Dünyanın En Kötü Merkez Bankası Başkanları


93 paylaşım
 

Ülkemizde merkez bankaları bir ülkede, banknot ihraç eden, para ve kredi politikalarını yürüten, veznedarlık görevini üstlenen, devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan bağımsız ekonomi kurumudur. Merkez bankaları, tüm dünyada bağımsızdır. Para basma tekelini elinde bulundururlar. Para politikasını belirlerler ve basılan madeni paraların tedavülünü sağlarlar. Kısaca bir ülke ekonomisi adına merkez bankaları oldukça mühim kurumlardır.

Merkez bankası başkanları ise son birkaç yılın en çok gündeme gelen ünlüleri diyebiliriz. Faiz, enflasyon gibi oranlar için belirledikleri para politikaları hakkında yapacakları bir açıklama dünyanın her yerine merakla beklenir oldu. 2013 yılının başında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi politikaları ile fazlaca konuşuldu.

Amerikan Merkez Bankası Eski Başkanı Ben Bernanke, ülke ekonomisinin iyileştiğini ve bu nedenle tahvil alımını sonlandıracağını açıklayarak gündemde bomba etkisi yarattı. Varlık alımlarının sonlandırılma aşaması ve günümüzde de Başkan Janet Yellen’ın faiz artırımı açıklamaları ile FED yaklaşık 3 senedir tüm dünyanın markajında yer alıyor.

Ülkemiz TCMB Başkanı Erdem Başçı ise dünyanın en başarılı merkez bankası başkanlarından birisi. İzlediği para politikası ile Nobel Ödülü alabileceği bile söylenmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert eleştirilerine maruz kalsa da, uzlaşmayı başarmıştır.

Oldukça önemli görevleri ile ülke ekonomilerine yön veren merkez bankası başkanları, her zaman başarılı politikaları ile anılmıyor. Özellikle küresel ekonominin zor zamanlar geçirdiği bu günlerde, merkez bankası başkanları ekonomileri ayakta tutmaya çalışıyor. Yapılan araştırmalarla merkez bankası başkanlarının performansları değerlendirildi ve en kötü başkanlar sıralandırıldı. A ile F arasında not alan başkanların en kötü 13 tanesini listemizde bulacaksınız.

İşte dünyanın en kötü merkez bankası başkanları:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?

Facebook Yorumları


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar