Sözleşmeleri2 Nisan 2015 tarihinden itibaren VİOP’ta alınıp satılan Metal Vadeli İşlem Sözleşmeleri yatırımcılar arasında büyük bir ilgi uyandırmıştır. Bunun sebebi günümüzde kazanç sağlamayan hurda ürünlerinin ciddi anlamda gelir getirmesidir. Bu yüzden çoğu yatırımcı alternatif olarak değil, ana portföyde Çelik Hurda Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ne yatırım yapmaktadır. Stratejik öneme sahip olan ürünlerin fiyatlarında gelen dalgalanmalar sonucu VİOP’ta para kazanabilirsiniz. Bu anlamda özellikle sanayi ülkelerinde meydana gelen gelişmeleri ve değişmeleri takip etmelisiniz. Böylece fiyat hareketlerinin değişimlerini doğru bir şekilde yorumlayabilir, doğru vade döngülerinde yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

METAL VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Borsa Yatırım Fonu (BYF) Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Borsa Yatırım Fonu (BYF) Vadeli İşlem SözleşmeleriBorsa yatırım fonları birikimlerin değerlendirilmesi açısından emtialar gibi güvenilir finansal varlık olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle gerek spot gerekse de türev piyasalarda yatırımlar güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Sonucundan da beklentiler karşılanmaktadır. Bu konuda BYF’ler hakkında detaylı bir araştırma yaparak yatırıma başlamalısınız. VİOP’ta şu an için FBIST Borsa Yatırım Fonları işlem görmektedir. Vadeli yatırım hesabı açtırarak bu fonların alım – satımını yapabilirsiniz. Uzmanların analizlerinden faydalanarak, birikimlerinizi beklentiniz doğrultusunda değerlendirebilirsiniz.

BORSA YATIRIM FONU VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Gecelik Repo Vadeli İşlem SözleşmeleriRepo; hazine bonoları, devlet tahvilleri gibi sabit getiri elde etmeyi mümkün kılan finansal varlıktır. Spot piyasalarda Repo – Ters Repo Borsası’nda işlem gören enstrümana VİOP’ta Aylık veya Üç Aylık Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz. Platformlar aracılığıyla verilen basit borsa emirleri sayesinde alım – satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aracı kurumları tarafından VİOP yatırımcı hesabı oluşturmanız gerekir. Bu hesabı açtırdıktan sonra işlemlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgilere aracı kurumlarının sunmuş olduğu eğitimlerden faydalanarak ulaşabilirsiniz.

GECELİK REPO VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Alım – Satım Nasıl Yapılır?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Alım – Satım Nasıl Yapılır?Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında türev olarak alınıp satılan varlıkların yatırımı SPK’nin düzenlemelerine bağlı olarak belli bir kural içerisinde yapılmaktadır. Piyasada işlem gören araçların mutlaka spot piyasada da işlem görmesi gerekiyor. Aynı zamanda SPK’nin kurallarınca alım – satım yapılabilmesi için enstrümanların piyasaya kayıt olması şarttır. Tüm bu kurallara uygun olan enstrümanlara standart büyüklükteki sözleşmeler aracılığıyla yatırım yapılabilmektedir. Bu nedenle vadeli işlemler daha güvenilirdir. Çünkü spot piyasalarda var olan spekülasyon ve arbitraj riskinden korunarak işlemler gerçekleştirilir. Ayrıca riski düşük araçlarla korunma işlemleri de yapılabilmektedir.

Borsada olduğu gibi işlemler online olarak platformlar aracılığıyla yapılır. Vadeli işlemlerin spot piyasalara göre yatırımcılara cazip gelmesinin belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenler, başlangıç teminat miktarlarının daha düşük olmasıdır. Bu sayede küçük miktarda birikime sahip olanlar dahi yatırım yapabilmektedir. Aynı zamanda riskleri minimum seviyelere düşürme imkanı bulunmaktadır. Bunun dışında komisyon ücretlerinin düşük olması da avantajlar arasındadır. Spot piyasada yatırım enstrümanlarının değeri yükseleceği vakitlerde işlemler yapılırken, türev piyasada yani VİOP’ta dilediğiniz vakitlerde pozisyon oluşturabilirsiniz. Bunun için platform üzerinden alım – satım emri vermeniz yeterli olacaktır. Dayanak varlığında; varlığın adedini, vade başlangıç – bitiş tarihini, sözleşme tipini beklentilerinizi karşılama oranına göre belirleyerek emrinizi platform üzerinden verirsiniz. Böylece alım – satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda yasal yatırımcı statüsünde olmanız gerekir.

VİOP’ta yasal yatırımcı statüsünde olmak için aracı kurumları tarafından vadeli hesap açtırmalısınız. Bu hesabı bireysel veya kurumsal olarak açtırabilirsiniz. Borsa İstanbul’da yatırımcı olmak için uygulanan prosedürler VİOP içinde geçerlidir. Borsa yatırım hesabı nasıl açılır adlı yazımızdan gerekli detayları öğrenebilirsiniz. Böylece piyasaya giriş yapabilirsiniz. Bu konuda aracı kurumu seçiminin önemli olduğunu bilmelisiniz. SPK’nin resmi web sitesinden kurumların karşılaştırmasını yaparak, seçiminize karar verebilirsiniz. Bunun için önceliklerinizi ve beklentilerinizi belirlemelisiniz. Ardından amacınıza yönelik hizmet sunan kurumu tercih ederek hesap açtırmalısınız. Açılan hesabınıza sözleşmenin minimum değerini yatırarak, yatırımlarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz. Eksik bakiye ile işlem yapılmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle yatırım yapacağınız dayanak varlığın başlangıç teminat bedelini öğrenerek hesabınıza para yatırmalısınız.

Sonuç olarak; anlık düşüş veya yükselişlerden korunmak amaçlı riskleri en az seviyeye indirerek yatırım yapmak istiyorsanız, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nı tercih edebilirsiniz. Türev sözleşmeler aracılığıyla standart büyüklükteki kontratlarla yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. VİOP aracı kurumlarının eğitimlerine katılarak, piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Böylelikle doğru uyguladığınız stratejilerle ek getiri elde edebilir, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz eğitim almak ve demo hesap indirmek için tıklayın.


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar