Paylaşım

Geçmişten Günümüze Jeep Hakkında İlgi Uyandıran Bilgiler


 

“Jenerik marka” teriminin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Hani bazı ürünler vardır, ilk defa onu tasarlayan isimle özdeşleşir. Bugün sizlerle birlikte inceleyeceğimiz marka da işte böyle bir özelliğe sahip. Arazi aracı denildiğinde aklımıza ilk gelen Jeep’in başarılı tarihi, Amerikan ordusunun böyle bir araca ihtiyaç duymasıyla başlar. Yetkililer, silahlı birliklerini zorlu arazi şartlarında daha hızlı nakliye edebilmek için belli başlı firmalardan bir araç tasarlamalarını ister. Neticede bir yarışma düzenlenir ve yarışmanın sonucunda bugün tüm dünya tarafından sevilen Jeep modelinin ilk versiyonu ortaya çıkar.

İlk başlarda askeri bir araç olarak bilinen Jeep, daha sonra bağlı olduğu Chrysler tarafından halka arz edilir. Tabi ki bu durum model için bir dönüm noktası olur. Çünkü diğer modellerden katbekat güçlü olan bu araç, kısa sürede oldukça tutulur. Öyle ki kalburüstü markalar da pazardaki beklentiye cevap vererek, piyasaya birçok arazi aracı sürer. Onlar için işin en üzücü tarafıysa, araçlarının ismi ne olursa olsun bizim onları daima “Jeep” olarak anmamız olacaktır.

Günümüzde yol ve arazi şartları, savaş yıllarından çok daha ileri düzeyde; ama bu 4X4 araçlara olan ilgi hiç değişmedi. Şimdilerde piyasada bulunan lüks modelleriyle birçok kişinin hayalini süslüyor, özellikle de off road tutkunlarının. Bana kalırsa bu model, süksesinden hiçbir şey kaybetmeyecek. Dilerseniz birçok bilinmezi başarılı tarihinde saklayan Jeep’e daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda Jeep’in pek fazla bilinmeyen 16 özelliği:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar