Paylaşım

Uzun Süreli ve Mutlu Bir İlişki için 50 Küçük İpucu


 

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de kısa süren ve hüsranla biten ilişkiler. Evet, 21. yüzyılın bize kattığı pek çok şey var. Hatta hayat daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı diyebiliriz. Ancak bizden alıp götürdüklerini de hesaba katmak lazım. Samimiyet, güven, arkadaşlık, sevgi ve aşk insanların önemini unuttuğu kavramlardan bazıları mesela. Baksanıza, gittikçe daha da ıssızlaşan hayatlarımızın içinde kaybolup gidiyoruz. Ya da hayatımızın aşkını bulduğumuzu düşünerek birkaç yıl, belki de birkaç gün sürecek evliliklere imza atıyoruz. 3 günlük ilişkiler yaşıyor, zora gelemeyince arkamıza bile bakmadan kaçıyoruz. Sonra da neden başarılı bir ilişki sürdüremiyorum diye dizlerimizi dövüyoruz! Neden başaramadık ki neden yürütemedik tarzındaki deli sorularla başa çıkmaya çalışıyoruz.

Neden olacak arkadaşım, bunun için uğraşmıyoruz. Kolaya o kadar alıştık ki bir ilişkiyi sürdürmek için uğraşmayı denemiyoruz bile. Denemeyi bırakın, ilişki için emek vermek ne demek onu bile bilmiyoruz. Zira gönül sözlüğümüzden bu söz öbeğini çıkartıp atmışız. Aşkı ekranlarda gördüğümüz klişe görüntülerden ibaret sanmış, ne kadar çok ilişkimiz olursa o kadar aşk adamı oluruz diye düşünmüşüz. Sonuç o ki hepimiz yanılmışız, yanılmaktayız. Görmüyor musunuz, her alanda olduğu gibi bu alanda da hazırcılığı tercih ediyoruz. Tüketmeyi öylesine benimsemişiz ki bir tek somut şeyleri değil, gerektiği zaman aşkı tüketmekten de çekinmez olmuşuz. Çiğ süt emmişiz sonuçta! Değer verdiklerimize kötülük etmek kanımızda, doğamızda var belki de!

Belki de içinde bulunduğumuz zaman bizi bu kadar aciz duruma getirdi. Güvenmekten, sevmekten korkar olduk. Birine ruhumuzun en derinlerini göstermenin, bize her zaman zarar vereceğini düşündük. Gerçek yüzümüzü gösterdiğimizde daha az sevileceğimiz kanısına vardık. İlişkilere ne kadar mantıkla yaklaşırsak, o kadar başarılı oluruz sandık. Ama olduk mu? Olmadık, olmuyoruz! Eğer bu şekilde düşünmeye devam edersek olmayacağız da! Çünkü her şey değişse de başarılı bir ilişki için yapılması gerekenler aynı kalacaktır. Yüzyıllar önceydi, yüzyıllar sonra da böyle olacak. Eski evlilikleri düşünsenize. Yıllarca aynı yastığa baş koyup, birbirine hala sevgi ile bakan çiftlere hayran olmamak elde değil. Hepimiz bu çiftlere gıpta ile bakıyor “keşke benim de böyle bir ilişkim olsa” diyerek iç çekiyoruz. Ama gel gör ki bunun için elimizi taşın altına sokma zahmetine girmiyoruz. Sonra yine arayışlar, yine gözyaşları, yine yarım kalmış hayatlarla yaşama kör topal devam etmeye çalışıyoruz.

Aslında uzun ve başarılı bir ilişki sürdürmek için yapılması gerekenler o kadar açık ve seçik ki! Yapmamız gereken birazcık gözümüzü açıp, birazcık da kulağımızı kabartmak! Uzun sürecek mutlu bir birliktelik için emek vermenin önemini anlamak. Bu hayatın zaten yeterince zor olduğunu, bir kişi olmak yerine bir olarak yola devam etmenin çok daha insani olduğunu anlamak. Etrafınızdaki sahte ilişkilere değil, gerçekten çift olabilenlere bakarak kendinize pay çıkarmak. Bu konuda o kadar çok söylenecek söz var ki isterseniz ben daha fazla uzatmadan konuya gireyim. Evet, aşağıda mutlu ve uzun sürecek bir ilişki için 50 küçük öğütten oluşan bir listeyle karşılaşacaksınız. Eğer geçekten istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek gayet uzun soluklu ve mutlu bir ilişkiye adım atabilirsiniz. Karar sizin, hayat sizin, 3 günlük veya bir ömürlük ilişki de sizin.

 


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar