Uğruna Kanlar Dökülen Elmaslar Hakkında 15 Çarpıcı Özellik


68 paylaşım
 

Karbondan meydana gelen ve dünyanın en sert maddesi olan elmasların, sizinle aynı olan ortak özelliğini biliyor muydunuz? Her bir elmas, sizin gibi dünya üzerinde tektir ve eşsizdir. Birinin yeryüzünde bir eşi daha yoktur. Herhangi bir şeyin sahip olduğu güzelliği anlatırken ki kullandığımız “eşsiz”, aslında elmaslar için söylene gelmiştir. Uğruna savaşlar çıkan, hikayelere konu olan dünya üzerinde kaç madde sayabilirsiniz ki?

Aslına bakılırsa, şu an günyüzüne çıkarılmış her elmasın bir hikayesi var. Dünyanın en yaşlı maddelerinden olan elmasların, dinozorlardan da eski bir tarihe sahip olduğu düşünülürse; neden bu denli önemli oldukları daha iyi anlaşılacaktır. Araştırmalara göre ilk elmas madeni Hindistan’da kuruldu. İnsanla buluştuğu andan itibaren bu değerli taşa her toplum kendine göre bir anlam yükledi. Hiçbir aletin onu kesememesi, ateşle olan ilişkisi insanlarda farklı bir çağrışım uyandırıyordu. Kimisi ona “Tanrının Gözyaşı” dedi, kimisi gökyüzünde asılı duran yıldızların bir parçası.

Eşsiz olma özelliğinden dolayı hediyelerin en anlamlısı olan elmasların, tabi ki çeşitli kriterlere göre belirlenmiş değerleri vardır. Ama günümüzde gün yüzüne çıkarılmış dünyanın en pahalı elmasları ve kıymetli taşlarının değerli olmalarındaki sebep sadece bu kriterler değildir. Onları bu denli değerli kılan tekrar yazılamayacak tarihleridir. Peki, insanoğlunun var oluşuyla eşdeğer bir geçmişe sahip elmaslar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Yazımıza göz atarak kendinizi kolaylıkla test edebilirsiniz.

İşte karşınızda elmasların bilinmeyen 15 özelliği:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar