Yıllara Meydan Okuyan Tarihiyle Dodge Hakkındaki 15 Gerçek

Yıllara Meydan Okuyan Tarihiyle Dodge Hakkındaki 15 Gerçek

Bugün konuğumuz, Amerika Birleşik Devletleri menşeli Dodge! Firmanın 1914 yılında başlayan serüveni, inişli çıkışlı birçok ayrıntıdan sonra günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Aslında Dodge, otomobil sektörüne girmeden önce yedek parça üreten bir kuruluştu. Sadece bu durum bile markanın ne kadar köklü bir geçmişi olduğunu ispatlamaya yeter sanırım. 70’li yıllardan itibaren aile otomobilleri tasarlamaya başlayan firma, serüveni boyunca da birçok kez el değiştirmiştir. Neticede 1914’ten günümüze kadar 4 farklı logoyla karşımıza çıkmıştır.

Ülke olarak biz Dodge’yi daha çok, çerçeve içine alınmış yıldız logolu kırmızı kamyonetleriyle tanıdık. Özellikle 90 yıllarda meşhur olan bu kamyonetler, ticari olarak o yıllarda ve günümüzde birçok kişinin kurtarıcısı olmuştur. Şimdilerde ülkemizin çok fazla tercih etmediği marka hakkında, dünya açısından bakıldığında aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Özellikle Amerika’da, firmanın son model lüks araçlarına ve klasikleşmiş eski modellerine olan ilgi oldukça fazla. Tabi ki bunun bir sebebi var. Ne dersiniz, başarılı çizgisi ve kendine has ikonik tarzıyla yıllara meydan okuyan başarılı markanın tercih sebeplerine ve gizli kalmış gerçeklerine birlikte göz atalım mı?

İşte karşınızda Dodge ve pek fazla bilinmeyen 15 gerçeği:

İsviçre'de gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. Edindiğim tecrübeler ve edebiyata olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. Paratic.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

HİÇ YORUM YAPILMAMIŞ, SEN YAPMAK İSTER MİSİN?

Yorum Yapın