Sadece 1000 Lira ile Kendinizi Zengin Hissedeceğiniz Ülkeler


93 paylaşım
 

Bildiğiniz gibi bir ülkenin para biriminin, başka bir ülke para birimi karşısındaki değeri üzerinden uluslararası ticaret yapılmaktadır. Bu değere döviz kuru, parite gibi isimler verilmektedir. Finans piyasalarında yatırımcılar bu değerlerde görülen artış veya azalış üzerinden işlemlerini gerçekleştirir ve para kazanır. Yatırımcılar dışında uluslararası ticari ilişkileri bulunan tüm şirketler, kendi para birimlerinin ticaret yaptığı ülkenin para birimine göre değeriyle ilgilenmektedir.

İlk başlarda dolar egemenliğinde para birimlerinin birbirine dönüşümü sağlanırdı. Bretton Woods anlaşması ile para birimlerinin değer farklılığı nedeniyle yaşanan ticari sorunlar, altın – dolar dönüştürülebilirliği ile çözüm bulunmuştur. Bu sayede ülkeler birbirleri ile ticaret yapabilmiştir. Günümüzde ise kur sistemleri geliştirilmiştir ve bir ülke kendi para birimi karşısında bir başka para biriminin değerini kolayca bulabilmektedir. Ülkelerin ekonomilerinin farklı dinamiklere sahip olması; enflasyon, faizler gibi birçok etkenden dolayı da para birimlerinin değerlerinde farklılık söz konusudur. Yani ülkemizde 1 doların en güncel haliyle 2,92 liraya eşit olması, iki ülkenin ekonomilerinin farklı etkenlere sahip olması anlamı taşır.

Ülkelerin para birimlerinin birbirine göre değerleri karşılaştırıldığında da bazen devasa farklılıklar görülebilmektedir. Yani 1000 liranız ile Amerika’da pek bir şey yapamazken, Hong Kong’da yaklaşık 2 bin 703 Hong Kong dolarınız ve Irak’ta 406 bin 240 Irak dinarına sahip olursunuz. İşte bu farklılıklar nedeniyle de gittiğiniz ülkenin para biriminin değeri çok düşükse size bir milyarder hissi verebilir.

Daha önce sizlere, dünyanın en değersiz para birimlerinden bahsetmiştik ve ele aldığımız 15 para biriminin dolar ile Türk lirası karşısındaki değerlerini vermiştik. Bu para birimlerinin de yer aldığı listemize göz atmak için fotoğraflara tıklayın.


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar