Paylaşım

Yüzyılı Aşan Tarihiyle Mercedes-Benz Hakkında Merak Ettiğiniz 30 Gerçek


 

Bugün sizlerle sadece Almanya için değil, tüm dünya için büyük bir öneme sahip otomobil markasıyla zamanda yolculuğa çıkacağız. Mercedes-Benz, 70 ayrı millet olarak nitelendirilen dünyamızda herkesin aynı tutkuyu paylaşmasını sağlayan büyük bir marka. Şirketin kuruluş tarihi her ne kadar 1926 yılını gösterse de biz firmanın çok daha eskilere uzanan bir geçmişe sahip olduğunu biliyoruz. Bugün hemen herkes için lüksü sembolize eden etrafı halkayla çevrilmiş yıldız logosu; karada, suda ve havada firmanın sahip olduğu evrenselliği anlatır.

Peki, en gözde modelleriyle hayallerimizin daima bir numarasında yer alan Mercedes isminin nereden geldiğini biliyor muydunuz? Rivayet odur ki Avusturya asıllı tüccar Emil Jellinek, o zaman Daimler olarak adlandırılan otomobil fabrikasını ziyaret eder. Dönüşünde de bir otomobil satın alır. Fransa’da yaşayan tüccar, bu yeni otomobilinin çevresinde büyük ilgi odağı olduğunu fark eder ve otomobiline kızının adı olan Mercedes ismini koyar. Jellinek isimli tüccar, katıldığı bir araba yarışında bu otomobille birinciliği kazanır ve Daimler’den 40’a yakın araba siparişi verir. Şartı ise basittir, araçların hepsi “Mercedes” adını taşıyacak! Tüccarın satış başarısı Daimler’i de etkilemiş olacak ki firma o tarihten sonra araçlarını Mercedes ismiyle piyasaya sunar.

Ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahip olan Mercedes, 2015 Ağustos ayı satış değerleriyle de bunu bize gösteriyor. Aylık süreçte 3.206 aracı sahibiyle buluşturan kuruluş, milyonlarca kişinin de hayallerini süslüyor. Almanya’nın Stuttgart şehri bugün otomobil dünyasının başkenti olarak anılıyorsa kuşku yok ki nedeni Mercedes’tir. Dilerseniz şimdi arkamıza yaslanalım ve bir yıldızın dünyamızda nasıl parladığının öyküsüne birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Mercedes-Benz hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız ve merak ettikleriniz!


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar