Paylaşım

Türkiye Ekonomisinin Kötüye Gittiğinin 10 Göstergesi


 

Türkiye ekonomisinden bazı kötü sesler gelmeye başladı. Aslında başladı demek, biraz yanlış olacak. Çünkü bir süredir olumsuz sinyaller veren göstergeler bulunuyor ve ekonominin kötüleşmekte olduğunu gösteriyor. Bir kesim ekonominin anlık tepkiler verdiğini ve bir krizin söz konusu olmadığını belirtse bile bazı uzmanlara ve kredi derecelendirme kuruluşlarına göre ekonominin elden geçmesi gerekiyor.

Ekonominin kötüye gittiğini gösteren göstergeler, 7 Haziran’da gerçekleşen seçimler sonrasında hükümetin kurulamaması ve görevin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a devredilmesiyle birlikte gündeme damga gibi düştü. Borsa dipleri zorlarken, dolar 3 liranın üzerini gördü. Dolarda 3 seviyesinin görülmesi bir ihtimaldi; ama bu kadar yakın bir ihtimal olarak görülmüyordu. TCMB’nin faizleri sabit bırakmasıyla birlikte dolar, Türk lirası karşısında tırmanışa geçti ve 2,90 ile zirve yaptı. Bu sabah ise artan endişe ve olumsuz konuşmalarla birlikte dolar/TL kurunda 3 seviyesi görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Başbakan Ahmet Davutoğlu hükümeti kurma görevini devretti. Yasalara göre Cumhurbaşkanı’nın bu görevi ikinci en çok oyu alan partiye yani CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na vermesi gerekiyor. Yaptığı açıklamada ise “Beştepe’nin yolunu bilmeyenlerle vakit kaybedecek durumda değiliz,” sözlerine yer vererek görevi CHP’ye vermeyeceği yönünde sinyal verdi. Gerginliklerin hat safhada yaşandığı Türkiye’de, artan terör saldırıları da durumu iyice kötüleştiriyor.

Türkiye’nin politik ve jeopolitik olarak yaşadığı içinde bulunduğu durum, ekonominin iyiden iyiye kötüleşmesine neden oluyor. Uzmanlar ise Türkiye ekonomisinin kötüye gittiği yönünde görüş birliğine vardı diyebiliriz. İşsizliğin 5 yılın zirvesine ulaşması, faiz oranları, doların rekor kıran yükselişi, kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı gibi bazı göstergeler de, ekonominin kötüye gittiğini kanıtlıyor.

İşte ekonominin kötüye gittiğini kanıtlayan 10 gösterge sizlerle:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar